GeriTeknoloji e-imza’yı en çok e-Devlet uygulamalarında kullanıyoruz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

e-imza’yı en çok e-Devlet uygulamalarında kullanıyoruz

e-imza’yı en çok e-Devlet uygulamalarında kullanıyoruz
Abone Olgoogle-news

Ipsos tarafından yapılan “Elektronik İmza Kullanım Alışkanlıkları” araştırmasına göre, e-imza en çok e-Devlet uygulamaları ve kamu projelerinde kullanılıyor. İkinci sırada bankacılık işlemleri var. 51 milyon kullanıcısı olan e-Devlet Kapısı’ndaki pek çok uygulamada e-imza kullanılabiliyor.

E-imzanın kullanıldığı alanlar her geçen gün genişliyor. 5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu'nda tarif edilen ve ıslak imza ile aynı hukuki geçerliliğe sahip olan e-imza, yüzde 50 oranında e-Devlet uygulamalarında kullanılıyor. E-Devlet ile bireyler SGK hizmet dökümünü, tapu bilgilerini alabiliyor; e-nabız, emeklilik işlemleri, üniversite kaydı, adres değişikliği bildirimi, e-pasaport gönderi takibi gibi bir çok işlemi yapabiliyor. Aynı zamanda e-nabız, e-dava, e-kayıt, e-şirket, e-fatura gibi uygulamalar e-imza kullanımının bireysel tarafta yaygınlaşmasını hızlandırıyor.

Kurumlar tasarruf etmek için e-imzaya yöneldi

İmza süreçlerini zamandan ve mekândan bağımsız hale getiren e-imza; marka patent, bilirkişi, ihracat destek ödemesi, yabancıların çalışma izinleri gibi çeşitli resmi işlem başvurularında tercih ediliyor. İK süreçlerinde de kullanılan e-imzadan; çalışan hizmet sözleşmelerinde, bordro işlemlerinde, banka talimatlarının gönderilmesinde, performans, izin, fazla mesai ve masraf onay formlarında yararlanmak mümkün. Islak imza gerektiren tüm uygulamalarda kullanılabilen e-imzanın kurumsal kullanım alanları arasında; genel kurul, ortaklar kurulu ve yönetim kurulu kararlarının imzalanması, bayi ağı iletişimi ve sipariş süreçleri, elektronik arşivin e-imzalanması, ihalelere katılım gibi işlemler yer alıyor.

51 milyon kişi e-Devlet Kapısı’nı kullanıyor

Ekim ayı itibarıyla E-Devlet Kapısı’na kayıtlı kullanıcı sayısı 51 milyon 160 bin 948 kişiye ulaşmış durumda. E-Devlet Kapısı'ndan 5 bin 261 farklı hizmet sunulurken, e-Devlet Kapısı mobil uygulamasından ise 2 bin 807 hizmet veriliyor. E-Devlet Kapısı'nda en fazla kullanılan ilk üç hizmet ise, hizmet dökümü sorgulama, dava dosyası sorgulama, HES kodu üretme ve sorgulama olarak sıralanıyor.

Ayda 5 gün kazandırıyor

Ipsos tarafından gerçekleştirilen “Elektronik İmza Kullanım Alışkanlıkları” araştırmasının sonuçları, e-imzanın, ıslak imza karşısında zaman, iş gücü ve maliyet avantajı sağladığını ortaya koyuyor. Araştırma bulgularına göre, e-imza kullanan bireyler, ayda ortalama 5 gün kazanıyor. Ortalama 3,5 günde tamamlanabilen imza süreçleri, e-imza ile entegre uygulamalarla 1 saatte sonuçlanıyor.

Poco X3 NFC incelemesiXiaomi'nin yeni akıllı telefonlarından Poco X3 NFC, özellikle oyunseverleri çok tatmin edecek, gelişmiş kamera özellikleriyle de dikkatleri üzerine çekecek. Poco serisinin yeni telefonunu yakından inceledik.(Sponsorlu İçerik)
False