Ford'un hibridi Türkiye'de

Fordun hibridi Türkiyede

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-MAM) Enerji Enstitüsü ile Ford Otosan'ın birlikte tamamladığı hibrid ve yakıt pilli araç projeleri, 11 Kasımda tanıtılacak.

TÜBİTAK-MAM'dan yapılan yazılı açıklamada, dünyada ve Türkiye'de giderek artan fosil yakıtlara bağımlılık, iklim değişikliği sorunlarının yerel kaynaklara dayalı alternatif enerjiye ve bununla ilgili dönüşüm teknolojilerine yönelmeyi gerekli hale getirdiği belirtildi.

Bu anlamda motorlu kara taşıtlarında kullanılan hibrid ve yakıt pili teknolojilerinin önem kazandığı, TÜBİTAK-MAM Enerji Enstitüsü ile Ford Otosan'ın birlikte yürüttüğü hibrid araçlar ve yakıt pilleri konularında bazı çalışmaların tamamlandığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hibrid hafif ticari araç 1. prototipi geliştirilmesi, hibrid hafif ticari araç 2. prototipi geliştirilmesi, elektrik motoru ve sürücüsü tasarımı ve geliştirilmesi, hibrid elektrikli araç kontrol ünitesi tasarımı ve prototip üretimi, elektrikli araçlar için batarya tasarımı ve geliştirilmesi, temiz enerji üretimine yönelik yakıt pili teknolojilerinin geliştirilmesi, polimer elektrolit membranlı yakıt pili modül bileşenlerinin geliştirilmesi ve üretimi projeleri tamamlandı.
Bu kapsamda 11 Kasımda 14.00-16.30 saatlerinde, TÜBİTAK-MAM Enerji Enstitüsünde projelerin sonucunda ortaya çıkan ürünlerle ilgili bilgilendirme yapılacak ve ürünler sergilenecek.”

Ford Otosan ve Ford Kuzey Amerika Sıfır Emisyon Araç Programları grubunun hibrid ve yakıt pilli araç konularında iş birliği fırsatlarını tartışmak üzere TÜBİTAK-MAM Enerji Enstitüsünü ziyaret edeceği, Ford tarafından geliştirilen “Sıkıştırılmış Hidrojen ile Çalışan Yakıt Pilli Ford Focus” araçla deneme sürüşü yapılacağı açıklandı.
Haberle ilgili daha fazlası: