GeriTeknoloji CNR Games Week İstanbul’da uçak korkusunu bitiren gözlük
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

CNR Games Week İstanbul’da uçak korkusunu bitiren gözlük

CNR Games Week İstanbul’da uçak korkusunu bitiren gözlük

CNR EXPO Yeşilköy’de devam eden Video Oyunları ve Teknoloji Fuarı CNR Games Week İstanbul’da ilk kez sergilenen VR Uçuş Fobisi Uygulaması AvioVR, ziyaretçilerin dikkatini çekti.

Red Horizon'un geliştirdiği AvioVR, gerçekçi bir havaalanı ve uçuş deneyimi yaşatarak, katılımcıların uzman psikologlar eşliğinde, 2 gün içerisinde uçuş korkularını yenmelerine imkan sağlayan bir sanal gerçeklik uygulaması olarak öne çıkıyor. Uygulamanın geliştiricilerinden Merve Yaman Özer’in verdiği bilgiye göre, Ar-Ge aşamasında olan uygulama ile 6-8 saatte uçak korkusu sona eriyor.

Tekil veya 4 kişilik gruplar halinde yapılan terapilerde katılımcılara, gerçeğe en yakın görüntü, ses ve animasyon efektleri ile havaalanında bilet alma, güvenlikten geçme, uçağa binme, uçak kalkışı, türbülans ve gök gürültüsü gibi zorlu hava koşullarında uçuş, gece uçuşu, gündüz uçuşu, uçağın piste inişi gibi uçuş öncesi ve uçuş esnasında yaşanabilecek her türlü deneyim veriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan, dünyada hızlı iyileşme sağlayan EMDR tekniğinin işitsel uyaran kısımları da AvioVR ile entegre olarak kullanılabiliyor.

CNR Games Week İstanbul’da uçak korkusunu bitiren gözlük

Böylece VR uygulama ile katılımcılar, uzun zamandır yaşadıkları uçuş korkusu ve kaygısı gibi sorunlarına 2 gün gibi kısa bir sürede veda ederek gerçek hayatta keyifle istedikleri yere uçabiliyor.

NOSTALJİ OYUNLARA YOLCULUK

CNR Games Week’te eski oyunlara meraklı olanlar da unutulmadı. Fuarın nostalji bölümünde, 30-40 yaş aralığındaki yetişkinliklerin çocukluk döneminde severek oynadığı Street Fighter, Mortal Combat, Snow Bros, Mustapha oyun karakteri nedeniyle oyun severler arasında ‘Mustafa oyunu’ olarak bilinin Cadillac and Dinosaurs gibi oyunların oynandığın konsollar yer aldı. Nostalji bölümüne yetişkinlerin yanı sıra gençlerin de ilgi göstermesi dikkat çekti.

False