GeriSeyahat Tayland güzeli Krabi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Tayland güzeli Krabi

Tayland güzeli Krabi

Andaman Denizi sahillerindeki Krabi, tropik ormanları, süt beyazı kumsallarıyla gizli bir cennet. Tayland’ın güney batı sahillerindeki en önemli turistik merkezlerinden biri. 25 bin nüfuslu şehir nehir ağzına kurulmuş. Çevresi doğal koruma alanı. Krabi’den Phuket, Phi Phi gibi adalara, Phang-nga koyuna turlar düzenleniyor.

“Bu görüp göreceğiniz son esintidir...”
THY’nin İstanbul’dan 10 saat süren Bangkok uçuşu için kabine doğru giden merdivenlerinden çıkarken Tayland konusunda oldukça deneyimli acenteci bir arkadaşımın kulağıma fısıldadığı bu söz hafızamda tüm seyahatim boyunca bana eşlik etti...
Haziran muson yağmurları mevsimi olmasına rağmen 35 derece seviyelerindeki sıcaklık ve yoğun nemden kaçınılamayacağını anlayıp yapılacak tek şeyi yaparak bunu unutup seyahatin keyfini sürmeye karar verdim. Çünkü dünyada eşi benzeri olmayan harika tropikal bir cennete doğruydu yolculuğumuz.

ETKİLEYİCİ MİSAFİRPERVERLİK

Tayland’da rotanız ne olursa olsun her şeyin mükemmel olacağından emin olabilirsiniz. Çünkü orada krallığı tanımlayanların ülkesindesiniz ve içten gelen misafirperverlik Taylandlılar arasında eski bir gelenek olup eşsiz çiçekleriyle sıcak karşılamalarının yanısıra güleryüzlü hizmetleri de eklenince sizlere unutulmayacak bir Tayland tecrübesi yaşatacaktır.
Şimdi artık nezaketleri ve zarafetleriyle insana kendini çok iyi ve özel olduğunu hissettiren sıcak insanların ülkesindesiniz. Zengin bir kültürel mirası ve muhteşem doğal güzellikleriyle Tayland gerçekten baş döndürücü.
Görkemli antik kent harabelerinden dinamik modern Bangkok’un heyecanına kuzeyin yemyeşil ormanlık tepelerinden güneyin beyaz kumsalları ve tropik adalarına, spor faaliyetlerinden eğlence dolu gösterilerine kadar, Krallık sizleri büyüleyecek çok değişik manzara ve doğal görsel bir şölen sunmaktadır.

EKO TURİZM MERKEZİ

Uçuş rotamızı Bangkok’tan Thai Havayolları’nın 1 saatlik uçuşuyla Tayland’ın en eski yerleşimi Krabi’ye çevirdik. Krabi en çok bilinen diğer şehirlerine kıyasla oldukça küçük bir yer. Ancak mütevazı görüntüsüne sakın aldanmayın çünkü her an yeni bir deneyim ve farklı bir sürpriz yaşayabilirsiniz.
Gezginler için Krabi, Andaman sahilinin en güzel şehridir. İnce beyaz kumu, ılık berrak suları ve yemyeşil tropik ormanlarıyla klişe deyimlerin çok ötesinde gerçek bir cennettesiniz. Rehberimizden Krabi’nin Tayca iki anlamı olduğunu öğreniyoruz: Maymun, kılıç. Çin astrolojisindeki öneminden dolayı genelde maymun anlamını kullanıyorlar.
Krabi’de pek çok eko turizm, doğa sporu aktivitesi yapılıyor. Çok yüksek kayalıklara tırmanış için de ideal. Yeşille mavinin her tonu bir arada. Sembolü sarp kalker taşı kayalığı. Özellikle su sporu meraklıları için yüksek adrenalin ve heyecan yaratacak birçok farklı seçenek sunmakta. Krabi kıyısında hiçbir tesis bulamazsınız. Plajlar ve kıyılar halkın malı, her yerden denize girilebilir. Tayfunlar nedeniyle oteller kıyı yerine yüksek yerlerde inşa edilmiştir.Tsunami erken uyarı sistemiyle bölge turizm için güvenli bir yer olmuştur.
Bu bölge aynı zamanda romantik ve egzotik manzaralı tekne turlarıyla da oldukça ünlüdür. En güzel manzaralı gezilerden biri denizden yüzlerce metre yükselen sarp kalker kayalıklarının bulunduğu Phang-nga koyunda yapılan tekne turlarıdır.

TURLARIN MOLA YERİ JAMES BOND ADASI

Phi Phi Adaları ve yeni yeni popülerlik kazanmaya başlayan Ko Lanta’nın da içinde bulunduğu birçok açık deniz adası da görülmeye değerdir.
Bu turların birçoğunda James Bond Adası’nda gezginlere bir mola yeri sunarken birbirinden eşsiz koylarında,yeşilin her tonundaki berrak sularında ve ıssız lagünlerde yüzme imkanı sağlamaktadır. Deniz ve tropik plajları o kadar dingindir ki ziyaretinizle bu sükuneti adeta bozmaya kıyamayacak ve el sürmeye çekinecek hissini yaşatacaktır. Gerçekten her şeyden uzaklaşmak istiyorsanız en doğru yerdesiniz.
Öğreniyoruz ki bu bölge aynı zamanda birçok ünlü filmin de doğal platosu olmuştur. Bu adalar Leonardo Di Caprio’nun Kumsal filmine ev sahipliği yapmış Altın Tabancalı Adam yine bu eşsiz adalarda çekilmiştir.
Aslında Krabi, Türkler için henüz yeni ve bakir bir bölge olmasına rağmen dünyada tüplü dalış ve sualtı sporları için oldukça popüler bir destinasyon. En güzel dönemi muson yağmurlarının kesildiği ekim - nisan arası...

YENİ ÇEŞNİLER, SARHOŞ EDEN TROPİK MEYVELER

Krabi gerçek bir lezzet cenneti. Hemen hemen her gittiğiniz yerde kokusunu duyacağınız limon otu yemeklerin başlıca çeşnilerinden. Deniz mahsullerinden değişik baharatlı çorbalara kadar inanılmaz deneyimler yaşayacaksınız. Tom Yam Kung (limon otu ve karidesli çorba), Phat Thai (Tayland usulü erişte), körili - ballı tavuk, papaya salatası ya da buharda limonla pişmiş zencefilli lagos balığı bunlardan sadece birkaçı.
Eşsiz tropikal meyveler zengin Tayland mutfağının en önemli enstrümanları.Küçük bir uyarı: Cennet meyvesi olduğuna inanılan durian kokusuyla sarhoş ediyor, alkolle karıştırılmaması gerekiyor.
Yerel mutfağı tanıtıcı kurslar da düzenleniyor. Phuket’teki Thai Blue Elephant hem ünlü bir restoran hem de yemek okulu. Krabi’den sürat motoruyla bir saatlik mesafede.

FİLLER VE ÖLÇÜLER

Fillerin uğur getirdiğine inanılıyor. Savaşta, tarımda, ulaşımda kullanılıyor. Tayland haritası bile fil profiline benziyor. Filin yavrusu altı aylık olduğunda vahşi doğadan alınıp evcilleştirmeye başlıyorlar. Yaşı ayakizi ölçüsü ve karnının yerden yüksekliğine göre belirleniyor. Phuket’teki FantaSea isimli tematik parkta muhteşem gösteriler düzenleniyor. Fillerin ayak ucunda dans ettiği, hatta uçtuğu şovu özellikle çocuklu aileler kaçırmamalı.
 
MAVİ YENGEÇ TÖRENİ

Mavi yengeçlerin nesli yapay ortamda çoğaltılarak korunuyor. Yavru yengeçler günbatımında düzenlenen özel bir törenle doğaya bırakılıyor. Bu tören için yüzlerce kişiyle Andaman sahiline geliyoruz. Yengeçleri kumsaldan denize bırakıyoruz. Yaşanması gereken müthiş bir görsel şölen: Ufukta batan güneş, sessiz kumsalda su dolu torbalardan çıkıp denize koşan binlerce minik yengeç. İnsan doğaya borcunu ödüyor. Biliyor ki turizmin sürdürülebilir olması esas amaç. Bu ritüel yengeçlerin sofralardan eksilmesine engel değil. Aynı günün akşamı harika soslarla yine mavi yengeç ikram ediliyor...

False