GeriSeyahat Tayland'ın Khao Lak bölgesiPhuket'ten daha güzel
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Tayland'ın Khao Lak bölgesiPhuket'ten daha güzel

Tayland'ın Khao Lak bölgesiPhuket'ten daha güzel

Kalabalığına karışmak istemeyen, grup seyahatlerinden hoşlanmayan Avrupa’nın gerçek gezginleri kasabayı mesken tutmuş. Khao Lak, 10 yıl önce yaşanan tsunami felaketinin izlerini hızla sarmayı başarmış. O günlerde üç otel varken bugün onlarcası hizmette. Okurumuz ve turizimci Sarp Özkar Khao Lak’a gitti ve izlenimlerini yazdı.

Khao Lak, Phuket’in bir saat kuzeyinde, Phang Nga bölgesinin başkenti. Khao Lak’ta oteller bölgesine doğru gelirken, alışveriş yapabileceğiniz, süs eşyalarını çok ucuza bulabileceğiniz güzel bir çarşıyla karşılanıyorsunuz. Her yerde dolar kabul edilse de, çarşıda adım başı döviz bürosu görmek mümkün. Buralardan Tayland bahtı alabilirsiniz. Dolar 30, euro 42 baht.
Khao Lak’ta birbirinden güzel ulusal parkları, olağanüstü dalış noktaları, tropik Maldivler, Seyşeller gibi kaliteli denizleri aratmayan, yakın ulaşımlı mercan plajları, yağmur ormanları, şelaleleri ve oksijen deposu doğasıyla gerçekten göz kamaştırıcı.

Taylandın Khao Lak bölgesiPhuketten daha güzel

Taylandın Khao Lak bölgesiPhuketten daha güzel


Sahildeki otellerin palmiye ağaçlarıyla kaplı kumsalları günbatımında sizleri büyüleyecek. Deniz sıcaklığı da hava 34-36 dereceyken 25 dereceler civarında... Yani birçok tropik bölgedeki gibi hamam suyu sıcaklığındaki suda yüzmeyeceksiniz.

DÜNYANIN EN İYİ DALIŞ YERİ

Taylandın Khao Lak bölgesiPhuketten daha güzel

Üç kumsal tavsiye edeceğim. Bölgenin en iyisi Phuket’in Phi Phi Adası’nı gölgede bırakacak mercan kumsallarına sahip Similan Adaları. Burası Andaman Denizi’ndeki 11 adadan oluşuyor. Günlük turlar sadece üçüne götürüyor. National Geographic Society’nin dünyanın en iyi 10 dalış destinasyonundan da biri seçilmiş bu adalar. Adalara vardığınızda, sizi son derece karakteristik şekilli kaya formasyonları ve havuzu andıran olağanüstü renkte bir deniz karşılıyor. Kumsalsa güneşte bembeyaz parıldıyor. Denizin içinde çizgi filmlerde gördüğünüz ne kadar fosforlu renkli balık varsa hepsi bir araya toplanmış. Deniz kaplumbağaları da cabası... Similan Adaları’na, Khao Lak bölgesinden önce 30 dakika süren araç yolculuğu, ardından yepyeni hız motorlarıyla 35 dakikalık keyifli bir deniz yolculuğundan sonra ulaşabiliyorsunuz.

Taylandın Khao Lak bölgesiPhuketten daha güzel

Sonrasında da üç ada geziliyor. Her birinde serbest zaman ve deniz molaları veriliyor. Üstelik açık büfe öğle yemeğiniz de programa dahil. Teknede de her yüzme molası sonrası, tatlılar, meyve ve içecekler, tekneye çıkar çıkmaz size sunuluyor.

YENGEÇLER SİZİ BEKLİYOR

Taylandın Khao Lak bölgesiPhuketten daha güzel

Bu tarz tropik yerleri sevenler için 35 dakikalık kara yolculuğuna ilave bir saat 10 dakikalık hız motoruyla yolculuk sonrası, bölgenin daha bakir adalarından Tachai de son derece ideal bir alternatif.
Tachai’de 800 metre uzunluğunda pudra kıvamında bembeyaz mercan sahilde, rengârenk balıklarla birlikte yüzebilirsiniz. Hepsi insanlara dost, Tachai’ye özel suyun üzerinde yüzen tavuk yengeci ve tüylü kollarıyla sahilde sıkça göreceğiniz kıskaçlarından sesler çıkartan dağ yengeçleri de ilgi çekici.

Yüzerken karşılaşabileceğiniz yavru, siyah yüzgeçli mercan köpekbalığından korkmayın. Zira üzerine doğru yüzmeye kalkarsanız kaçıyor, tecrübeyle sabit.
Gerek Similan Adaları gerekse Tachai, artık turistik adalar olmuş. Bu nedenle kalabalık. ‘Issız, sakin, sevdiğimle baş başa bir gün geçirmek isterim’ diyorsanız başka bir alternatif de var. 30 dakika karayolu sonrası, ‘uzun kuyruk’ olarak ifade edilen tipik Tayland balıkçı kayığıyla 30-40 dakikalık bir tekne yolculuğu yaparak Koh Pa isimli bakir bir adaya ulaşıyorsunuz. Tekneyi kullanan balıkçı ve sizden başka adada kimse olmayacak. Ada 100-120 metre uzunluğa ve 40-50 metre genişliğe sahip.

Taylandın Khao Lak bölgesiPhuketten daha güzel


Adada sadece huzur duyacaksınız. O kadar güzel ki aklınıza olumsuz bir düşünce Khao Lak’ta asla gelmeyecek.

FİLLE BANYO KEYFİ

Taylandın Khao Lak bölgesiPhuketten daha güzel

Khao Lak tam bir aktivite cenneti. Adım başı file binebileceğiniz güzel parklar var. Dilerseniz fille yıkanma aktivitesi yapın, birlikte suya girin. Bazen sizi üzerinden devirip suda ıslatacak, bazen de hortumuyla ıslanacaksınız. Fil eğitmeninin vereceği fırçayı alın ve sıkı sıkı kafasını fırçalayın, yıkayın güzel filinizi. Birlikte tertemiz olduktan sonra filinizi bu kez meyvelerle besleyin.

Taylandın Khao Lak bölgesiPhuketten daha güzel


Phang Nga bölgesinin en önemli yerleşimi Khao Lak’ta, James Bond filminin çekildiği o muhteşem kayalık adaları da kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz. Bunların yanı sıra, Takua Pa bölgesinde Amazon’u andıran etrafı yağmur ormanlarıyla kaplı küçük bir nehirde bambudan yapılmış ilkel bir salla 45 dakikalık gezinti yapabilirsiniz. Bir kayanın üzerinde devasa kurbağaları ya da nehrin kıyısında kocaman iguanaları güneşleniyorken görebilirsiniz. Ya da ağaçların üzerinde zıplayan maymunlar size selam veriyor olabilir. Ağaç dallarında uyuyan yılanlardan da korkmayın. İlginç ıslıklar öttüren rengârenk ‘king fisher’ kuşlarıysa hemen her yerde önünüzden uçarak size yolu gösterecek. Şaşırmayın.

Taylandın Khao Lak bölgesiPhuketten daha güzel

Doğayla bu kadar baş başa kaldığında zihnin ve bedenin yenilendiğini hissediyorsunuz. Her yeri ulusal parklarla çevrili bölgede, Khao Sok Ulusal Parkı’na mutlaka gidin. Dünyanın en büyük çiçeğini görme şansınız olabilir. Ayrıca şelaleler de gezinize renk katacak. Maymunlar Tapınağı’nda maymunları elle besleme şansınız da olacak.
Bunun yanı sıra, şişme kanoyla yaklaşık bir saatlik keyifli bir yolculukla, sadece kuş, böcek, maymun ve daha nice hayvan sesi ile su şırıltıları duyabileceğiniz Khao Sok yağmur ormanlarında stresinizi bırakıp, arınmış döneceksiniz. Khao Lak seyahatini, mutlaka seyahat listenizin ilk sıralarına ekleyin, pişman olmayacaksınız.

False