SİVAS HABERLERİ

STSO Başkanı Eken'den döviz açıklaması

DHA
08.08.2018 - 10:08 |Son Güncelleme :
DHA

SİVAS, (DHA) -  SİVAS Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, artan döviz kuruyla ilgili olarak, “Ülkemiz kur ve faiz oranlarında hak etmediği dalgalanmalar ve döviz piyasasında sağlıksız fiyat oluşumları yaşamaktadır. Ekonomide güven tesis edildiği ve yapısal reformlar kararlılıkla başlatıldığı takdirde Türkiye ekonomisi dinamizmini koruyacaktır" dedi.
STSO Başkanı Mustafa Eken, Türk Lirası'nın Dolar ve Euro başta olmak üzere yabancı paralar karşısında erimesinin, cari açık, Fed faizi gibi etkenler dışında güvensizlik nedeniyle kendi kendini besleyen bir sürece dönüştüğünü belirterek, "Dövizdeki artışın döviz borcu olan, kira sözleşmesi döviz üzerinden yapılmış olan veya ithal girdi kullanan reel sektör işletmeleri için büyük bir bedel ortaya çıkarmıştır. Dövizdeki sürekli artış, piyasaları alt üst etmiştir. Reel sektörün başarısının, emeğinin ve alın terinin bu doğrultuda heba edilmemesi; döviz piyasasındaki dengesizliğin kaldırılması için gerekli tedbirlerin acilen alınmasını bekliyoruz. Enflasyonu, cari açığı ve kur artışını dizginleyecek bütçe disiplini programı, faiz artışı, döviz cinsinden tahvil ihracı, dış borç yapılandırması gibi bütün önlemler ele alınmalı ve acil önlemleri içerecek şekilde hemen açıklanmalıdır. Aksi takdirde sürdürülebilir ve dengeli büyüme hedefleri tutmayacak, büyük küçük bütün işletmelerimiz bu yükseliş depremi karşısında daha fazla ayakta duramayacaktır. İlimizdeki ticari işletmelerin mali yapısı bellidir. Bu tür dirençler yeni yeni gelişmekte olan iç piyasamızı vuracak, bir çok işletmeninin kapanmasına neden olacaktır. Bu yüzden, ekonomide güven tesis edildiği ve yapısal reformlar kararlılıkla başlatıldığı takdirde Türkiye ekonomisi dinamizmini koruyacaktır. Bizler iş dünyası olarak, bu zor süreçlerin geride kalması için üretim ve istihdamdan yana tüm çabalarımızı seferber edeceğiz. Ülkemizin geleceği ve istikrarın devamı için daha çok çalışacağız" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Sivas haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Sivas haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde STSO Başkanı Eken'den döviz açıklaması haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

20 Haziran 2021, Pazar
 • İmsak
  03:01
 • Güneş
  04:57
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  20:10
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı