ANKARA HABERLERİ

Tandoğan Meydanı’nın adı ‘Anadolu’ oldu

Mert Gökhan KOÇ
16.04.2015 - 01:30 |Son Güncelleme :

Kentin sembollerinden Tandoğan Meydanı’nın adı, ‘Anadolu Meydanı’ olarak değiştirildi. Kararın ardından gözler, adını meydandan alan Ankaray’ın Tandoğan istasyonu, otobüs ve dolmuşlardaki Tandoğan yazıları ile Tandoğan Alt Geçidi’nin akıbetinin ne olacağına çevrildi.

Mert Gökhan KOÇ

Ankara Hürriyet’in ilk kez ‘Tandoğan’da yeni salvo’ manşetiyle pazar günü gündeme getirdiği, Tandoğan Meydanı’nın adının değiştirilmesi yönündeki önerge, önceki akşam Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşüldü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başkanlığında toplanan Meclis’te, Tandoğan Meydanı’nın, ‘Anadolu Meydanı’ olarak değiştirilmesine yönelik İsimlendirme Komisyonu raporu görüşüldü.

CHP’li meclis üyeleri, Başkent’te, yüzlerce siyasi parti mitingine ve eyleme ev sahipliği yapan, şehrin sembol meydanlarından Tandoğan’ın adının değiştirilmek istenmesine karşı çıktı. MHP ise değişiklik kararının, Ankaralıların katıldığı bir anket sonucuna göre uygulanmasını istedi. Uzun tartışmaların yaşandığı rapor, 96 AK Parti’li, 1 BBP’li ve 2 bağımsız meclis üyesinin desteği sonucu, oy çokluğuyla kabul edildi. İsimlendirme Komisyonu’nda muhalif oy veren MHP, Meclis’te ise ‘çekimser oy’ kullandı.

İSMİN DEĞİŞTİRİLMESİ NEYİN HESABI

İsim değişikliği raporunun okunmasının ardından söz alan CHP’li meclis üyesi Mustafa Sarıgül, “Nevzat Tandoğan isminin değiştirilmesi neyin hesabı, neyin meselesidir. Ankara’yla ve meydanla adı bütünleşmiş, tüm Türkiye’nin bildiği Tandoğan Meydanı olarak tarihe geçmiş bir yerin adının değiştirilmesinin önerge olarak sunulmasını hayretler içinde karşılıyorum. Topluma, mahallesiyle sembol olmuş isimlerin değiştirilmemesi için komisyonda arkadaşlarla hemfikir olmuştuk. Anlaşılan o ki, emir büyük yerden geliyor. Tandoğan Meydanı isminin sembol ve Ankarayla bütünleşmiş olmasından dolayı değiştirilmesine karşıyız” şeklinde konuştu.

ÖKÜZ OLMAYI KENDİME YEDİREMİYORUM

BBP’li İbrahim Uyar ise, “Gönül isterdi ki Nevzat Tandoğan’ı burada oturup yaptığı güzel şeylerden dolayı takdirle analım. Tandoğan, 1944 yılındaki milliyetçilik olaylarında yakalanıp gözaltına alınan, o zamanın milliyetçi önderlerinden Osman Yüksel Serdengeçti’ye, ‘Ulan öküz Anadolu’lu. Sizin milliyetçilikle komünizmle ne işiniz var. Milliyetçilik lazımsa onu biz yaparız. Komünizm gerekirse onu da biz getiririz. Sizin iki vazifeniz var. Birincisi çiftçilik yapıp mahsul yetiştirmek, ikincisi askere çağırdığımızda askere gitmek’ demiştir. Bir Anadolulu ve bir Ankaralı olarak öküz olmayı kendime yediremiyorum. Onun için de ismin değiştirilmesinde oyum olumlu olacak” ifadelerini kullandı.

PROBLEMİMİZ AŞAĞILAYAN DÜŞÜNCE BİÇİMİ

MHP Grup Başkanvekili Ramazan Şimşek, “Anadolu ismine karşı değiliz, Tandoğan’ın isim değişikliğinin Ankaralı’ya sorduktan sonra, seçimden sonra gündeme alınmasını teklif ediyoruz” derken, AK Parti’li Ali İhsan Ölmez, kürsüden şu konuşmayı yaptı:

“Anadolu’lu, Kurtuluş Savaşı’ndan çıkmış, varını yoğunu cephede harcamıştır. Siz bu adama Kızılay’a girmeyi yasaklıyorsanız sizin zihninizle ilgili bir problem var. Anadolu’yu Anadolu yapmak için ölen insanları aşağılama kudreti hiç kimsenin olmamalıdır, olamaz da. Aşık Veysel de bunlardan birisidir, Kızılay’a girişi yasaklanmıştır. Bizim problemimiz Anadolu insanını bu kadar aşağılayan bir düşünce biçimiyledir.”

GÖKÇEK: MHP’NİN GÖNLÜNDEN EVET GEÇİYOR

Oturumu yöneten Başkan Gökçek, muhalefetin konuşmalarının ardından, CHP’nin isim değişikliğine karşı çıkmasını ‘ideolojik’ olarak gördüğünü belirterek, “MHP’nin karşı çıkmadığını, aslında gönlünden ‘evet’ dediğini ama Genel Merkez talimat verdiği için böyle bir sıkıntı içinde olduğunu biliyoruz” dedi.

MİMARLAR: KENTSEL CİNAYETTİR

Tandoğan Meydanı’nın adının değiştirilmesine tepki gösteren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, özetle şu açıklamayı yaptı:

“Gökçek, belirli aralıklarla, kent kimliğinde önemli mekânların isimlerini değiştirmeye çalışarak kendi bakış açısını dayatıyor. 2012 nisan ayında yine Tandoğan Meydanı’nın ismini değiştirmeye çalıştı, olmadı. Ara ara ısıtırak yoklamaya çalışıyor. Bu sıradan bir isim değiştirme değildir, Cumhuriyet’in kentsel mekanlarını ve bellek mekanlarını barındıran başkent Ankara’nın içinin boşaltılarak değiştirilmek istenmesinin bir sonucudur. Bu yaşam çevrelerimizdeki tarihsel olayların belleklerdeki yerlerine taammüden müdahaledir. Bellek mekanların isimlerinin değiştirilmesi kentsel cinayettir. Bu karar, Taksim Meydanı’nın, Zafer Meydanı’nın, Atatürk Bulvarı’nın isimlerinin de değiştirilmek istendiğinin habercisidir.”

NEVZAT TANDOĞAN KİMDİR?

1929 yılında Ankara Valiliği’ne atanan ve aynı zamanda Ankara Belediye Başkanlığı görevini de yürüten Nevzat Tandoğan 18 yıl boyunca görevde kaldı. Valilik yaptığı dönemde halk ve kendi istediklerini yazmayan gazeteciler üzerinde baskı kuran Tandoğan ile ilgili en akılda kalan ise şu ünlü sözü oldu:

“Türkiye’ye komünizm lazımsa onu da biz getiririz.”

Ankara’da 1945 yılında işlenen ve o dönem ‘Ankara Cinayeti’ olarak anılan olayda adı geçen Vali Tandoğan, cinayeti kasten ve bilerek örtbas etmekle suçlandı. Yaşananların ardından çevresindeki yakın dostlarının kendine sırt çevirdiğini düşünen Nevzat Tandoğan 9 Temmuz 1946’da tabancası ile intihar etti.

Robotu kaldırıp dinozor koyabiliriz

Tandoğan Meydanı’nın adı ‘Anadolu’ oldu

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, AOÇ Kavşağı’na konulan ve kentte tartışmalara neden olan robot heykeli de konuşuldu.

Başkan Gökçek, robot eleştirilerine şöyle yanıt verdi:

“Biz o meydana robotu sabit koymadık. Ankapark yapıyoruz, dikkat çekip insanların ilgisini arttırmak istiyoruz. Neyle yaparsın, en ters yönden gidersin bütün insanlar da gelip bakar. Bütün TV’lerde konu oldu. 1 trilyon para versek bu reklamı yapamazdık. Herkes Ankapark’ı tanıdı. Bu robot Ankapark açıldığında içerideki yerine götürülüp konulacak. Bunu niye buraya koydun diyorlar? Ben oraya 40 metrelik dinozor koyacaktım. Belki önümüzdeki günlerde robotu kaldırıp onu koyarız. Niçin yapıyoruz bunu, gelen geçen Ankapark’ı tanısın.”

SAVCI KİRAZ’IN İSMİ İNCEK’TE YAŞATILACAK

Tandoğan Meydanı’nın adı ‘Anadolu’ oldu

Meclis, DHKP-C’li iki terörist tarafından İstanbul Adalet Sarayı’nda şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın ismini, Ankara’daki İncek Bulvarı’na verdi. Bulvarın yeni ismi İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı oldu.

Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO’nun 2014 Faaliyet Raporu görüşüldü. Gökçek, belediyenin faaliyetlerini, yaklaşık 1 saat 15 dakika süren slayt gösteriyle anlattı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tandoğan Meydanı’nın adı ‘Anadolu’ oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

20 Nisan 2021, Salı
 • İmsak
  04:25
 • Güneş
  05:57
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  16:37
 • Akşam
  19:38
 • Yatsı
  21:04
Sayfa Başı