GeriTeknoloji Bilim insanları 3.5 milyar yıllık kayaların içinde mikrobiyal kalıntılar buldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bilim insanları 3.5 milyar yıllık kayaların içinde mikrobiyal kalıntılar buldu

Bilim insanları 3.5 milyar yıllık kayaların içinde mikrobiyal kalıntılar buldu

Bilim insanları, 3,5 milyar yaşındaki kayaların içerisinde mikrobiyal kalıntılar buldu. Bu kalıntılar, gezegendeki en erken yaşam işaretlerinin bulunması anlamına geliyor.

New South Wales Üniversitesi bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre organik madde, Dünya'nın en eski fosilleri olan stromatolitler içerisinde, Batı Avusturalya'nın Pilbara bölgesinde bulundu.

Her ne kadar stromatolitler 1980'lerde bulunmuş olsalar da, bilim insanları, mikrobiyal olduklarını henüz yeni kanıtlayabildi.

Kayayı incelemek için bilim insanları, havayla etkileşime geçmemiş olan çekirdek sondajı örnekleri aldılar. Örnekleri yüksek enerjili elektron mikroskobisi, spektroskopi ve izotop analizi kullanılarak incelediler. Baş araştırmacı Raphael Baumgartner, stromatolitlerin "muazzam korunmuş" organik madde içeren piritten oluştuğunu buldu.

Dresser Oluşumu'nda bulunan stromatolitler, sadece yaşamın nasıl oluştuğuna yönelik ipuçları vermeleri açısından da önemli kabul ediliyor.

20 milyar cihaz birbiriyle konuşacak, Dünya bu yükü nasıl kaldıracak?Türkiye'den 10 saat uçuş uzaklığında bulunan Singapur'da Schneider Electric, önemli bir etkinlik düzenledi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte 2020 yılında 20 milyarı aşkın cihaz, Nesnelerin İnterneti adı altında birbirlerine bağlanacak. Yani cihazlar birbirleriyle konuşacak; hem de milyarlarcası... Gerçekten de müthiş bir büyüklük, müthiş bir rakam. Peki bunca cihazın ürettiği veri ne olacak? Dünya buna hazır mı? Altyapı büyük veriyi nasıl kaldırabilecek? Bu kapsamda Schneider Electric'ten Türkiye, Orta Asya ve Pakistan Bölgesi Secure Power Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Demirkol, Hürriyet'e önemli açıklamalarda bulundu.
False