GeriTeknoloji Diyanetçiler Zaytung'u yalanladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Diyanetçiler Zaytung'u yalanladı

Diyanetçiler Zaytung'u yalanladı
refid:22199104 ilişkili resim dosyası

"Dürüst, tarafsız, ahlaksız haber" mottosuyla yayın yapan mizah sitesi Zaytung'da yayınlanan mizah haberi Diyanet'i karıştırdı.

Diyanet İşleri mensuplarının forum sitesi olan Diyanethaber.com.tr sitesinde yayınlanan bir mesajla, mizah sitesi Zaytung "uydurma haber" yapmakla suçlandı.

Zaytung, geçtiğimiz günlerde yayınladığı haberinde, Muğla'nın Milas ilçesi Ortancalar Köyü'nde çalışan ateist bir imamın hikayesini yazmıştı.

Zaytung'un, sitede hep yapıldığı gibi, gerçek haber diliyle yazdığı mizah haberinde, köy halkının Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevden almak istediği imamdan memnun olduğu belirtilmiş, imamın ateist olmakla beraber "işine duygusal yaklaşmadığı" aktarılmıştı.

Mizahi haberleriyle tanınan Zaytung'un bu haberine Diyanethaber.com.tr'den gelen yalanlamada, Her tarafı tamamen uydurma olan bu haber hakkında görüştüğümüz Milas ilçe müftülüğü haberin tamamen yalan olduğunu, Milas’da Ortaca isminde bir köy olmadığını ve Milas müftülüğünde de Seyfi Çalışkan isminde bir görevlinin olmadığını, çalışmadığını söylediler." denildi.

Diyanethaber.com.tr'deki yalanlama metni şöyle;

Haber sitelerin birinde bugün sahte bir haber vardı. Kimilerimiz okudu, kimilerimiz okumadı. Haberin özü Muğla Milas ilçesine bağlı Ortaca köyünde Seyfi Çalışkan isminde ateist bir imam hatib var. Cuma namazında ateist olduğunu itiraf eden Çalışkan’ı Diyanet görevden almak istemiş ve bir an önce görevini bırakmasını istemiş. Fakat Seyfi Çalışkan görevine devam ediyor.Her tarafı tamamen uydurma olan bu haber hakkında görüştüğümüz Milas ilçe müftülüğü haberin tamamen yalan olduğunu , Milas’da Ortaca isminde bir köy olmadığını ve Milas müftülüğünde de Seyfi Çalışkan isminde bir görevlinin olmadığını, çalışmadığını söylediler.

Değerli kardeşlerimizi dikkatli olmaya çağırıyor söz konusu haberin metnini aşağıda yayınlıyoruz. Haber site ismini yazmıyoruz. Zaten yalan haber sitesi olan bir siteyi bizde reklam yapmayalım. Unutulmamalı ki din ve diyanet üzerinden mizah yapılamaz."

Diyanethaber.com.tr'nin "hakkımızda" bölümünde, site şöyle tanıtılıyor;

"Diyanethaber.com.tr web sitesi tamamen Hayri bir amaç için kurulmuştur. İçerik Diyanet İşleri Başkanlığı teşkilat içi haberleri ve güncel haberleri içermektedir. Web sitemiz Diyanet Haber Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültürel Derneği adı altında hizmet eder ve başka hiçbir yayın ve kuruluşla bağlantısı yoktur. "

False