GeriTeknoloji Facebook Paris'ten sonra Nijerya için güvenlik uygulamasını kullanıma sundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Facebook Paris'ten sonra Nijerya için güvenlik uygulamasını kullanıma sundu

Facebook Paris'ten sonra Nijerya için güvenlik uygulamasını kullanıma sundu

Nijerya'da meydana gelen ve en az 32 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısının ardından Facebook, Paris'te olduğu gibi güvenlik uygulamasını hayata geçirdi.

Nijerya'nın kuzeydoğusundaki bir kamyon durağında gerçekleşen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre en az 32 kişi öldü, 80 kişi yaralandı. 

FACEBOOK'TAN NİJERYA İÇİN GÜVENLİK UYGULAMASI

Nijerya'da meydana gelen saldırının ardından Facebook, Paris'te kullandığı Güvenlik Durumu Kontrolü (Facebook Safety Check) uygulamasını bu ülkede de hayata geçirdi.

Facebook Paristen sonra Nijerya için güvenlik uygulamasını kullanıma sundu


Pratikte terör saldırılarında olay yerinde sağ kurtulmayı başarabilenlerin ailelerini ve arkadaşlarını haberdar edebilmesi için geliştirilmiş bir haberleşme ağı olan Facebook Safety Check, saldırı anında bölgede bulunanların Facebook üzerinden işaretleyebildiği yer bildirimi ile sağ olduklarının anlaşılabildiği uygulama, yakınları için endişelenenlere kolaylık sağlıyor.

NEDEN BEYRUT VE ANKARA'DAKİ PATLAMALARDA UYGULAMA DEVREYE GİRMEDİ?

Facebook'un patronu Mark Zuckerberg, Beyrut ve Ankara'da meydana gelen patlamalarda Facebook'un benzer bir uygulamayı hayata geçirmemesi yönünde sayısız soruyla karşılaşması üzerine kendi profil sayfasından açıklama yapmış ve şu sözleri kaydetmişti: "Bugüne kadar doğal felaketlerde bu uygulamayı kullanıyorduk; ancak Paris saldırısı itibariyle artık insanın doğrudan neden olduğu felaketlerde de bu uygulamayı kullanacağız."

Facebook Paristen sonra Nijerya için güvenlik uygulamasını kullanıma sundu


Bu sözlerin üzerinden çok geçmeden Nijerya'da yaşanan olay sonrası da Facebook söz verdiği gibi uygulamayı bu ülkeye özel devreye almış durumda.

False