GeriTeknoloji Hastalar robotlara emanet
MENÜ
  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
    4
    • Yazdır
    • A
      Yazı Tipi

Hastalar robotlara emanet

Hastalar robotlara emanet
refid:8750697 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Yaş ortalamasının giderek artması Amerikan sağlık sistemini korkutuyor. Çözüm ise sağlık alanında robotlara daha fazla şans tanımak.

uBOT-5: Hastabakıcı robot sağlık sisteminin hizmetinde


Amerikan sağlık sistemi, yeni nesil emekli olanlara yetişemiyor ve sağlık sistemi olası bir krizle karşı karşıya. Ancak bu iş için tasarlanmış özel robotlar, sistemin üzerindeki yükü hafifletebilir.

Araştırmacılar, uBOT-5 ismini verdikleri 2 tekerlekli bir robot geliştirdiler. Robot küçük bir LCD ekrana sahip ve 2 güçlü kol ile donatılmış. Ufak objeleri iki kolu yardımıyla kaldırabilen uBOT-5, steteskop kullanmasının yanında acil sağlık durumları için çevirilen 9-1-1'i (ülkemizde 112) bile arayabiliyor. Hatta küçük ekrana yerleştiren bir kamera, robotun düşen bir insanı anında anlamasını ve yardıma koşmasını sağlıyor.

uBOT-5, insanlara ilaç tedavileri konusunda da yardımcı olabiliyor. Bir hastanın ilaç alma vakti geldiğinde, bunu hastaya hatırlatan robot, küçük temizlik işlerinde bile evsahibine yardımcı olabiliyor.

Robotun en ilginç yeteneklerinden biri de, hiç kuşkusuz hasta ve doktor arasında internet üzerinden iletişim kurabilmesi. Örneğin bir hasta, internet bağlantısı yardımıyla doktoruyla anında iletişime geçebiliyor. Üstelik bu sırada küçük ekranda doktorunu görebiliyor, doktor da kamera sayesinde hastası ile yüz yüze gelebiliyor.

Massachusetts Amherst Üniversitesi bünyesinde çalışmalar yapan bilim adamı Rod Grupen, bu konuda şunları ifade ediyor: "Bu robotlar, işlerini iyi yapan, güvenli ve ucuz yardımcılar olacak."

Grupen, önümüzdeki 30 yıl içerisinde 65 ve üzeri yaş grubundaki insanların azımsanamayacak kadar fazla olacağını, bu durumun Amerikan sağlık sistemi üzerindeki yükün gün geçtikçe daha da artması anlamına geldiğini belirtiyor. uBOT-5'in geliştirilmesinde büyük katkılar sağlayan Grupen'ın ifadesine göre, labarotuvarda böylesi bir robotun üretim maliyeti yaklaşık 65,000 Dolar. Ancak ilerleyen zamanda robotun seri üretime geçmesi ile, maliyet birkaç bin Dolara kadar düşebilir.

İlk bakışta birkaç bin Dolar bile gözünüze fazla gelmiş olabilir. Ama şöyle bir düşünün: Yaşlı ve hasta bir akrabanız için bir hastabakıcı tutmaya kalkışırsanız, en iyi ihtimalle aylık 1.000 YTL'yi gözden çıkartmak zorundasınız. uBOT-5 ise, her zaman yanınızda olacak ve bu hizmet için sadece bir kere ödeme yapacaksınız. Ama bir robota güvenilip güvenilemeyeceği tamamen sizin vereceğiniz karara kalmış...

Rod Grupen, uBOT-5'i geliştirirken Allen Hanson ve Edward Riseman isimli iki bilgisayar uzmanından büyük yardım almış. Patrick Deegan, Emily Horrell, Shichao Ou, Sharaj Sen, Brian Thibodeau, Adam Williams ve Dan Xie isimli öğrenciler de robotun geliştirilmesinde çok önemli bir rol oynamış.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle