GeriTeknoloji Galaxy Fold: Ekranı katlanabilen telefon gerçek oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Galaxy Fold: Ekranı katlanabilen telefon gerçek oldu

Galaxy Fold: Ekranı katlanabilen telefon gerçek oldu

Samsung'un şüphesiz San Francisco'da gerçekleştirdiği etkinliğe damga vuran en önemli ürünü katlanabilen ekranıyla dikkat çeken Galaxy Fold oldu. Uzun yıllardır Samsung'un böylesi bir telefon üzerinde çalıştığı biliniyordu; ancak dün ete kemiğe bürünmüş bir şekilde karşımıza çıktı. İşte aynı anda üç uygulamayı kullanabildiğiniz, istendiğinde tablet, istendiğinde telefon gibi kullanılabilen Galaxy Fold'un tüm özellikleri ve cep yakan fiyatı...

Samsung'un uzun yıllardır üzerinde çalıştığı ekranı katlanabilir telefonu nihayet gerçek oldu. Galaxy Fold adını taşıyan bu özel telefon, en geniş haliyle 7.3 inç'lik bir ekrana sahip. Yani tablet gibi kullanabiliyor; örneğin WhatsApp, YouTube ve hatta Google'ı aynı anda kullanabiliyorsunuz. Dahili ekran sadece bükülmüyor; aynı zamanda katlanabiliyor da. Samsung, bu inovasyonu hayata geçirmek için yeni bir polimer katmanı icat etti ve ince bir ekran yarattı. Yeni malzeme, Galaxy Fold'un esnek ve dayanıklı olmasına, uzun süre kullanılabilmesine imkan veriyor.

Galaxy Fold, kitap gibi açılıp kapanıyor. Samsung, bunu başarmak için birbirine kenetlenen çok sayıda dişli içeren karmaşık bir menteşe geliştirdi. Bu sistem, akıcı ve zarif bir görünüm yaratmak amacıyla gizli bir bölmenin içinde barındırılıyor.

Galaxy Fold: Ekranı katlanabilen telefon gerçek oldu


Bataryasına gelelim. İki pil eşit şekilde dağıtıldığından Galaxy Fold elinizde dengeli bir his veriyor. Benzersiz bitirişlerle sunulan renkler ile Samsung logolu menteşe zarif uyumu tamamlıyor.

Aynı anda birden fazla uygulamayı açabiliyor olmak oldukça kullanışlı bir özellik. Ne üzerinde çalışıyor, oynuyor ya da paylaşıyor olursanız olun, aynı anda üç aktif uygulamayı açabiliyorsunuz. En yeni filmler ve TV dizileri arasında gezinin, en son yorumlara ve sıralamalara göz atın, fragmanı bir mesaja sürükleyip bırakarak arkadaşlarınızla paylaşın ve bunların tümünü tek ekranda yapın.

Galaxy Fold: Ekranı katlanabilen telefon gerçek oldu

Şimdi gelelim teknik özelliklerine... Açıldığında 7.3 inç, kapandığında ise 4.6 inç'lik bir ekrana sahip olan Galaxy Fold, üzerinde 6 kamera barındırıypr. Kapak kamerası 10 MP, arka yüzde ise utra geniş açılı kamerası 16 MP, geniş açılı kamerası 12 MP, Telefoto kamera 12 MP, ön yüzde geniş açı 10 MP ve RGB derinlik sensörü (8 MP) ile birlikte toplamda 6 kamerası var.

12 GB RAM ve 512 GB depolama hafızasıyla gelen Galaxy Fold'un microSD kart desteği bulunmadığından toplam hafızayı sonradan artırmak söz konusu değil. Android 9 Pie işletim sistemi altında çalışan Galaxy Fold, bu yılın ikinci çeyreğinde satışa sunulacak ve fiyat etiketi 1980 dolar olacak. 

False