GeriTeknoloji Flash Bellek disk yazma koruması kaldırma işlemi nasıl yapılır?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Flash Bellek disk yazma koruması kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Flash Bellek disk yazma koruması kaldırma işlemi nasıl yapılır?

Flash bellekler çeşitli cihazlar arasında dosya ve belge gönderimine izin veren teknolojik ekipmanlar arasında en çok kullanılanlarındandır. Bu ekipmanlar dönem dönem bazı hatalar verebilirler. Flash bellek disk yazma koruması da flash belleklerde karşılaşılan hatalardan birisidir. Peki Flash bellek disk yazma koruması nedir ve Flash bellek disk yazma koruması kaldırma işlemi nasıl yapılır? İşte Flash bellek disk yazma koruması hakkında bilinmeyenler.

Flash bellek disk yazma koruması cihazlar arasında bilgi ve dosya alışverişinin yapılamamasına sebep olan bir durumdur. Bu hatanın çözümü ise son derece basittir.

 Flash Bellek Disk Yazma Koruması Hatası Nedir?

 Flash belleklerde çeşitli nedenlerden dolayı zaman zaman bilgi alışverişi sağlanamayabilir. Bu sorunun temel nedeni flash bellekerin disk yazma koruması içermesidir. Bu hatanın çözümü ile birlikte dosya ve belge paylaşımı flash bellekler yardımıyla aksamadan gerçekleştirilebilir. Yazma koruması sorunu sadece flash belleklerde değil, aynı zamanda USB'lerde ve hard disklerde de karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunu gidermek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

 Flash Bellek Disk Yazma Koruması Kaldırma İşlemi Nasıl Yapılır?

 Yazma koruması bulunan bir USB ya da flash bellek kullanıcılara çok zor zamanlar yaşatan bir problemdir. Çünkü bir flash bellek bu problemi verdiği zaman ne flash bellekteki bilgiler silinebilir veya değiştirilebilir ne de başka bir cihazdan flash belleğe dosya aktarımı sağlanır. Ancak bu hatayı veren Flash bellekteki bilgiler başka bir cihaza kopyalanabilir. Flash belleğin tekrar kullanımını önleyen ve dosya alışverişini kısıtlayan bu problemin çözümü ise bu hataya yönelik programlar yardımıyla veya bilgisayar üzerinden yapılabilir.

 Program Kullanarak Flash Bellek Disk Yazma Koruması Kaldırma

 Depolama cihazlarında karşılaşılan Flash Bellek Disk Yazma Koruması hatasını çözmeye özel olarak üretilmiş programlar bulunmaktadır. Bu programlardan en sık tercih edileni SDFormatter adındaki programdır. SDFormatter kullanarak flash bellek disk yazma koruması kaldırma işlemi yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 1- Bilgisayarınıza uygun olan SDFormatter programını indirin ve programın kurulumunu yapın.

 2- Depolama cihazınızı bilgisayarınıza takın.

 3- SDFormatter programını açın.

 4- Ekranda bulunan format seçeneklerinden birisini seçin ve aktif hale getirin.

 5- İşlem tamamlandığında depolama cihazına format atılacaktır. İşlem bitince depolama cihazınızı bilgisayardan çıkarın.

 6- Depolama cihazınızı bilgisayara tekrar takın.

 Bu şekilde formatlanan depolama cihazınızı daha sonra sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Her tür depolama cihazı için kullanılabilen bu programlar çok kısa bir sürede USB'leri, flash bellekleri ve hard diskleri formatlayabilirsiniz.

False