GeriTeknoloji Chrome kullananlara 'bellek' müjdesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Chrome kullananlara 'bellek' müjdesi

Chrome kullananlara 'bellek' müjdesi

En popüler tarayıcılardan Google Chrome'un PC ve akıllı telefonlarda kullandığı belleğin yeni güncelleme ile birlikte belirgin bir biçimde azalması bekleniyor.

Bellek gücünün bu gibi cihazlarda önemli bir kaynak olduğu ve uygulamaların onun sayesinde daha hızlı olabildiği ve daha çok işlem yapabildiği biliniyor. Bu doğrultuda daha karmaşık yapıya sahip web siteleri ve daha güçlü web tarayıcıları da giderek daha çok bellek tüketiyor.

Bu anlamda bellek kullanımında bir azaltılmaya gidilmesi oldukça önemli bir adım. Fakat bu değişiklikle birlikte kullanıcıların, donanımlarının bir anda hızlanmasını beklemeleri de doğru değil. Zira PC'ler ve telefonların belleği yeni modellerle sürekli olarak artsa da yeni uygulamalar ve web siteleri de arayı hızlıca kapatıyor.

chip.com.tr'nin haberine göre Chrome'daki değişiklik ise, Chrome ekibinin tarayıcının V8 olarak adlandırılan bölümü üzerinde yaptığı geliştirmelerle mümkün olacak. V8; Imgur, Reddit, Twitter ve The New York Times gibi web sitelerinin bellek izlerini belirgin bir biçimde azaltan JavaScript programlarını kullanıyor. Son güncelleme ile bellek kullanımında yüzde 40-50 oranında bir azalma sağlayacağı tahmin ediliyor.

False