GeriTeknoloji Boston Dynamics'in robot köpeği bomba imha ekibinin bir parçası oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Boston Dynamics'in robot köpeği bomba imha ekibinin bir parçası oldu

Boston Dynamics'in robot köpeği bomba imha ekibinin bir parçası oldu
Abone Olgoogle-news

Boston Dynamics tarafından geliştirilen Spot isimli robot köpek, test aşamasından çıktı, bomba imha ekibine girmeyi başardı.

Robotların geleceği uzun süredir tartışma konusu. Kimi insanların işini elinden alacağını düşüneceğinden yapay zeka ve bağlantılı robot teknolojilerine mesafeli yaklaşırken, kimi de robotların dünya için hayati bir öneme sahip olduğunu düşünüyor. Bu tartışma süregelirken, Boston Dynamics daha önce test aşamasında görüntüleri ortaya çıkan robot köpeği Spot'u kullanışlı bir alana dahil etti. 

Spot şimdilerde Massachusetts Eyalet Polisi tarafından bomba imha çalışmalarında kullanılıyor. Polis sözcüsü David Procopio konuyla ilgili olarak: “Robot teknolojisi, potansiyel olarak tehlikeli ortamlar hakkında durumsal farkındalık sağlama kabiliyeti nedeniyle kolluk kuvvetleri için değerli bir araçtır.” ifadelerini kullanıyor.

Boston Dynamics'ten Michael Perry ise insanların girmesinin tehlikeli olduğu ortamlara Spot'un fiziksel olarak kolayca ilgili alana girebildiğini ve tehlikeyi bertaraf edebildiğini kaydetti. Perry sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an için en büyük ilgi alanımız, robotu, bir kişiyi göndermenin çok tehlikeli olduğu bir ortamda bilgi toplaması için göndermek. Ancak fiziksel olarak alanla etkileşime girmiyor.” 

Robotların yer yer silahlandırılma durumu da yakın gelecekte karşımıza çıkacak. Ancak bu konuda tartışmalar bitecek gibi değil; zira tüm bu olumsuz bakış açısına rağmen Perry, kiralama sözleşmelerinde, robotun insanlara zarar verebilecek veya korkutacak şekilde kullanılmasını önleyecek bir maddenin de bulunduğunu sözlerine ekliyor. 

Oyunlar 150 milyar dolara dayandıPC ve konsol oyunları geride kalıyor, mobil oyunlar dahil oyun sektörü sadece 2019'da 150 milyar dolara yakın gelir yaratarak geleceği şekillendirmeye başladı bile. Dubai'de gerçekleştirilen On.DXB etkinliği kapsamında PUBG Mobile'ın mimarı Tencent'in daveti üzerine oyun zirvesini yakından takip ederken, Digital Age Yazı İşleri Müdürü Savaş Önemli ve ShiftDelete.Net'ten Gökey Yılmazer ile oyunlar üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle