.com dönemi bitiyor

.com dönemi bitiyor

İNTERNET adreslerinin ‘.com’, ‘.net’ ya da ‘.gov’ gibi uzantılarla bitme zorunluluğu 2013 yılından itibaren kalkıyor. Dünyanın önde gelen şirketleri .’dan sonra kendi ismini koymak için mücadele ederken, Türkiye’den tek başvuru İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden geldi. Belediye, ‘.ist’ ve ‘.istanbul’ uzantılarını 370 bin dolara satın aldı.

Haberin Devamı

İnternet adreslerinde kullanılan .com, .net gibi uzantıların yerine artık, ‘.’dan sonra istenilen isim kullanılabilecek. gTLD olarak tanımlanan .com, .gov ve .info gibi uzantıların sadece 22 seçeneğe sahip olması nedeniyle, hızla büyüyen internet ortamının artık talebe cevap vermekte zorlanacağını düşünen İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), üst seviye alan adı uzantısına 1930 yeni seçenek daha ekleyecek. 2013 yılının ikinci yarısından itibaren kullanılmaya başlanacak yeni uzantıların, nasıl bir pazarlama faaliyeti ile kullanılacağı henüz bilinmese de, dünyanın en büyük internet oyuncularından biri olan Google, 101 yeni alan adı için 18.7 milyon dolar harcadı. Türkiye’den ise 2 kuruluştan toplam 10 başvuru geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ‘.ist’ ve ‘.istanbul’ uzantıları için ICANN’a 370 bin dolar ödedi. Merkezlerinden biri İstanbul’da olan İran kökenli Asia Green Bilgisayar ise, aralarında .halal ve .islam’ın da bulunduğu 8 alan uzantısı için 1.5 milyon dolar harcadı.

TÜRKİYE TRENİ KAÇIRDI

Dünyadaki büyük şirketlerin hepsinin konuyu yakından takip ettiğini ve başvurularını yaptığını anlatan Hogan Lovells Uluslararası Avukatı David Taylor, İBB’nin konuyu çok yakından takip ettiğini belirterek şöyle konuştu: “Türkiye’deki büyük markalardan hiçbiri, bunun önemini anlamadı ve treni kaçırdı. Ancak İBB akıllı davrandı. Belediye, şehirdeki büyük otellerin yer alacağı ‘www.hotels.istanbul’ adresini çok iyi bir fiyata pazarlayabilir. İstanbul’daki bütün oteller bu adresin altında yer almak isteyecektir.”

Henüz bu isimlerin nasıl ve hangi amaçla kullanılacağına dair şirketlerin bir fikri olmadığı için ortadaki durumu kumar oynamaya benzeten Taylor, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aslında bu biraz da prestij işine dönüşünce bu kadar yüksek taleple karşılaştık. Artık başvuru süresi doldu. Yeni başvuru penceresi en erken 2016 yılında açılabilir.”

EBAY VE FACEBOOK YOK

Sadece başvuru için 185 bin dolar ödense de vergilerle birlikte bir alan adının maliyetinin 500 bin doları bulduğunu anlatan Taylor, şu bilgileri verdi: “Google 101 tane isim için başvurdu. Örneğin ‘.youtube’ uzantısını alarak, buraya açacağı farklı kanallarla şirketlere pazarlayacak. Apple ve Samsung’un rekabeti gTLD’lerde de devam ediyor. Her iki şirket kendi isimlerinin uzantısı için hemen başvurularını yaptı. ABD’li fon şirketi Donuts da 350 tane alan adı alarak işi yatırıma dönüştürdü. Ancak eBay ve Facebook gibi başvuruda bulunmayan şirketler de oldu.”

GOOGLE 18.7 MİLYON DOLAR HARCADI

GOOGLE yeni gTLD operasyonu ve işlemleri için Charleston Road Registry adıyla bir şirket kurdu. ‘.free’ alan adı için de başvuruda bulunan Google, geliştirdiği uygulamalarını .free uzantılı internet adresinden kullanıcılarına sunacak. Öte yandan, Amazon 76 başvurusunun tümünü kapalı sicil için yaptı. Sadece kendisi ve bağlı şirketleri tarafından ikinci seviye alan adları tescil edilebilecek. Kendi alan adı için başvuranlar arasında Gap, Fiat, Mircosoft, Bristol-Myers, GM, Canon, Chrysler, Fedex, Ferrari ve Chanel da yer alıyor.


Haberle ilgili daha fazlası: