GeriSeyahat St. Petersburg - Moskova guide
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
St. Petersburg - Moskova guide

St. Petersburg - Moskova guide

mutlaka görün

ST.PETERSBURG

Hermitage Müzesi:
Rusya'nın en büyük sanat müzesi ve dünyanın da sayılı müzelerinden biri. Üç milyonun üzerinde esere sahip. Beş binadan oluşuyor. Kışlık Saray olarak geçen bölümünü kaçırmayın. Çariçe Katerina'nın 1764 ve 74 yılları arasında Batı Avrupa'nın en iyi koleksiyonlarını almasıyla ilk temeller atılmış. Bana göre en güzel eser Orta Sibirya'da bir tümülüste bulunan dünyanın en eski halısı. 183x200 cm. boyutundaki bu Türk halısı yaklaşık 2500 yıllık ve adı da Pazirik. Buzulların altında kaldığı için orijinal haliyle korunabilmiş. Giriş 300 ruble ama Russanız sadece 15! Rus sanatçılara özellikle Ayvazovski'ye meraklıysanız Rus müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

Peter ve Paul Kalesi: Şehrin tarihi merkezi olan bu kale Hz. İsa'nın en önemli iki havarisinin adını taşımakta. İnşa edildiği 27 Mayıs 1703, şehrin de doğumgünü olmuş. Kalenin içinde bu iki azize adanmış bir katedralle, Büyük Petro'nun ilk gemisinin birebir modeli de var.

Aziz Isaac Meydanı: Petro ile aynı günde doğmuş olan azize adanmış meydanın en önemli yapısı aynı adı taşıyan katedral. Kırk yılda yapılan binada her biri 114 ton ağırlığında 48 sütun, sırf kubbesi için 100 kg. altın kullanılmış. Tam bir mimarlık şaheseri. Şu anda belediye binası olan Mariinskiy sarayı, meşhur Astoria Hoteli, Donanma binası ve Büyük Petro anıtı da meydanı süsleyenler arasında.

Sıçramış Kanlar Kilisesi: İsmi Çar II. Alexander'ın burada suikaste uğramasından kaynaklanıyor. 25 yılda bitirilen binanın dış cephesinde yaklaşık 7 bin mülik mozaik kullanılmış. Öylesine cıvıl cıvıl ki beş kubbesiyle beraber bir pasta evi hatırlatıyor.

MOSKOVA

Kızıl Meydan:
Rusça'da kızıl, hem kırmızı, hem de güzel demek. Yaklaşık 500 metre uzunluğundaki meydan, sosyalizm döneminde dini törenlerin yasaklanması üzerine sadece resmi geçit törenleri için kullanılmış. Meydanda bulunan GUM Rusya'nın en büyük alışveriş merkezi ve batılı şık dükkanlara da evsahipliği yapıyor. Aziz Vasili Katedrali ise Korkunç İvan tarafından Kazan ve Astrahan hanlıklarına karşı kazanılan zaferlerin anısına 1554-60 arasında yaptırılmış. Tarih Müzesi ile 1936 yılında yıkılan ancak aslına sadık kalınarak yeniden yapılan Kazan Katedrali de meydanı süslüyor. Lenin'in Mozolesi ise meydanda hálá büyük kalabalıklar çeken bir eser.

Kremlin: Rus devlet başkanlarının mekanı ve yönetim merkezi olduğu için bir kısmı halka kapalı ama Devlet Silahhanesi, Patrik Sarayı ve Katedral Meydanı'ndaki kiliseler ziyarete açık. Çarlık döneminde vaftiz, taç ve cenaze törenleri bu kiliselerde yapılmış. 200 ton ağırlığındaki dünyanın en büyük çanı da Kremlin'de bulunuyor. Meryem Ana'nın Göğe Çıkışı Katedrali 14. yüzyıldan beri Moskova'nın en önemli kilisesi olarak kabul ediliyor.

Puşkin Müzesi: Her dönem ve kültürden eser var. Asurlar'dan tutun Mısır'a, Roma'dan Flaman okulu ressamlarına kadar. Bence en ilginci Truva Hazinesi. Hikaye hazin aslında. Kaliforniya'da 'Altına Hücum' döneminde zengin olan Heinrich Schliemann, sultanın izniyle kazılara daha doğrusu katliama başlıyor. Bulduklarını da ağır basan milliyetçilik duygularıyla Almanya'ya veriyor. II. Dünya Savaşı'nda da Ruslar memleketlerine götürüyorlar hazineyi. Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz yıllarda Almanya ve Rusya arasında diplomatik krize sebep oldu müzedekiler. Anlayacağınız dükkan sahibi biziz, yavuz hırsızlar da birbirine girmiş paylaşamamakta hazineyi. Moskova'da vaktiniz varsa Borodino Panaroma Müzesi ile Tretyakov Galerisi'ni de gezmenizi tavsiye ederim.

Bolşoy: Dünyanın en eski ve en ünlü bale topluluğu. İlk açılışı da 1780'lerde. Yanan bina yerine yenisini 1825'te yapmışlar. Altı kademeden oluşan 2500 seyirci kapasiteli bir oditoryuma sahip. Sayısı 120'yi aşan localardan biri Çarlık locası. Sahne arkasında 700'ün üzerinde personel görev yapmakta. Bir gösteri muhakkak seyredin. Ruslara özel, turistlereyse farklı fiyat var.

alışveriş

Rusya'da her köşebaşı, boy boy, renk renk matruşkalarla dolu. Bu ahşaptan yapılan birbirinin içine geçme bebeklerin artık Bush ve Usame bin Ladin'i bile var. Mine kaplı küçük kutucuklar, votka bardakları, Faberge yumurtaların taklitleri, elişi örtüler hediyelik eşya satan yerlerde ilk göze çarpanlardan. Votka ve havyarı süpermarketten almanızı tavsiye ederim. Havaalanı daha pahalı. Moskova'da sadece yaya trafiğine açık Eski Arbat (Ulitsa Arbat) çok popüler. St.Petersburg'da da Nevsky Prospekt alışveriş için en hareketli cadde. Gogol 4,5 km. uzunluğundaki bu caddeyi 'Dünyada Nevsky Bulvarından daha rafine hiçbir yer yoktur' diye tanımlamış. Görün bakalım, hemfikir olacak mısınız? Rusya'da vergi iadesi sistemi yok.

nasıl gidilir

THY (444-0-849) her gün 08.40'da İstanbul'dan ayrılıp, 12.40'ta Moskova'ya varıyor. Moskova'dan kalkış ise 13.40 ve varış da 15.50'de. Bu bilet vergiler hariç 299 dolar. St.Petersburg'a yapılan ara uçuşun gidiş-dönüş bileti ise vergiler hariç, 210 dolar. Moskova ve St. Petersburg saat dilimi olarak İstanbul'dan bir saat ileride. Moskova'ya uçuş üç saat, oradan da 650 km. mesafedeki St. Petersburg'a yaklaşık bir saat sürmekte. Aeroflot (0212 296 67 25) ise her gün 02.30 veya 02.55'te, ayrıca pazartesi hariç her gün 13.20'de İstanbul'dan Moskova'ya hareket ediyor. St.Petersburg'a bağlantıları da var. Şu an özel fiyatları Moskova için vergi dahil 225, St.Petersburg içinse 260 dolar.

nerede kalınır

İnternette ve acentalarda, değişik dönemlerde çok farklı fiyatlar bulabileceğiniz için sadece otel adlarını veriyorum.

MOSKOVA

Cosmos Hotel: Prospekt Mira 150. Fax: 2158880. www.hotelcosmos.ru Türk müşterilerin sık kullandığı 1500 odalı bir otel. Metro durağının yanında.

Baltschug Kempinski Hotel: Ul.Balchug 1. Fax: 2306502 www.kempinskimoscow.com Çok şık, bir o kadar da pahalı. Sabah Kremlin manzarasıyla uyanmak istiyorsanız ideal. Adı tahmin ettiğiniz gibi Türkçe'deki balçıktan geliyor. Bir zamanlar bataklıkmış, şimdiyse modern zamanlar sarayı.

Radisson Slavyanskaya Hotel: 2 Berezhkovskaya Nab. Fax: 9418000 www.radissonmoscow.com Merkezi bir hotel 431 odalı, 5 restoran ve barı var. İçinde sinema, fitness kulüp de mevcut. Konferans açısından Moskova'da en geniş imkanlara sahip.

ST.PETERSBURG

Grand Hotel Europe: Mikhailovskaya 1/7 Fax: 3296001 www.grandhoteleurope.com Dostoyevski'den Çaykovski'ye bir dolu ünlü kalmış. Şehrin en lüks oteli. Kalamasanız da bir beş çayına gidin. Ruslardan bize geçme semaverden çay için.

Radisson SAS Royal Hotel: Nevsky Pr., 49/2. Fax: 325002 www.radissonsas.com Hotel 1730'lardan kalma eski bir binada bulunmakta. 164 odalı ve merkezi bir konumda.

nerede yenir

Mc Donald's'lara girdiğinizde bir zamanların iki sıkı düşmanının aynı çatı altındaki dostluğunu görüyorsunuz. Big Mac 42, mönüler 98, kola da 16 ruble. Dükkanlarda büyük şişe su 30, yarım litrelik bira da 23 rubleye satılıyor. Otellerde kahvaltı 250, öğle yemeği 450, çay 30, kahve 40 ruble civarında. Rusya'da restoranlar çok pahalı. İyi bir yemek 50-100 dolar aralığında.

MOSKOVA

Godunov Restaurant: 5, Teatralnaya Plochad. Tel: 2985609 www.godunov.menu.ru. Bolşoy Tiyatrosu'na 5 dakika yürüyüş mesafesinde. 1600'lerden kalma bir manastır. Her gece folklorik gösteri var.

Kavkazskaya Restaurant: Mira Prospekt 36. Tel: 2805111 www.rectoran.ru. Gürcü mutfağını denemek isteyenler için. Canlı müzik de var.

Hard Rock Cafe: Eski Arbat 44. Tel: 2448973 www.hardrockcafe.ru Avrupa'nın en büyük Hard Rock Cafe'si olmakla övünüyor. Akşam yemeğinden sonra dans etme imkanı bulabilirsiniz.

O'Mar Restaurant: 5/3 Teatralnaya Ploschad. Tel: 9571063 www.omar.menu.ru Caz ve blues dinleyebileceğiniz, farklı ülkelerin şaraplarını tadabileceğiniz, Bolşoy manzaralı bir deniz ürünleri restoranı. Kızıl Meydan'a sadece beş dakika uzaklıkta.

ST.PETERSBURG

Magrib Restaurant: NevskyPr., 84. Tel: 2757620 www.magrib.alliance3.ru İç dizayn her ne kadar Fas tarzı da olsa yemekler Avrupa ve Japon mutfaklarından esintiler taşıyor. Ünlü DJ'lerin çaldığı bir gece kulübü aynı zamanda.

Hermitage Restaurant: DvortsovayaPl., 8.Tel: 3144772. Aristokratik Rus mutfağı ilgi alanınız içindeyse ve yemeğe verilen paraya acımayanlardansanız, deneyin. VIP müşteriler için ayrı salonları var. Manzarası güzel ve canlı müzik bulunmakta. İş yemekleri için ideal.

YILLIK ORTALAMA HAVA SICAKLIKLARI

Ocak -7

Şubat -7

Mart -2

Nisan 4

Mayıs 11

Haziran 15

Temmuz 17

Ağustos 16

Eylül 10

Ekim 5

Kasım -1

Aralık -4
False