Chrome ve Firefox'un planları

Chrome ve Firefoxun planları

Google Chrome ve Mozilla Firefox: İki güçlü tarayıcı IE'nin tahtı için işte böyle yarışıyor.

Haberin Devamı

Net Applications ölçüm şirketinin yayınladığı son rakamlara göre Internet Explorer halen yüzde 60 pazar payıyla lider.

Firefox yüzde 23'te takılı kalmış durumda. Chrome ise geçtiğimiz yıl payını iki katına çıkartarak yüzde 7.5'a ulaşmış durumda. her iki internet tarayıcı da payını arttırmanın planlarını yapıyor.

Chrome için esas pazarlama noktası olurken, Firefox esneklik ve işlevsellik ile ön plana çıkmayı başarıyor. Google'ın Chrome'da hızlı başlangıç, hızlı sayfa açılışı ve hızlı aramayı vurgulaması oldukça işe yaramış gibi görünüyor.

Yeni Chrome 6 ile birlikte Chrome hız yarışında yeni Safari ve Opera'nın hemen yanında yer alıyor. Peki Firefox ne yapıyor?

Firefox hız yarışında gerilere düşmüş durumda. Ancak Firefox 4 ile birlikte bu durumu toparlamaya çalışacak. Chrome 5'ten hala yüzde 20 yavaş olan Firefox 4 betası bu yarışta daha büyük atılımlar yapmak zorunda.

Mozilla hıza önem verse de daha ziyade inovasyona önem veriyor. Üretkenliği arttıran Tab Candy gibi özelliklere ağırlık veren Firefox, tasarımda Chrome'a veya Opera'ya yakın özellikleri alıp kullanmaktan da çekinmiyor.

Haberin Devamı

Google ve Mozilla farklı yaklaşımlar sergilemelerine karşın internet tarayıcı pazarında lider olmak için yarışmayı sürdürüyor. Mevcut lider Internet Explorer 9 ise tahtını sağlamlaştırmaya hazırlanıyor.

Haberle ilgili daha fazlası: