BAK dosyası nedir ve nasıl açılır? BAK dosyası açma işlemi ve program önerisi

BAK dosyası nedir ve nasıl açılır BAK dosyası açma işlemi ve program önerisi

BAK dosyası herkesin pek aşina olmadığı bir dosya çeşididir. Uzantısı da bak olan bu dosyalar çizim ile ilgilidir. BAK dosyası hakkında nasıl açılır ya da nedir gibi soruları sizler için derledik.

Haberin Devamı

AutoCAD gibi programların kullanıcılar BAK dosyası ile aşinadır. Onların kullandıkları bu program her daim BAK dosyası üretir ve onlarda üzerinde çalışır. Bu yüzden de BAK dosyası genel olarak her kitleye hitap etmez. Bu nedenler BAK dosyası adına pek çok detaylı ve işlevsel programlar her daim bulunmaktadır.

 BAK Dosyası Nedir?

 BAK dosyası genelde AutoCAD ile çalışanların yedek dosyalarından bir tanesidir. Örneğin bir dosyanın ismi yapıştır ise onun yedeği de yapıştır .bak olacaktır. Yani BAK dosyası ve uzantısı olan bak bir yedek plandır. Herhangi bir silinme, kayıt edilmeme ya da çalınma durumunda BAK dosyası en iyi şekilde devreye girer. Bak dosyasının oluşturulması kolaydır. Ana dosyanı uzantısını .bak olarak değiştirmek gerekir. Ardından bak uzantılı BAK dosyası oluşturulur.

 BAK Dosyası Nasıl Açılır?

Haberin Devamı

 BAK dosyası açmak da bazı tarayıcıların görevidir. Örneğin Mozilla Firefox BAK dosyası açmak adına oldukça başarılı bir tarayıcıdır. Bu yüzden de pek çok AutoCAD kullanıcısı Mozilla Firefox kullanır. BAK dosyası korunumu da önemlidir. Bu yüzden ek bir program da BAK dosyası ile oldukça uyumlu olabilmektedir. Bunu destekleyen pek çok sayıda program ve yazılım bulunmaktadır.

 BAK Dosyası Açma İşlemi

 Microsoft alt tabanlı bilgisayarların BAK dosyası açma işlemi Mozilla Firefox tarafından halledilir. Ios yani Mac alt tabanlı bilgisayarlar için de aynısı geçerlidir. Fakat bu durum bazen yetersiz kalabilmektedir. Özellikle AutoCAD kullananlar Mozilla Firefox ile sadece basit BAK dosyası işlemlerini hallederler.

 BAK Dosyası Açma Programı

 Detaylı işler için ise özel programlar gerekir. Bu programlardan birkaçı şunlardır:

Autodesk AutoCAD

Microsoft SQL Server

Swiftpage Act!

MakeMusic SmartMusic

MakeMusic Finale

Myriad Harmony Assistant

Wondershare MobileTrans

Tüm bu program ve yazılımlar BAK dosyası işlemleri için oldukça yeterlidir. Gerektiğinde düzenlemeler de her daim bu dosyalar tarafından yapılır. Bu dosyalar da uzun süredir piyasada olan en güvenilir olanlardır. 

Haberle ilgili daha fazlası: