GeriTeknoloji IE9, Win XP'ye neden gelmedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

IE9, Win XP'ye neden gelmedi

IE9, Win XP'ye neden gelmedi
refid:17305526 ilişkili resim dosyası

IE9, Windows XP desteğinden yoksun olarak geldi. Peki Microsoft neden böyle bir tercih yaptı?

Internet Explorer 9 artık resmen kullanıma sunuldu. Ancak yeni tarayıcı sadece Windows Vista ve Windows 7'yi kullanıyor ve yüzde 50'den daha fazla pazar payına sahip Windows XP'yi desteklemiyor.

Microsoft'un bu kadar büyük bir çaba harcayarak Windows XP üzerinde çalışmayan bir tarayıcı ortaya çıkartması biraz garip gelebilir. Ancak aslında IE9 ile verilen önemli bir mesaj var: işletim sistemi ve donanım, tarayıcının kendisi kadar önemli.

Microsoft, yeni bir tarayıcı çıkarmış olmak adına IE8 üzerinde bazı geliştirmeler yapabilirdi ve XP ile uyumluluğu koruyabilirdi. Ancak bununla IE9 ile ulaşabileceği noktayı büyük ölçüde kısıtlamış olurdu. Bir noktadan sonra geçmişe odaklanmayı bırakıp geleceğe yönelmek gerekiyor.

Internet Explorer 9, işletim sistemine sıkıca entegre olmuş bir bileşen halini alıyor ve web sitelerini uygulamalara dönüştürerek onları masaüstüne getiriyor. Gereken performansı ve işlevi sağlamak için ise sağlam bir işletim sistemi ve donanıma ihtiyaç duyuluyor. Microsoft'un XP'ye destek vermemesi müşterileriyle arasını açabilir, ancak bu kullanıcılar Windows 7 veya 8'e geçtiklerinde daha iyi ve entegre Web deneyiminin tercih edilmesini takdir edeceklerdir.

False