Galaxy Note 9'a kapsamlı bir bakış

Galaxy Note 9a kapsamlı bir bakış

Samsung'un amiral telefonu Galaxy Note 9'un New York'taki görkemli etkinliğinin ardından Türkiye'de de satışa sunulması çok sürmedi. Peki yeni Samsung Galaxy Note 9 hangi özelliklerle geldi, Türkiye fiyatı ne oldu? Galaxy Note 9'un öne çıkan özellikleri neler?

Haberin Devamı

Galaxy Note 8'in ardından bu kez karşımızda serinin son halkası Galaxy Note 9 var. Yeni Note modeli iki farklı donanım seçeneği ile bizlere sunuluyor; 6 GB RAM / 128 GBdepolama ve 8 GB RAM / 512 GB depolama. İşlemci tarafında S9 Plus modelinden de bildiğimiz 8 çekirdekli Exynos 9810 işlemcisi Galaxy Note 9 modelinde de kullanılmaya devam ediyor.

Samsung, yine Note 8 ile karşılaştırdığımızda batarya tarafında geliştirmeye gidiyor. 4000 mAh bataryaya sahip olan Galaxy Note 9, Note 8 ve Galaxy S9 Plus‘a göre daha iyi bir pil ömrü sunacak. 

Galaxy Note 9, Galaxy Note 8’den farklı olarak, arkadaki parmak izi okuyucusu kameranın altına yerleştiriliş durumda. Renk seçenekleri ve 6.4 inçlik ekran boyutu haricinde, ana tasarım detaylarının Note 8’e benzer olduğunu söyleyebiliriz.

Galaxy Note 9a kapsamlı bir bakış

Etkileyici performans, bol güç, şık tasarım, Super AMOLED ekran ve Samsung’un Galaxy Note telefonlarında kullandığı tüm stil özellikleri Note 9’da yer alıyor.

Haberin Devamı

Bu kez ekran tarafında oranın biraz daha geliştirilmiş. Böylece 6.4 inçlik bir Super AMOLED ekran bizleri karşılıyor. Bunun dışında tasarım tarafında telefon boyutlarının neredeyse aynı kalacağı tahmin ediliyordu, öyle de oldu.

Note 9 ekranı 1440 x 2960 piksel çözünürlüğe sahipken, piksel yoğunluğu ise 514 ppi . Telefon ekranı Corning Gorilla Glass 5 ile korunurken, HDR10 gibi teknolojiler de sunulmaya devam ediyor.

Galaxy Note 9a kapsamlı bir bakış

Kasa alüminyum çerçeve ile ön plana çıkarken, tıpkı ekranda olduğu gibi, Corning Gorilla Glass 5 ile tam koruma sağlanıyor. Diğer bir taraftan IP68 sertifikası sayesinde, Samsung Note 9 suya ve toza karşı maksimum koruma sağlıyor. 

KAMERA

Geçen yılın Galaxy Note 8 modelinde, ondan önce gelen S8 ve S8+ modellerinin kamera sistemlerinin genel özelliklerinin korunduğunu, ancak ikinci arka kamera gibi önemli bir yeniliğin eklendiğini görüyoruz. Aslında benzer bir ilişki S9/S9+ ile Note 9 arasında bulunuyor. Zaten Samsung’un yılın ilk yarısında çıkan amiral gemisi telefonları kamera özellikleri bakımından bir hayli ilerideydi. Samsung, bunları Note 9’a da başarılı biçimde taşıyor. Üstüne de günümüzün eğilimlerine uygun birtakım eklentiler yapıyor. 

Galaxy Note 9a kapsamlı bir bakış

Galaxy Note 9’un arkasında da, Galaxy S9+’ta olduğu gibi iki adet lens bulunuyor. Ana kamera 12 megapiksel çözünürlük desteğine ve  f/1.5-2.4 değişken diyafram açıklığı değerine sahip. Değişken diyafram açıklığı sayesinde aydınlık ortamlarda diyaframı kısarak parlaklık bakımından daha dengeli fotoğraflar çekilebiliyor. Düşük ışıkta ise diyafram açıklığı büyüyerek mümkün olan en aydınlık fotoğrafların elde edilmesi sağlanıyor. Arkada yer alan ikinci kamera da 12 megapiksel çözünürlükte ve f/2.4 diyafram açıklığı değerine sahip. Sensör boyutu S9+’takine göre biraz daha büyümüş gibi görünüyor. İkinci kameranın varlığı sayesinde iki kat optik yakınlaştırma yapılabiliyor. Hem ana kamera hem de ikinci kamera optik görüntü sabitleme özelliğine sahip.

Haberin Devamı

Bir başka yenilik de hata tespitinin yapılabilmesi. Sahnedeki ani hareketler, göz kırpmaları, ters ışık veya lens kirliliği algılanıyor ve bu durum ekranda beliren mesajlarla kullanıcıya aktarılıyor. Eğer çocuğunuzun fotoğrafını çekiyorsanız ve o birdenbire göz kırptıysa, Note 9 bunu size ekranda beliren bir mesajla bildirebiliyor. Böylelikle aynı sahneyi, bozmadan yeniden çekebilirsiniz. 

Galaxy Note 9a kapsamlı bir bakış

Galaxy Note 9 ile Samsung, kamera tarafındaki yüksek grafiğini devam ettiriyor. Yeterli ışık altında Note 9 ile çekeceğiniz fotoğraflar memnuniyet verici. Düşük ışıkta da, yüksek diyafram açıklığının katkısıyla gayet parlak çekimler elde edebilirsiniz. Pozlama varsayılan olarak yüksek seviyede ayarlanıyor, bu durum az da olsa gürültüye neden oluyor, ancak bu göz ardı edilebilecek seviyede. Pro modunda beyaz dengesi, pozlama gibi unsurları elle ayarlayarak, özellikle gece çekimlerinde daha da iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. HDR performansını da gayet iyi bulduk. Makro çekimlerde de iyi performans gösteriyor. Etkileyici çiçek, böcek fotoğrafları çekebilirsiniz.

Galaxy Note 9a kapsamlı bir bakış


BAĞLANTI SEÇENEKLERİ

Haberin Devamı

Telefon bir klasik olarak, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac çift bant desteği ile geliyor. Elbette bunun yanında Wi-Fi Direct gibi şeyler de otomatik olarak cihazda bulunuyor.

Telefon ile beraber Bluetooth 5.0 teknolojisine de geçiş yapıyoruz. Ayrıca 3.5 mm jak girişi olduğu yerde kalmaya devam ederken, ana bağlantı ise Type-C 3.1 ile sağlanıyor.

BLUETOOTH TEKNOLOJİLİ S-PEN

Galaxy Note 9, Bluetooth destekli yeni S-Pen ile geldi. Üzerindeki tuş ile farklı görevlerin atanabilen akıllı S-Pen, uzaktan kumanda görevi görüyor.  Ayrıca yine sunumlar esnasında slayt geçişlerini S-Pen’le yapmak da ilginç kullanım özellikleri arasına katılıyor.

Galaxy Note 9a kapsamlı bir bakış

Haberin Devamı

S-Pen’in yetenekleri bunlarla sınırlı değil, örneğin uygulamaların kontrol edilmesinde de fonksiyonları bulunuyor. 40 sn şarj ile yarım saat kullanım sunan yeni S-Pen, şarjı bittiğinde de daha önceki Note modellerindeki kalemler gibi yazıp çizme işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

GALAXY NOTE 9'UN TÜRKİYE FİYATI

Satışa sunulmasının üzerinden çok geçmeden Türkiye fiyatına zam yapılan Galaxy Note 9'un 128 GB'lık modeli 7999 TL'den, 512 GB'lık modeli ise 9299 TL'den satışa sunuluyor.

Galaxy Note 9a kapsamlı bir bakış


Haberle ilgili daha fazlası: