Apple'a Fransa'dan ağır darbe

Applea Fransadan ağır darbe

FBI'dan sonra Apple'a ikinci darbe Fransa Hükümeti'nden geldi! Eğer Apple, mahkeme kararı olan bir cihazın kilidini açmazsa, iPhone başına 1 Milyon dolar ödemek zorunda kalacak.

Haberin Devamı

Dünya teknoloji gündemini son bir kaç haftadır meşgul eden Apple ve Amerikan Hükümeti arasındaki "iPhone hackleme" konusu dünya geneline yayılıyor.

Fransa hükümetinin yaptığı açıklamaya göre, eğer bir iPhone herhangi bir davanın gidişatı için önem arz ediyor ise, Apple mahkeme kararı doğrultusunda cihazın şifresini açmak zorunda.

Eğer Amerikan Hükümeti'nin isteğini reddettiği gibi Fransız Hükümeti'ni de red ederse, Fransa'da satılan her iPhone için yaklaşık 1 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalacak.

Tabi bu ceza sadece Apple için geçerli değil, çıkan yasada özellikle Apple veya iPhone kelimesi geçmiyor. Yasada belirtilen şartlar bütün cep telefonu üreticileri için geçerli.

Yani eğer Google, bir Android cihazın şifresini mahkeme kararına rağmen kırmazsa aynı cezaya çarptırılacak.

Haberin Devamı

Fransa'da özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği için yasaya tepkiler çığ gibi büyüse de hükümet, bu yasayla birlikte terör olaylarındaki istihbarat sürecini hızlandırmayı amaçladıklarını açıkladı.

Shiftdelete'in haberine göre devletin, vatandaşlarını koruması gerektiğini belirten hükümet yetkilileri, yasa konusunda vatandaşların endişe duyulmaması gerektiğini belirtti.

Haberle ilgili daha fazlası: