GeriSeyahat Tak sepeti koluna herkes piknik yoluna
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Tak sepeti koluna herkes piknik yoluna

Tak sepeti koluna herkes piknik yoluna

Türkiye'nin En İyileri'nde bu hafta piknik alanları var. Gezi sektöründen firma temsilcisi, turizmci, belediye ve Orman Bakanlığı yetkililerinden oluşan jürimize, Türkiye'nin piknik yapılabilecek en iyi mekanlarını sorduk.

En çok tercih edilenler ilk 10'a sığmadı, ikinci 10 listesi de hazırladık. Çıkan liste bize şunu gösterdi: Piknik deyince akla sadece börtü böcek gelmiyor, iyi bir piknik alanının mutlaka manzarası da olmalı. Örtünüzü yayıp, sepetinizi açacağınız yer, göl, dere kenarında değilse pikniğin zevki çıkmıyor. Yüzemeseniz de, balık tutma, yürüyüş ya da sportif faaliyetler gibi alternatifler, ayrıca tercih sebebi. Masa-sandalye, mangal varsın olmasın ama doğal suyu, çeşmesi olmayan yere piknik alanı denmiyor. Piknik alanlarında yeni trend, güvenliği olan alanlara gitmek. Yılların Emirgan'ı hálá Emirgan, ama kültür turizminin gelişmesi, Bursa Cumalıkızık'ı, Trabzon'un Altındere Parkı'nı da akıllara kazımış. Hem, barajların sadece elektrik ve su üretmeye yaradığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz, hemen hemen her baraj gölünde balık tutuluyor, yüzülüyor, kıyısında şahane piknik yapılıyor...

EMİRGAN

Laleleriyle meşhur

Eminönü, Mecidiyeköy ve Sarıyer'den otobüsler kalkıyor. Piknik masaları var. Yeterli sayıda tuvalet mevcut. Kullanma suyu çeşmelerden karşılanıyor ama içme suyu dışarıdan getiriliyor. Gezilecek yerler arasında Pembe, Sarı ve Beyaz Köşk ile eski at ahırları sayılabilir. Yayalar bedava giriyor, otomobillerden 2,5 milyon lira giriş ücreti alınıyor. Güvenliği yeni kurulan bir birim sağlıyor. Yürüyüş parkuru, basket sahası ve çocuk oyun grupları var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Ahmet Temel kentin en eski korularından olan Emirgan'ın en güzel yanının laleler olduğunu söylüyor.

KARAGÖL

Hep sakin

Ankara merkeze 74 kilometre uzaklıkta. Yolun 15 kilometresi bozuk. İçme-kullanma suyu için doğal kaynak suyu kullanılıyor. Tuvalet var. Piknik için masalar konmuş, mangal yakmak serbest. Girişte küçük araçlar için 3 milyon lira alınıyor. 20 hektarlık volkanik gölün muhteşem bir manzara oluşturduğunu söyleyelim. Sazan ve alabalık avlanabiliyor. Güvenliği jandarma sağlıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Halil Çelik, gölün bir doğa harikası olduğunu söylüyor.

ALTINDERE PARKI

Sümela’nın gölgesinde

Trabzon kent merkezine uzaklığı 47 kilometre. Sümela Manastırı yolunda. Çömlekçi mahallesindeki duraktan her gün Sümela'ya giden minibüsler var. Tuvalet, içme ve kullanma suyu ile masa, mangal gibi piknik imkanları mevcut. Milli Park olduğu için girişte otomobil başına 5 milyon lira alınıyor. Jandarma içeride sürekli devriye geziyor. Sümela Manastırı'nda Kültür Müdürlüğü görevlileri gece nöbeti tutuyor. Her türlü avlanma yasak. Patikalarda yürüyüş yapılıyor. Ogzala Turizm'in sahibi Erhan Saraloğlu, parkın yöresel yemek lokantaları, ekmeği ve manastırıyla ilgi gördüğünü söylüyor.

RİVA DERESİ

İster yüz, ister kanoya bin

İstanbul'un Beykoz ilçesine 17 kilometre uzaklıkta, ilçe merkezinden otobüslerle gidilebiliyor. Özel işletmecilere ait kiralık masalar var. Kale Mevkii denilen yere kendi masanızı götürebilirsiniz. Tuvalet sayısı yeterli. İçme suyu Riva merkezdeki çeşmeden karşılanıyor. Kullanma suyu piknik alanında var. Araç girişi ücretli. Plajlara giriş kişi başı bir milyon lira. Riva Deresi üzerinde binmek üzere kano ve deniz bisikleti kiralanabiliyor. Dere üzerindeki dinlenme tesisleri her türlü ihtiyacı karşılıyor. ÇEKÜD Başkanı Hüseyin Kara İstanbul'a yakınlığı dolayısıyla Riva'nın piknik alanı konusunda en iyi seçimlerden biri olduğunu söylüyor.

GALA GÖLÜ

Trakya’nın incisi

İstanbul'a 280 kilometre mesafede, Edirne'nin Enez ilçesi sınırlarındaki Gala Gölü'ne Tekirdağ-Keşan yolu üzerinden ulaşılıyor. Enez merkeze 10 kilometre uzaklıkta. Toplu taşıma imkanı bulunmuyor. Tuvalet, içme ve kullanma suyu yok. Masa ve mangal da bulunmuyor. Birinci dereceden sit alanı olan bölgede 19 balık türü tutulabiliyor, kaz ve ördek avcılığı yapılıyor. Mehmet Yaşin Enez'deki bu gölün Trakya Bölgesi'nde en beğendiği piknik alanı olduğunu söylüyor.

CUMALIKIZIK

Yeni gözde

Bursa şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta. Halk otobüsü ve minibüsler yolcu taşımacılığı yapıyor. Piknik alanında tuvalet var ancak sağlık koşullarına uygun olduğu pek söylenemez. İçme ve kullanma suyu, piknik için masalar ve mangal bulunuyor. Otomobillerden 1 milyon lira alınıyor. Piknik alanına 1 kilometre uzakta 700 yıllık tarihe sahip Cumalıkızık Köyü, Kınalı Kar dizisinin çekimleri nedeniyle, kültür turizminin yeni gözdelerinden.

SARIÇAM ORMANI

Adana’nın akciğeri

Adana merkeze 25 kilometre uzaklıkta dev çam ağaçlarıyla kaplı Sarıçam Ormanlık Dinlenme Alanı'na, haftanın her günü özel araçla gitmek mümkün. Tuvalet var. İçme ve kullanma suyu için 13 çeşme mevcut. 200 piknik masası var. Çocuk parkı, yürüyüş bandı, futbol, basketbol ve voleybol sahaları bulunuyor. İki bekçi görev yapıyor. Adana Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Sabahattin Karabulut havasının çok temiz olduğunu söylüyor.

ENNE BARAJI

Balık tut ama baraja atlama

Kütahya merkeze 17 kilometre uzaklıkta. Yoncalı yolu üzerinde. Toplu ulaşım aracı olarak Enne Köyü otobüsleri gidiyor. Modern tuvaletler bulunuyor. İçme ve kullanma suyu için çeşmeler var. Piknik için masa bulunuyor ancak mangal yerleri yok. Kişi başı bir milyon lira ücret alınıyor. Piknik alanının güvenliğini Orman Muhafaza memurları sağlıyor. Yürüyüş parkurları var. Yüzmek yasak ama barajdan balık avlanabiliyor. Milli Parklar Genel Müdürü Mustafa Kemal Yalınkılıç baraj gölü çevresinin dışarıda çok bilinmemesine karşın bölge halkının çok rağbet ettiğini söylüyor.

TELEFERİK DİNLENME TESİSLERİ

İzmir’in Uludağ’ı

İzmir Konak'a 15 kilometre uzaklıkta. Piknik alanı olan Atatepe'ye sadece teleferikle varılabiliyor. Ücreti gidiş-dönüş 750 bin lira. Tuvalet yeterli, kullanma suyu var. Dışarıdan yiyecek getirmek yasak. Etin kilosu 18.5 milyon lira. Özel bir güvenlik kuruluşu var. 460 metre yüksekten çok güzel seyir alanları bulunuyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Müştak Özvural bölgenin çok modern tesislere ve temiz havaya sahip olduğunu söylüyor.

BEYNAM ORMANI

Ancak arabayla gidilir

Ankara şehir merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta olan Beynam Atatürk Ormanı'nda piknik yapmak isteyenlerin özel aracı olmak zorunda. Toplu ulaşım aracı yok. Ankara-Konya yolu üzerinden Bala sapağına girilip, Beynam Köyü bitiminden tepeye doğru yaklaşık 3 kilometre tırmandıktan sonra ulaşılıyor. Piknik alanında bir restoran ve market bulunuyor. İçme suyu ve tuvalet mevcut. Kendi mangalınızı getirip hazır masalarda da piknik yapabilirsiniz. Giriş kişi başı 750 bin, küçük vasıtalar için 4 milyon lira. Ali Baba-Özel Kardeşler Piknik Malzemeleri Firması Müdürü Sibel Aytuğar bölgede son derece konforlu tesislerin de yer aldığını söylüyor.

EN İYİ PİKNİK YERİNDE İKİNCİ 10

BOSTANLI İzmir Karşıyaka'ya 3 km uzaklıkta. Piknik masaları var ama mangal yok. Yürüyüş ve bisiklet yolları, paten pisti, tenis kortu var.

BELGRAD ORMANI İstanbul’un en geniş yeşil alanına otomobil girişi 4 milyon lira. Seyyar ve sabit piknik masaları mevcut. Avlanma yasak, yürüyüş ve koşu parkurları var.

DAĞILCAK Adana Kozan'a 15 km mesafede. Tufanbeyli dolmuşlarıyla gidiliyor. Barajda yüzülüyor, balık tutuluyor. Masa, mangal, tuvalet, su mevcut.

SAKARYA PARKI İzmir Bornova'ya 2 km uzaklıkta. İçme suyu ve tuvalet yok. Basketbol, futbol, tenis, yürüyüş alanları var.

BÜYÜK ÇAMLICA İstanbul Kadıköy ve Üsküdar'dan otobüsler kalkıyor. Piknik masaları, tuvalet var. İçme suyu dışarıdan getiriliyor.

İNEGÖL Orman Bölge Mdl. Tesisleri, Bursa'ya 65 km. İnegöl'den minibüsle ulaşım var. Su, tuvalet, büfe ve masalar var. Giriş 1,5 milyon lira.

ASLAN BARAJI Adana Osmaniye'ye 35 km. Kadirli'den minibüs var. Masa, tuvalet, su mevcut. Baraj gölünde su sporları yapılıyor. Giriş 4 milyon lira. Milli Park.

YILDIZ KORUSU İstanbul sahilinden Ortaköy-Sarıyer yönüne giden otobüsler buradan geçiyor. Piknik masaları var. İçme suyu yok. Mangal yasak. Tuvaletler yeterli.

ATATÜRK ORMAN ÇİFTLİĞİ Ankara'dan 10 km uzaklıkta. Gazi Mahallesi otobüsleri ile ulaşılabiliyor. Masa, mangal, su, tuvalet, güvenlik var.

KAFKASÖR Artvin'e 9 km uzaklıkta. Yazın belediye dolmuşları kalkıyor. İçme, kullanma suyu, tuvalet ve masa mevcut. Boğa Güreşleri 11 Temmuz'da.

ÇEVRE DÜZENLEMESİ UZMANLARI, GEZGİN VE TURİZMCİLERDEN OLUŞAN BÜYÜK JÜRİ SEÇTİ

Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Md.

Mustafa Kemal Yalınkılıç

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Md.

Ahmet Temel

İzmir Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Md.

Müştak Özvural

Ankara Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Md.

Halil Çelik

Bursa Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Md.

Zeynep Toyranlı

Adana Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Md.

Sabahattin Karabulut

Gezgin, gazeteci, yazar

Mehmet Yaşin

Çevre ve Kültür Kuruluşları Dayanışma Derneği Bşk.

Hüseyin Kara

Ogzala Turizm Seyahat Acentesi sahibi

Erhan Saraloğlu

Ali Baba-Özel Kardeşler Piknik Malzemeleri Firması Md.

Sibel Aytuğar
False