Bu çocuktan korkulur!

Bu çocuktan korkulur

İnanılmaz bir robot daha... Çocuk gibi her şeyi yeni öğreniyor ama öğrenme yeteneğinin sınırı yok...

Haberin Devamı

İnanılmaz bir insansı robot, yani hümanoid daha... İşte Japonlar'ın son harikası. Bir çocuk gibi tasarlanıp, aynen bir çocuk gibi her şeyi öğrenmeye programlanmış bir insansı robot. İnsandan farkı ise sınırsız öğrenme kapasitesi...

Bir çocuk gibi yürümeyi, konuşmayı öğreniyor. Sandalyenin kenarında otururken bacaklarını sallayıp duruyor. Omuzları "nefes alıp verme hareketlerini taklit edercesine" inip kalkıyor. Zaman zaman canı sıkılıyor ve yerde yuvarlanıyor. Biraz yaramaz bir çocuk gibi...

1.30 metre boyunda ve 33 kilo. Tamamen kel ama bakışları insanın içini ürpertiyor. Cünkü cansız olduğu halde çok canlı görünüyor.

CB2 adlı bu hümanoidi 2007'de geliştiren Japonlar, onun 7 yaşındaki bir çocuk gibi hızla öğrendiğini söylüyor. İnsanların yüz mimiklerinden ruh hallerini de anlayabiliyor. Kendisine dokunulduğunda, dokunuşa göre olumlu ya da olumsuz tepki veriyor.

Haberin Devamı

Silikondan yapılmış gri "derisi" altında şimdiye kadar geliştirilmiş en ileri işlemciler, alıcı ve vericiler bulunuyor. Bu sayede hareket ediyor, tepki veriyor ve öğrenebiliyor. "Sınırsız bir öğrenme kapasitesine" sahip olması da ayrıca insanı tedirgin ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: HER TELDEN 127 ADET DUVAR KAĞIDI

Haberle ilgili daha fazlası: