ANKARA HABERLERİ

Tasarrufçu yurttaşa ’ortalama’ darbesi

Oğuz DİŞLİ
04.11.2006 - 00:00 |Son Güncelleme :

EGO, iki çocuğu üniversitede okuduğu için tasarruf yapmaya çalışan ve minimum düzeyde doğalgaz kullanan Türesin Alçınsoy’dan ortalamanın altında gaz kullandığı için 243 YTL istiyor.

Oğuz DİŞLİ

BOTAŞ’a olan borcu nedeniyle son ayların tartışmalı kurumu EGO’nun, ortalamanın altında doğalgaz kullanan yurttaşlardan farkı tahsil ettiği ortaya çıktı. EGO, geçim sıkıntısı nedeniyle doğalgazını tasarruflu kullanan emekli memur Türesin Alçınsoy’a, ’vasati doğalgaz ihbarnamesi’ göndererek, 243 YTL istedi. Alçınsoy, EGO ile kendisini mahkemeye götüren süreci şöyle anlattı: "Ocak ayında sayacım bozuldu ve değiştirmelerini istedim. Aynı gü gelip değiştirdiler. Ancak aldıkları bozuk sayacın içinde bir miktar gazım vardı. ’İşlemleri yapıp, içindeki gazı iade edeceğiz’ dediler. Bir süre sonra ise bana ’vasati doğalgaz ihbarnamesi’ diye birşey yolladılar. Ne olduğunu EGO’ya sordum. Bana ’ortalamanın altında doğalgaz kullandığımı’ ve ’farkın tahsilini istediklerini’ belirttiler.

BUNUN MANTIĞI NEDİR?

Benim biri yurtdışında olmak üzere iki kızım üniversite okuyor. Herşeyden tasarruf etmek zorundayım ve buna doğalgazda dahil. Evimiz ara katta ve pencerelerimiz yalıtımlı. Yani çok doğalgaz yakmama gerek yok. Benim tasarruf yapmam lazım, ama EGO tarafından cezalandırılıyorum. Hem bu nasıl mantık; bu ülkede ne kadar ekmek yiyeceğimizi söylüyorlar mı da, ne kadar gaz kullanacağımızı söyleyecekler." Alçınsoy, EGO’yu Keçiören Kaymakamlığı Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne şikayet ettiğini ve hakkını sonuna kadar arayacağını da sözlerine ekledi.

Tam bir saçmalık

TÜKETİCİ Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar ise, "Ne yazık ki belediyenin böyle saçma bir kararı var. Bu durum birçok yurttaşımızında başına geliyor. Yahu ’4 kişilik aile şu kadar gaz kullacak’ diye birşey olur mu? Kim ne kadar isterse o kadar kullanır. İstersem, yakmam, soğukta otururum, sana ne" diye konuştu. Çakar, ’vasati doğalgaz ihbarnamesi’ ile karşılaşan yurttaşların, kendilerine başvurmalarını, dernek tarafından yönlendirileceklerini de belirtti. Tüketici Hakları Derneği’nin telefon numarası ise 425 15 29.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Tasarrufçu yurttaşa ’ortalama’ darbesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Kasım 2006 tarihinde saat 00 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tasarrufçu yurttaşa ’ortalama’ darbesi haberi güncellenecektir.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Nisan 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:36
 • Güneş
  06:06
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  19:32
 • Yatsı
  20:56
Sayfa Başı