Dinsel Pardigma ve Evrensel Gerçek

Dinsel Pardigma ve Evrensel Gerçek

Prof. Dr. Cengiz Yalçın'ın yeni kitabı "Dinsel Pardigma ve Evrensel Gerçek" piyasaya çıktı.

Haberin Devamı

Bilim-İnanç Fay Hattı

Evrenin bilinçli olarak algılanması, insanın var ve mutlu olması için, fiziksel ve kozmolojik sabitler, ölçülen hassas değerlere doğaüstü bir güç tarafından ayarlanmıştır.

Bilim, doğa kanunlarını matematiksel modeller ile ifade eder. Evren ve canlılık bu kanunların belirlediği doğal süreçler sonucu meydana gelir. "Bilim insanı sadece bilgi sahibi değil; aynı zamanda doğruları savunabilecek cesaret sahibi insandır." diyen Prof. Dr. Cengiz Yalçın, yaratılış ve evren arasındaki inanç perdesini bir kez daha bilimin ışığı ile aralıyor.

Ülkemizin önde gelen bilim adamlarından Prof. Dr. Cengiz Yalçın, Ankara Üniversitesi Fizik Bölümü'nden yüksek lisans, İngiltere Sussex Üniversitesi'nden teorik fizik alanında doktora derecesi almış ve çeşitli bilim merkezlerinde araştırmacı olarak çalışmıştır. ODTÜ Fizik Bölümü başkanlığı, TÜBİTAK bilim kurulu seçilmiş üyeliği, Türk Fizik Vakfı kuruculuğu, Turkish Journal of Physics dergisi editörlüğü, Avrupa Bilim Vakfı seçilmiş üyeliği, TAEK başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. Uluslar arası saygın bilimsel dergilerde çok sayıda makale yayınlayan Prof. Yalçın, Nobel fizik komitesinin daveti üzerine ödül adayları hakkında bilimsel değerlendirme raporları yazmıştır.

Arkadaş Yayınları arasında Aklını Kaçıran Dünya ve Evren ve Yaradılış kitapları bulunmaktadır. Ayrıca dünyaca ünlü Temel Fizik adlı ders kitabının çeviri ve yayına hazırlık süreçlerini yürütmüştür. Bununla birlikte Arkadaş yayınevi tarafından basılan Einstein Evreninde Zaman Yolculuğu ve Zaman Makineleri adlı kitapların da editörlüğünü yapmıştır.

Haberle ilgili daha fazlası: