GeriTeknoloji Dokunmatik ekranda büyük devrim
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dokunmatik ekranda büyük devrim

Dokunmatik ekranda büyük devrim
refid:17792283 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Güncel ceplerde kullanılan dokunmatik ekranları unutun; çok farklı bir dokunmatik teknolojisi yolda...

Günümüzde akıllı telefonlara olan ilgi artarak devam ediyor ve bu da demek oluyor ki çoğu telefon kullanıcısının dokunmatik ekranlı bir telefonu var. Dokunmatik ekranlarda telefonun üreticisine bağlı olarak farklı teknolojiler kullanılabiliyor; fakat CHI isimli (Computer Human Interaction - Bilgisayarla İnsanın Etkileşimi) konferansta gösterilen bir dokunmatik ekran prototipi, tamamen farklı bir teknoloji içeriyor.

Vancouver'da gerçekleşen konferansta gösterilen dokunmatik ekran prototipi sayesinde bir telefonda dosya taşıma yaparken ekran kaygan, dosyayı bırakırken de ekran yapışkan hissediliyor. Konu hakkında "Bu durum, arayüzü kullanırken daha gerçekçi bir his uyandırıyor." şeklinde konuşan British Columbia Üniversitesi'nde doktora yapmış olan Vincent Levesque, sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Tıklamaları ve ekranın direncini hissedebiliyorsunuz, bu da sizin kullanmakta olduğunuz arayüzü daha gerçekçi bir şekilde algılamanıza olanak sağlıyor."

Güncel akıllı telefonlarda kullanılan dokunmatik ekranlardaki teknolojiyi kullanmayan bu prototipi test edenler, bir dosyayı bıraktığında parmaklarının titrediğini değil, parmaklarının ekran tarafından itildiğini hissettiklerini söylediler.

Levesque tarafından bir hava hokeyi masasına benzetilen bu teknoloji, parmağın bulunduğu noktayı belirlemek için lazerler kullanıyor. Teknolojinin kullanıldığı prototip de birkaç inç büyüklüğünde olduğu için projeyi oluşturan ve geliştiren takımın, çalışmalarını ilerlettikçe daha duyarlı lazerler kullanacağı ve tüm cihazı daha küçük yapacağı söyleniyor.

GÖRENLERİ KAHKAHAYA BOĞAN FOTOĞRAF KARELERİ


 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle