GeriTeknoloji Chrome kullanıcılarını çok kızdıracak gelişme
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Chrome kullanıcılarını çok kızdıracak gelişme

Chrome kullanıcılarını çok kızdıracak gelişme

Bir güvenlik uzmanı, Google'ın gereksinimlerini sessizce değiştirdiğini, dolayısıyla bir kullanıcının Gmail gibi bir Google hizmetinde oturum açması durumunda Chrome'un otomatik olarak hesaplarında oturum açacağını söylüyor.

Yıllar boyunca Google, Chrome tarayıcısına kullanıcılara giriş yapmadan internette gezinme seçeneği sunuyor. Ancak bir güvenlik uzmanı, Google’ın gereksinimlerini sessizce değiştirdiğini, dolayısıyla bir kullanıcının Gmail gibi bir Google hizmetinde oturum açması durumunda Chrome’un otomatik olarak hesaplarında oturum açacağını söylüyor.

Google yeni giriş şartlarını, kullanıcıları bilgilendirmeden en yeni Chrome güncellemesine dahil etti. Johns Hopkins University’de öğretmenlik yapan bir şifreleme uzmanı olan Matthew Green, Pazar günü paylaştığı blog yazısında, Chrome kullanıcılarının oturum açarak tarayıcı verilerini Google’a istemeden gönderebileceğini söylüyor. Ayrıca Chrome yöneticilerinin, Google’a giriş yapmanın bilgileri saklı tutmadığını, bunun için senkronizasyona izin verilmesi gerektiğini söylediklerini de belirtiyor.

Webrazzi'nin haberine göre değişim nedeniyle Chrome’u kullanmayı bıraktığını söyleyen Green, Chrome senkronizasyon izin sayfasını, kişileri aldatmak veya yanıltmak için tasarlanmış kullanıcı arayüzünü açıklayan bir terim olan “dark pattern” olarak adlandırdı.

Green, Google’ın kullanıcıların senkronizasyona yanlışlıkla izin vermesini sağladığını belirterek, oturum açma değişikliğinden önce Chrome kullanıcılarının giriş yapmak için kimlik bilgilerini girmeleri ve daha sonra onay vermeleri gerektiğini de yazısında belirtiyor.

Öte yandan, Chrome mühendisi ve yöneticisi olan Adrienne Porter Felt‘in attığı tweet de Google’ın giriş prosedürlerini değiştirdiğini doğruladı. Tweet ayrıca, kullanıcıların Chrome’a ​​giriş yapmış olsalar da verilerin Google’a aktarılmasından önce bir senkronizasyona onay vermeleri gerektiğini vurguluyor.

Google doğru mu söylüyor, yoksa Green’in tezi tamamen gerçeği mi yansıtıyor, bilinmez. Fakat Matthew Green haklıysa Chrome’un yakında, verilerin gizliliği konusunda sıkıntılarla karşılaşacağını söylemek de yanlış olmaz gibi duruyor.

RGB Çılgınlığı Yeni Bir Boyut AldıRGB olmayan bir duvar kalmıştı artık o da RGB oldu! Oda duvarlarına monte edilen LED bloklar uzaktan kumanda edilebiliyor…Tabii ki bir odayı RGB kaplatmak, banyo fayanslarını değiştirmekten çok daha pahalıya patlıyor. 9 Adet LED panelin paket fiyatı 230 dolar. 20.000 Saat kullanım ömrü sunan LED kaplamalar, uygulama üzerinden kontrol edilebiliyor. Akıllı ışıklandırma, RGB ampuller, klavye, fare derken Nanoleaf Canvas ile artık RGB çılgınlığının uç noktası oluyor. Nanoleaf Canvas ile odayı RGB yapmakla da iş bitmiyor, müzik sistemine bağlayarak müziğin ritmine göre aydınlatılan bir oda yaratmak bile mümkün. Oyuncu odası kurmak isteyenler için çok farklı seçenekler açıldı.
False