GeriSpor Tekerlekli sandalyeyle salıncak keyfi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tekerlekli sandalyeyle salıncak keyfi

Beşiktaş Belediyesi, Levent'te bir engelliler parkı açtı. Dilek Sabancı Parkı'nda engelliler basketbol oynayabiliyor, kimsenin yardımı olmadan özel yapılmış salıncağa binebiliyor, doyasıya eğlenebiliyor.

Kendisi de bir engelli olan Yüksek Mimar Şükrü Sürmen'in danışmanlığıyla tasarlanan park, bugünün rakamlarıyla 1 trilyon liraya mal oldu.

Yasemin Can 17 yaşında. İki yıl önce geçirdiği trafik kazasında anne ve babası ile kız kardeşini kaybetti, kendisi de tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Şimdi Yasemin'in gülüp eğlenebileceği bir yer var. Burası, Beşiktaş Belediyesi'nin açtığı Dilek Sabancı Parkı. Bu park, engelliler için özel olarak yapıldı. Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü'nün tek kadın basketbol oyuncusu olan Yasemin, burada dilediği gibi basketbol oynayabilecek. Çünkü Dilek Sabancı Parkı'nda engellilerin basketbol oynayabileceği özel bir saha yapılmış. Sadece bu da değil. Tekerlekli iskemleyle yaşayanlar bu parkta kimsenin yardımı olmadan özel bir salıncağa biniyor, istediği gibi eğlenebiliyor.

Şimdiden parkın müdavimleri var. Bunlardan biri de 3 yaşından bu yana bedensel engelli olan 42 yaşındaki Erdem Göksel. ‘‘Yusuf Namoğlu, Beşiktaş belediye başkanı seçildiğinde özürlülere sahip çıkacağını söylemişti. Ben bunu klasik politikacı vaadi olarak algılamıştım. Ancak bizleri yanılttı’’ diyor.

Parkı geçen hafta Almanya'dan gelen 15 engelli ziyaret etti. Tekerlekli sandalyeleriyle basketbol oynayıp salıncağa binen özürlülerden 76 yaşındaki Jozephine Bosch, Almanya'da bile bu kadar kapsamlı bir özürlü parkı görmediğini söyledi: ‘‘Özellikle salıncak bir harika. Küçük yaşta felç olmadan önce bindiğim salıncağa yıllar sonra ilk kez binmek bana unuttuğum duyguları yaşattı.’’

ÖZEL OTOBÜS

Engelli olmayanlara da açık olan bu park, kendisi de bir engelli olan Yüksek Mimar Şükrü Sürmen'in danışmanlığında Mimar Yeşim Motugan tarafından çok ince detaylara girilerek düzenlendi, maliyeti de bugünkü rakamlarla 1 trilyon lirayı buldu. Parka, yaptığı yardımlar nedeniyle Sakıp Sabancı'nın kızı, Türkiye Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu Asbaşkanı Dilek Sabancı'nın adı verildi.

Erdem Göksel ve Yasemin Can, parkta engellilerin ihtiyaç duyduğu hemen her şeyin düşünüldüğünü söylüyorlar. Çünkü, parkta, engellilerin yararlanabileceği basketbol ve voleybol sahası, hemşire ve doktor odaları, kafeterya, bilgisayar eğitimi verilecek bir bilişim merkezi, vücut geliştirmeyi sağlayacak kapalı spor salonu, özel salıncakların da bulunduğu 2 çocuk parkı bulunuyor. Tekerlekli sandalye ile basketbol oynamalarının sağlanması için, basket sahasının zemini bile özel beton kullanılarak yapılmış. Levent Mahallesi, Krizantem Sokak'taki bu parka gelmek isteyenler için, Anadolu ve Avrupa yakasından 2 otobüs sağlanmış durumda. Geleceklerin yapacağı tek şey ise temas halinde olduğu bir engelli derneğine telefon etmek.

BEŞİKTAŞ BELEDİYE BAŞKANI YUSUF NAMOĞLU

Hepimizin başına gelebilir

Ortaokuldayken bir coğrafya hocam vardı. ‘‘Karşıdan karşıya binbir güçlükle geçmeye çalışan yaşlılara bakarak, onlarla alay etmeyin. Çünkü bir gün siz de yaşlanacaksınız. Bir çırpıda atladığınız o kaldırımlar sizler içinden çıkılması güç tepelere dönüşecek’’ derdi. Bu beni çok düşündürdü. Engelli olmak yaşlılıktan tabii ki çok daha zor. Sporcu yanım dolayısıyla çok ülke gördüm ve onların engellilerine neler yaptıklarını inceledim. 1 trilyon lirayı bulan bu proje de onlardan sadece birisi. Hepimizin başına bir gün, bir kaza gelebilir. Bugün sapasağlamken, tekerlekli sandalyeye oturabiliriz. Bu parkta engelliler hem kendilerine güvenlerini kazanacaklar hem de bilgisayar eğitimi alarak belki iş sahibi de olabilecekler. Ülke ekonomisine katkıda bulunacaklar. Vasıflı insan haline gelecekler. Engellilerin bu parkta tek başına, özgürce dolaştıklarını görmek bana büyük keyif veriyor.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞEHİR KÜTÜPHANESİ PROGRAMI

Üftade Salonu

5 Ekim 10.00 Çizgi film 'Robinson Crusoe', saat 14.00 film ‘‘İlk Şövalye’’, saat 18.00 Türk sanat müziği konseri Bursa Büyükşehir Belediyesi Konservatuar TSM Bölümü.

8 Ekim: 10.30 animasyon gösterisi, saat 14.00 Baro Başkanı Ramazan Hoça tarafından meslek tanıtımı, saat 18.00 Louis Armstrong

10 Ekim: 10.30 animasyon gösterisi, saat 14.00 sağlık konferansı ‘‘Sindirim sistemi hastalıkları ve kalın bağırsak kanserleri’’, saat 18.00 Belgesel ‘‘Pamukkale.’’


SERGİ


1-21 Ekim arasında Üftade Gösteri ve Konferans Salonu'nda Oya Birand Uzun'un resim sergisi var.


SİNEMALAR


Altıparmak CINEDROME Tel: 221 48 06

Altıparmak BURÇ Tel: 221 23 50

Bademli BURÇ Tel: 244 61 37

Setbaşı PRESTİJ Tel: 224 99 39

AFM ZAFER PLAZA Tel: 225 45 60

BURSA MEGAPOL Tel: 261 57 67


Çelebi Mehmet'in külliyesinde şimdi kebap yeniyor

Yeşil Semti'nde bulunan Çelebihan Restoran 500 kişilik bir kapasiteye sahip. Çelebi Mehmet'in 1420'de yaptırdığı Yeşil Külliyesi'nin içindeki bu mekan, aşevi olarak kullanılıyor. Ama şimdi Güneydoğu mutfağının meşhur kebaplarını tatmak isteyenler buraya geliyor. Lokantada 30 çeşit kebap, lahmacun ve pide çeşitleri bulunuyor. Müşterilere yayık ayranı ikram ediliyor. Mekanda dev ekran televizyonda spor müsabakalarını izlemek mümkün. Patlıcanlı kebap ile bostan salatası sevilen yemekler arasında. Bostan salatası, domates, salatalık, kurusoğan ve maydanozun ince ince kıyılmasıyla yapılıyor. Daha sonra bunların üzerine nar pekmezi ve isot (Urfa biberi) katılarak sunuluyor.

Tiyatro Festivali bugün başlıyor

Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları festivali, 11 Ekim'e kadar sürecek. Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından düzenlenen festivalde, Türkiye, Fransa, Danimarka ve Yunanistan'dan toplam 11 topluluk gösteri sunacak.

Asya yakasında 11 galeride 11 sergi

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, bu ay başında yeni sezona 11 galerisinde ‘‘İstanbulasyakası’’ sergisiyle girdi. Bu proje, yıl içinde gerçekleştirilen Asya yakasıyla ilgili çeşitli etkinliklerden sonra bir sergiyle izleyiciyle buluşuyor. Sergide fakültenin resim, heykel, grafik tasarım, tekstil, seramik, fotoğraf, endüstri tasarımı, geleneksel Türk el sanatları bölümlerinden öğrencilerin ürünleri yer alıyor.
False