GeriTeknoloji Google neden yasaklandı?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Google neden yasaklandı?

Google neden yasaklandı?
refid:8418229 ilişkili resim dosyası

Pentagon, tehdit olabileceği gerekçesiyle Google'a yasak koymak durumunda kaldığını açıkladı.

Pentagon, kendi çalışmaları üzerine fazla detaylı incelemelerde bulunan Google'a yasak getirdi. Gerekçe olarak da potansiyel tehdit unsuru öne sürüldü. Google'ın haritalama hizmetinin detaylara kadar inmesinin düşman çevrelerce öğrenilmesi istenmeyen gizli bilgileri risk altına attığı düşünülüyor.  

Google sözcüsü, Amerikan ordusunun bu yönde görüşlerini açıkladığında, şirket olarak resimlerin zaten kaldırdıklarını söyledi. Bu nedenle şu an Google, bu çalışmalarına artık devam edemeyecek.  

Savunma departmanından bir yetkili ise şunları ifade etti: "Resimler, 360 derece olarak tüm bölgeyi kaplıyor. Bu bölgenin içinde erişim kontol noktaları ve Pentagon tarafından kullanılan araçlar da var. Bu kadar detaylı haritalama, bizim için büyük tehdit olabilir".  

Şimdi ne olacak? 
Populer haritalama yazılımları bir yana, kullanıcı Google'la sokaklara kadar inebiliyordu. Bu sayede o kullanıcı, o caddede dolaşıyormuş hissine kapılıyordu. Ancak Pentagon'un bu kararı, yazılımın basit bir yazılım olmadığını, olayın caddeleri gezmekle sınırlı kalmadığını gösteriyor.

Google sözcüsü Yu, "Resimleri kaldırmak bu kadar kolay olmamalı, sanırım bu yöndeki politikaları biraz yumuşatmak lazım. Sadece askeriye için değil, tüketiciler için de. Eğer insanlar bu yazılımdan dolayı problem yaşarsa, mutlaka bizle irtibata geçmeliler" diyor.

Görüldüğü gibi Google, bu hizmeti kötü niyetli olarak kullanılabileceği ve Pentagon için tehdit oluşturacağı gerekçesiyle artık daha temkinli olmak durumunda. Bu sorunu aslında sadece askeriyeye indirmek de doğru değil, zira ileride bu yazılımdan, onu kullanan normal vatandaşlar bile şikayet edebilir...

False