GeriTeknoloji Bu da istismarcı virüs
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu da istismarcı virüs

Bu da istismarcı virüs
refid:16528387 ilişkili resim dosyası

Kasım ayında, dünyada en çok karşılaşılan tehditlere yeni bir truva atı dâhil oldu.

Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET’in hazırladığı bilgisayarlara yönelik tehdit raporuna göre Kasım ayında, dünyada en çok karşılaşılan tehditlere yeni bir truva atı dâhil oldu.

“JS/Exploit” olarak tanımlanan ve başka zararlı yazılımlar ile birlikte gelen bu truva atı, bazı sistemlerdeki açıkları kullanarak sızıyor ve bulaştığı sistemde kodların uzaktan çalıştırılabilmesini sağlıyor. İstismarcı, bilgisayar tehditleri listesine dünyada yedinci sıradan, Türkiye’de ise beşinci sıradan girdi.

NOD32’nin yaratıcısı ESET’in analizlerine göre “JS/Exploit” adlı bu zararlı yazılım  %0.99’lık oranıyla dünya listesine ilk defa giriyor. “JS/Exploit”, Microsoft Internet Explorer 6 ve 7 sürümlerinde yer alan teknik ifadeyle “CVE-2010-0806” olarak bilinen açığı kullanarak saldıran bir truva atı.

Exploit, yani istismarcı denilen bu zararlı yazılım, işletim sistemlerinde ve uygulamalarda unutulmuş olan bu tip açıkları değerlendiriyor, istismar ediyor ve böylece kullanıcıların bilgisayarlarına yerleşiyor. Yerleştikten sonra da o bilgisayarda istenilen pek çok şeyi uzaktan yapılabilir hale getiriyor. Bu saldırı sonuç olarak kullanıcı bilgilerinin açığa çıkmasına neden olabiliyor.

Hem dünyada hem Türkiye’de
İstismarcı “JS/Exploit”, dünya tehdit sıralamasında listeye, %0.99’luk oranıyla dünyada yedinci sıradan girdi. Bulaşma oranının henüz %1’in altında olmasına rağmen, bu tehdidin yayılması bekleniyor. Türkiye’de ise bulaşma oranı daha yüksek. “JS/Exploit”, ülkemizde %1,75’lik bulaşma oranıyla en çok görülen tehdit sıralamasında beşinci sırayı aldı.

Sisteminizi mutlaka güncelleyin
ESET uzmanları, istismarcı virüslere karşı sistem yamalarının indirilmesini ve işletim sistemlerine yönelik güncellemelerin ihmal edilmemesini öneriyor. Uzmanlar, güncel bir anvirüs yazılımının bu tür risklere karşı uyarıda bulunacağına da dikkat çekiyor.

Diğer tehditler
Dünyadaki tehdit listesine baktığımızdan çıkarılabilir USB’lerden gelen virüsleri tanımlayan INF/Autorun önde gidiyor. Bu tehdidi ise Win32/Conficker solucanı takip ediyor. Türkiye’de ise USB’den gelen tehditlerin ardından kullanıcı bilgilerini çalmaya odaklanan “Win32/Agent” adlı truva atı en yüksek tehlike sıralamasında ikinci sırada bulunuyor.

ESET ThreatSense.Net verilerini göre Kasım 2010 Dünya Tehdit Sıralaması

Bu da istismarcı virüs

ESET ThreatSense.Net verilerini göre Kasım 2010 Türkiye Tehdit Sıralaması

Bu da istismarcı virüs


VİRÜSLERE KARŞI ÇARESİZ BEKLEMEYİN: İŞTE EN İYİ 20 GÜVENLİK PROGRAMI

False