GeriTeknoloji Ağız ve diş sağlığı teknolojilerindeki son gelişmeler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ağız ve diş sağlığı teknolojilerindeki son gelişmeler

Ağız ve diş sağlığı teknolojilerindeki son gelişmeler

Dijitalleşmenin faydaları COVID-19 salgını döneminde net bir şekilde karşımıza çıktı. Pek çok sektör dijital dönüşüme girerken, ağız ve diş sağlığı da son teknolojiden üzerine düşeni aldı. Bu kapsamda Align Technology Türkiye Genel Müdürü Evren Köksal, önemli açıklamalarda bulundu.

Ağız ve diş sağlığı teknolojileri alanında yakın zamanda olan gelişmelerden bahsedebilir misiniz?

COVID-19’un getirdiği yeni gerçekliğe alışırken öğrenebileceğimiz bir sürü şey var. Bunların birçoğu pandemi sonrasında ‘normal’ hayat tarzımıza geri döndüğümüzde kalıcı olacak.  

Dijitalleşmenin faydaları COVID-19 salgını döneminde açık bir şekilde görüldü. Diş sağlığı (ve genel olarak sağlık sektörünün) sektörünün de doktorlara hasta güvenliğini önceliklendirme, hastalarını güvenli bir ortamda, dijital teknoloji ve çözümlerin avantajlarından yararlanarak tedavi etmelerine destek olma adına analogdan dijitale geçiş trendini desteklemeye devam etmesi gerektiğini düşünüyorum.  

Bu trendlerden bir tanesi Türkiye’nin yanı sıra dünya çapında da uygulanmasının yaygınlığına tanıklık ettiğimiz uzaktan bakım servisleri. Invisalign Sanal Randevu ve Invisalign Sanal Bakım sayesinde birçok hasta online platformlar ve kanallar üzerinden diş hekimleri ve ortodontistlerle sanal randevulara katılabiliyor. Evden dışarı adımını atmadan kaliteli medikal uzmanlara ve sağlık servislerine ulaşabilmenin kolaylığı hem zaman ve enerji tasarrufunda yardımcı oluyor hem de pek çok insana yoğun gündelik yaşamları çerçevesinde yeni kolaylıklar sunuyor. 

Ağız ve diş sağlığı teknolojilerindeki son gelişmeler

COVID-19 salgını son aylarda diş hekimliği dahil olmak üzere bütün sağlık sektöründeki kuralları ve regülasyonları etkiledi. Dijital teknolojilere erişimimiz olmadan bunların hiçbiri mümkün olmazdı. 

Ağız içi tarama metotlarında en son teknolojiler neler?

iTero Element ağız içi tarayıcı, hasta deneyimini geliştirerek ve kliniksel hassasiyeti yükselterek günümüzün diş hekimliği uygulamalarını geleceğe taşıyor. Paralel eş odaklı görüntüleme teknolojisi, doğru renkli taramalar elde etmek için optik ve lazer taramayı kullanıyor. iTero Element, inovatif teknolojisi ile hem ortodonti hem de onarıcı diş hekimliğindeki uygulamaları güçlendiriyor. 

Ağız içi tarama ve tedavi teknolojilerimiz sayesinde ortodonti tedavilerinde kullanılan manuel kalıplar ve diş telleri yakın gelecekte tarih olacak. Portföyümüzün en yeni üyesi iTero Element 5D Görüntüleme Sistemi, diş arası çürükleri tespit edebilen ve ağız içi kamerasıyla ağız içi görüntüleri alan NIRI gibi gelişmiş entegre görüntülemeye sahip, iTero Element portföyünün en son teknolojilerini bir araya getiriyor. Bu yeni görüntüleme sistemiyle, doktorlar her hastayı her ziyarette verimli ve etkili bir şekilde tarayabiliyor ve tedavi seçeneklerini birlikte görselleştirebiliyor. Bu da optimum ağız bakımı için daha bilinçli kararlar alınabilmesini sağlıyor.

Ağız ve diş sağlığı teknolojilerindeki son gelişmeler

Salgın sırasında sanal randevu sistemlerinden bahsedebilir misiniz? Faydaları neler? Bundan sonra kalıcı bir metot mu olacak?

COVID-19 döneminde, doktorların hastalarla bağlantı kurmak ve hastaların tedavi süreçlerini izlemek için daha iyi bir yönteme ihtiyaç duyduğu açık bir şekilde ortaya çıktı. Bu nedenle, tedavi sürekliliğini sağlamak için doktorların mevcut Invisalign hastalarıyla bağlantı kurmasına yardımcı olacak çözümlerimizi kullanıma sunduk. Invisalign Sanal Randevu ve Invisalign Sanal Bakım, doktorların hastaları ile aynı fiziksel konumda olmadıklarında bile bir tedavi seyirlerini izlemelerine olanak tanıyan uygulamalar olarak hasta bakım dönüşümünde en yeni ilerlemeyi temsil ediyorlar. 

Invisalign Sanal Randevu aracı, doktorların hastalarla Veri güvenliği yönergeleri ile uyumlu video randevularını kolayca planlamasını ve kurmasını sağlıyor. Doktorlar ve muayenehane personeli bir video konsültasyonu ve Invisalign tedavisi planlayabiliyor. Invisalign Sanal Bakım, My Invisalign uygulamasının içinde bulunur ve uzaktan konsültasyonlar, tedavi ilerlemesinin değerlendirilmesi ve tedavi sırasındaki ayarlamaları veya olası endişeleri iletmek için kullanılabiliyor. Hastalar My Invisalign Uygulamasını indirerek tedavileri süreçleri ile etkileşim içinde kalabiliyor ve uygulama aracılığıyla fotoğraflarını doktorlara iletebiliyorlar. Doktorlar bu fotoğrafları Invisalign Doktor Sitesi’nde gözden geçiriyor ve hastaları ile yorumlarını paylaşabiliyorlar. Böylelikle Invisalign tedavi sürecinin yolunda gitmesi sağlanıyor. 

3 boyutlu baskı teknolojilerinin bu sektöre katkıları neler?

Dijital diş hekimliğinin evrimine olanak sağlayan teknoloji ve inovasyon, misyonumuzun kalbinde yer alıyor. Hem Invisalign tedavimizden hem iTero ağız içi tarayıcı ailemizden hem de analog uygulamaları dijital çağa taşımada sağladıkları sonuçlardan gurur duyuyoruz.

Ağız ve diş sağlığı teknolojilerindeki son gelişmeler

Align Technology, bugün dünyanın en büyük özel 3 boyutlu baskı üretim alanlarından birine sahip. Her gün 500.000'e yakın benzersiz şeffaf plak üretiyoruz. Dijitalleştirilmiş diş hekimliği ve 3D baskı kullanımındaki bu süregelen çabalar sayesinde, diş hekimlerinin daha güzel gülümsemeler yaratmalarına ve Türkiye'deki ve EMEA bölgesindeki diğer bölgelerdeki hastalara harika tedavi sonuçları sağlamalarına yardımcı olduk. 

Gelecekte ne gibi yenilikler bizleri bekliyor?

Diş hekimliği endüstrisi hızlı bir tempoda online platforma geçiş yapıyor ve Align Technology de şeffaf plakları, ağız içi tarayıcıları ve bir dizi dijital araçla diş kliniklerinin dijital dönüşümünde öncü bir rol üstleniyor Salgın sırasında ve geleceğe yönelik olarak Invisalign sertifikalı hekimlere fayda sağlayacak yeni dijital çözümler üretiyoruz. 

Bu kriz sırasında öğrendiğimiz bir şey varsa o da dijital dönüşümü ileriye dönük bir adım olarak görüp benimsemek. Her sektörde, iş yerleri fiziksel zorluklarla boğuşurken, dijitale öncelik veren şirketlerin iş stratejilerini, servislerini ve ürünlerini dönüştürüp ayakta durabilecekleri hatta işlerini büyütebilecekleri olanaklar yaratması giderek netleşen bir sonuç haline geliyor.

Dijitalleşme bir öğrenme sürecini beraberinde getirse de gelecekte kalıcı olacak bir çeviklik kültürünü oluşturmaya olanak sağlıyor. 

Align Technology olarak, Türkiye’yi ve bölgemizi dijitalleşme yolculuğunda desteklemeye kararlıyız. Misyonumuz diş hekimliği ve ortodontide sınırları zorlamak, dijital dönüşümü yönetmenin yanı sıra metali ve analoğu geçmişte bırakmak. 

Ortodontik tedavi hakkında ne söylemek istersiniz? Bu konuda yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Align Technology, ortodontik ve restoratif diş sağlığı alanında dünyanın en gelişmiş şeffaf plak sistemi ve iTero ağız içi tarayıcı ve hizmetlerinin tasarımını, üretimini ve pazarlamasını gerçekleştiren, küresel bir medikal cihaz şirketidir. Align Technology 2018'de İstanbul’da ofis açtı ve o zamandan günümüze yerel ekibi büyütmeye, eğitim ve pazarlama çabalarına yatırım yapmaya devam ediyor. Bugüne kadar tüm dünyada 8 milyon hastanın tedavi edilmesini sağlayan Invisalign tedavisi, kişiye özel olarak üretilen bir dizi şeffaf plakla dişlerin doğru hizalanması için modern ve dijital tabanlı bir yaklaşım sunuyor. 

En gelişmiş şeffaf plak sistemi olan Invisalign, gözle neredeyse görünmeyen, yeme ve diş temizliği anında kolaylıkla çıkarılabilen, kişiye özel olarak üretilmiş bir dizi özel şeffaf plak vasıtasıyla hastaların dişlerinin hizalanmasını sağlıyor.  Şeffaf plaklar, Invisalign sertifikalı hekimler tarafından reçetelendiriliyor ve günde 20 ila 22 saat boyunca takılması gerekiyor.  Hastalar, şeffaf plakları hekimlerin tavsiyesine bağlı olarak haftada bir ya da iki kez değiştiriyorlar. Bu sayede diş hizalanması kademeli olarak sağlanıyor. Tedavinin karmaşıklığına bağlı olarak ilk sonuçlar üç ay gibi kısa bir sürede gözle görülür hale gelebiliyor. 

Tedavi tamamen dijital olarak planlanıyor. Her bir şeffaf plak, ClinCheck adını verdiğimiz kişiye özel sanal bir modelleme yazılımı, hızlı üretim süreçleri ve kitlesel kişiselleştirmenin yanı sıra SmartTrack adını verdiğimiz özel olarak geliştirilmiş bir materyalin birleşiminden meydana geliyor. Türkiye’deki mevcut Invisalign portföyü yetişkinlerin yanı sıra ergenlik çağındaki ve erken diş çıkarma dönemindeki daha genç hastalara yönelik özel tedavi seçeneklerini içeriyor. Tedavi seçenekleri basit hizalamadan karmaşık hareketlenmelere ve tedavi sonrası hizalanmanın korunmasına kadar geniş bir yelpazeye uzanıyor. 

Invisalign tedavisi ayrıca diş hizalamasında estetik kaygılara da hitap ediyor. Invisalign tedavisinin yaygınlaşmasındaki en önemli etkenlerden biri plakların şeffaf ve gözle neredeyse görülemiyor olması ile hastanın günlük rutinini etkilememesi. Bununla birlikte metal teller, teller arasına sıkışan gıdalar nedeniyle hastaların beslenme seçeneklerini kısıtlayabiliyor. Invisalign tedavisinde şeffaf plaklar yeme ve içme anlarında çıkarılabildiği için hastaların yeme alışkanlıkları sınırlanmamış oluyor. 


Bu bir ilandır

False