GeriTeknoloji Google'dan Van depremi için 'kişi bulucu'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Google'dan Van depremi için 'kişi bulucu'

Google'dan Van depremi için 'kişi bulucu'
refid:19066495 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Google arama motoru, daha önce Haiti ve Japonya depreminde yaptığı bir uygulamayı Van'daki deprem için hizmete soktu.

Japonya'daki 8.9'luk depremin ardından kayıplarını arayan ve kaybolan kişilerin birbirlerine ulaşmasını sağlamak için geliştirilen 'Person Finder' kişi bulucu uygulaması Türkçe olarak hizmete girdi.

Deprem sırasında yakınları veya tanıdıklarından haber alamayan kişiler, 'Person finder' sayfasına girerek "Birisini arıyorum" veya "Biri hakkında bilgiye sahibim" seçeneklerini işaretleyebiliyor. Bu sayede aradıkları kişilerin isimlerini veya kendi durumlarını, bilgi sahibi oldukları, karşılaştıkları kişilerin isimlerini yazarak durumlarını kaydedebiliyorlar.

Uygulamayla Türkiye'de yakınlarına ulaşamayan kişiler, ilgili sayfaya girip aradıkları kişinin ismini yazdıklarında varsa o kişinin durumuyla ilgili kayıtlara ve geçmiş bilgilere ulaşıyor.

Sistem bu iki bilgiyi birbiriyle eşleştirerek felaket bölgesinde bulunan kişilerle onları arayanların birbirinden haberdar olmasını sağlıyor.

Google Kişi Bulucu'nun adresi

http://turkey-2011.googlepersonfinder.appspot.com/  

HAITI DEPREMİNDE İLK KEZ KULLANILDI

Google Kişi Bulucu (Google Person Finder), açık kaynak kodlu bir uygulama olarak da nitelendirilebilir. Gönüllü Google mühendisleri tarafından geliştirilen ve ilk olarak 2010 yılında meydana gelen Haiti depreminde kayıp insanların bulunması için kullanılan sistem, daha sonra da çeşitli afetlerde dünya çapında kullanıldı. Son olarak ise Van'da meydana gelen depremin ardından Google, sisteme Türkçe desteği katarak kayıpların bulunması için yeni bir sayfa açtı.

DAHA ÖNCE HANGİ AFETLERDE KULLANILDI

- 2010 Haiti depremi
- 2010 Şili depremi
- 2010 Pakistan sel felaketi
- 2011 Tokyo'da meydana gelen deprem ve tsunami felaketi

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle