GeriTeknoloji Adobe, Flash'ın fişini resmen çekiyor!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Adobe, Flash'ın fişini resmen çekiyor!

Adobe, Flash'ın fişini resmen çekiyor!

Adobe, sitelerde yer alan içeriklerin görüntülenmesini sağlayan ancak, güvenlik açıkları ile anılmaya başlanılan Flash için kararını verdi. İşte Adobe Flash için desteğin biteceği tarih...

Adobe tarafından geliştirilen ve yıllardır kullanılarak internetin temel taşı haline gelen Flash, sürekli ortaya çıkan güvenlik açıkları ve performans sorunlarıyla çağ dışı kalarak adeta kullanıcıları canından bezdirdi.

Hızlı ve sorunsuz bir şekilde çalışan HTML 5'e geçiş yapılması ile birlikte internet tarayıcılarının Flash desteği sonlanmaya başlarken, nihayet Adobe'den resmi bir açıklama geldi.

Chrome ve Safari gibi popüler tarayıcılar tarafından artık neredeyse hiç kullanılmayan Flash Player için desteğin 2020 yılında kesileceği açıklandı.

İnternet sitelerinin Flash içeriklerini farklı bir platforma aktarması konusunda tavsiyede bulunan Adobe yetkilileri, bu tarihten sonra herhangi bir güncellemenin yayınlanmayacağını ifade ediyor.

Microsoft, Edge ve Internet Explorer için 2019 yılından itibaren Flash Player'ı varsayılan olarak devre dışı bırakacağını ve 2020 yılında desteğin biteceğini açıklarken, shiftdelete'in haberine göre Firefox ve Safari'de kullanıcılardan sitelerde Flash kullanımı için izin istenecek.

Flash'ın tamamen ortadan kalkması ile birlikte güvenlik alanında önemli gelişmeler ve akıllı telefon gibi mobil cihazların pil ömründe artış yaşanması bekleniyor.

False