Android Studio nedir ve ne işe yarar? Android Studio kurulumu ve kullanımı hakkında bilgi

Android Studio nedir ve ne işe yarar Android Studio kurulumu ve kullanımı hakkında bilgi

Android Studio uygulamasının ne olduğu sorusu birçok kişi tarafından soruluyor. Bu soru, genellikle yazılım geliştirme ile ilgilenenler tarafından merak ediliyor. Tümleşik geliştirme ortamında çalışan Android Studio, pek çok işin hızlıca yapılmasını sağlıyor. Bu programın nasıl kurulacağı ve nasıl kullanılacağı ise akıllarda yer eden başka bir konu. Android Studio’nun en rahat nasıl kurulabileceği çok kişi tarafından araştırılıyor. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Haberin Devamı

Android Studio, 2013 tarihinde tanıtımı gerçekleşmiş bir programdır. Yazılımcılar ve bilgisayar programcıları için tümleşik geliştirme ortamında çalışma fırsatı sunar. Tümleşik geliştirme ortamları, yazılım geliştiren kişilerin işlerini daha rahat bitirmelerine yardımcı olur. Böylelikle bu kişiler daha kaliteli işleri daha kısa sürelerde ortaya koyabilirler.

 Android Studio Nedir?

 Android Studio, yazılımcılar için geliştirilmiş bir ortamdır. Bu ortamda yazılımcılar Android işletim sistemine sahip cihazlara uygun uygulamalar oluşturabilmektedir. Bu uygulamaların test süreci de yine Android Studio içinde gerçekleştirilebilir.

 Android Studio, 16 Mayıs 2013’te ilk kez tanıtılmıştır. Bu tanıtım, Google I/O etkinliğinde gerçekleştirilmişti. Bu ortamın geliştiricileri arasında hem Google, hem de JetBrains yer alıyor. JetBrains, Google’dan ayrı bir yazılım geliştirme şirketidir.

 Android Studio’da programlama dili olarak Java kullanılmaktadır. Ayrıca Android Studio’nun işletim sistemi Cross-platform şeklindedir. Bu, çoklu platform yazılımları demektir. Böylelikle birden fazla işletim sistemi için yazılımın dağıtımı gerçekleştirilebilmektedir.

Haberin Devamı

 Android Studio’nun lisansı ise Apache 2.0 şeklindedir. Bu lisans, Apache Yazılım Vakfı tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca bu yazılım özgür yazılım lisansları arasında da yer almaktadır. Açık kaynak koduna sahiptir.

 Android Studio’nun güncel hali 2 Ekim 2018 tarihinde çıkartıldı. Ayrıca bu sürümün 26 Kasım 2018 tarihinde öz izlemesi yapılmıştı.

 Android Studio Ne İşe Yarar?

 Android Studio, yeni yazılım geliştiriciler için oldukça uygun olan bir ortamdır. Anlaşılır bir ara yüze sahiptir ve içerdiği araçlar ile yazılımcıların işlerini kolaylaştırır. Android cihazlar için, örneğin telefonlar ve tabletler, uygulama, oyun geliştirmek isteyen kişiler bu ortamdan faydalanabilirler. Ayrıca bu stüdyoda yapılan işlemlerin hata ayıklama kısmı da burada rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

 Bu ortam ile sıfırdan hatasız bir oyun, uygulama üretmek mümkün olmaktadır.

 Android Studio Kurulumu Nasıl Yapılır?

Haberin Devamı

 Android Studio’nun kurulumu oldukça kolay bir süreçtir. Bu uygulamayı indirmek için resmi siteden kolaylıkla faydalanabilirsiniz. Android Studio indirmek ve kurmak için şu adımları takip edin:

 Developer.android.com sitesine gidin. Burada üst menüde yer alan Android Studio seçeneğine tıklayın. Karşınıza bu ortam için indirme sayfası gelecektir. Sayfanın üst kısımlarında yer alan ‘Download Android Studio’ düğmesine basın. Açılan ekranda kullanım koşullarını okuyun ve kabul edin. Kabul düğmesini aktif yaptığınızda hemen altındaki indirme butonu aktif hale gelecektir. Buraya bastığınızda kurulum dosyası inmeye başlayacaktır. Kurulum dosyası yaklaşık olarak 890 MB boyutundadır. Kısa bir süre sonra indiğini göreceksiniz. Bu ortamın lisansı ücretsizdir.

Haberin Devamı

 Android Studio Kullanımı Hakkında Bilgiler

 Android Studio’yu kullanmak aslında oldukça kolaydır. Android Studio ile projenizin yapısını SDK dizisi içinde görebilirsiniz. Buradaki dosyalarda projeniz kaydedilir. Ayrıca Gradle kullanılması, yönetim sistemine dönüş süreci için oldukça esnek bir ortam sunar. Android Studio’da gerçek zamanlı değişimler meydana getirebilirsiniz. Bu değişiklikleri görsel olarak görmeniz de mümkündür. Bu ortamında bir diğer avantajlı yanı da aynı anda farklı Android cihazlardaki görünüşünü denetleyebilecek olmanız.

Haberin Devamı

 Ayrıca farklı çözünürlüklerdeki Android cihazlarda nasıl görüneceğini de ayrıntılı olarak incelemeniz mümkündür. Android Studio ile kod paketleme konusunda yeni nesil bir araç kullanabilirsiniz. Android Studio ara yüzü, kolay kullanımlı sürükle bırak tarzına geliştirilmiştir.

Haberle ilgili daha fazlası: