ABD ambargosunun ardından Huawei, çalışanlarını çift maaşla ödüllendirdi

ABD ambargosunun ardından Huawei, çalışanlarını çift maaşla ödüllendirdi

Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei'nin Mayıs ayından bu yana uğraştığı ABD ambargosu nedeniyle önemli sorunlar yaşarken, diğer yandan Huawei'nin tüm bu zorluklara karşın mücadelesine devam etmesi nedeniyle çalışanlarını çift maaş ile ödüllendirdiği ortaya çıktı.

Haberin Devamı

Huawei, uzun bir süredir ABD ambargosu nedeniyle zor günler geçiriyor. Şirketin son olarak tanıttığı Huawei Mate 30 serisi telefonlarını henüz Türkiye dahil pek çok ülkede satışa sunmaması da ambargoyla ilgili bir durum; zira cihazların içinde Android'lerin olmazsa olmazı Google Play uygulama mağazası bulunmuyor. Ancak Huawei, bu zorluklara karşın mücadelesini sürdürmesinde yardımcı olan Huawei çalışanlarına büyük bir sürpriz yaptı. 

China Morning Post'un haberine göre ek çaba ve sadakatlerinden dolayı çalışanların bir kısmına (firmanın Ar-Ge ekibi olduğu düşünülüyor) 2 milyar Yuan (yaklaşık 285 milyon dolar) dağıtılacak. Çalışanlar, bu ek ödemenin yanı sıra, bu ay çift maaş alacaklar. Huawei, özellikle işler iyi gittiği zamanlarda çalışanlarını ödüllendirmesiyle bilinen bir firma.

Her ne kadar Huawei kendi işletim sistemini kuruyor ve kendi parçalarını üretiyor olsa da (firma şimdiden kendi Kirin işlemcilerini üretiyor) Google Haritalar ve Google Play Store gibi kilit hizmetlerin eksikliği, Batı piyasalarında çekiciliğini azaltan önemli bir darbe olarak görülüyor. Ayrıca modemler gibi parçaların üretimi de zorlu ve pahalı bir çalışma.

ABD'de robotlar futbol oynadıABD'de Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından üretilen minik robotlar parkta futbol oynadı. MIT Biyobenzetim Robotik Laboratuvarı tarafından üretilen Mini Cheetah robotları, yeşil alanda futbol oynarken görüntülendi. Her biri 9 kilogram ağırlığındaki robotlar, dört bacağıyla hareket ederek kendi etrafında 180 derece dönebiliyor. Mini robotların, saatte yaklaşık 8 kilometre hızla koşabildiği, düştüğünde kendi kendine kalkabildiği ve yüksek bir yerden atladığında yumuşak bir iniş yapabildiği belirtildi.
Haberle ilgili daha fazlası: