Akıl vermek gibi olsun...

12 Dev Adam’ın zorlu fikstürü öncesi Ergin Ataman’a bazı tavsiyelerim olacak.

Haberin Devamı

Bildiğiniz gibi 2023 Dünya Kupası Elemeleri ve 2022 Avrupa Şampiyonası maçları oynayacak olan A Milli Erkek Basketbol Takımımız toplandı ve İtalya’da kampa girdi. Top başı yapan millilerimizin başı Ergin Ataman’a dağarcık çeşitlemesi önerim var.

Bir çiçekle yaz geçmez. Basketbolun pek çok teknik ve taktikleri, oyun planları, koç cinlikleri top havaya atıldığında sonlanır... İş sokak basketbolunda olduğu gibi oyunu yönlendiren oyun kurucunun becerisine kalır. Kalır da her geceyi de tek başına Larkin kurtaramayabilir... “Bir elin nesi var iki elin sesi var” atalar deyişidir. Beş beraber oynayabilmeyi sağlamak için tereciye tere satayım biraz...

Kendi klasiği olan yay dışında hand off’larla üçlü ör, delik bulursan şutu sık veya ters ayağa düşünürsen içeri dal, turnike bulamazsan pası köşeye çikar oyun şeklinden; Topun ve sahaya yayılan oyuncuların önceden belirlenen basit kurallara göre hareketlendiği, hücumda sürekli hareket etmeyi temel alan, bireysel yeteneklerin ön plana çıkmasını da sağlayan, kadronun kimyasına yakışan Motion Offence (harekete duyarlı hücum) tarzına geçmesini Ataman’a 80’lerde, altın madalya getiren ikiliden biri oluşum ve dönemin tüm uluslararası antrenör kursları alıp vereni, işin iyi bileni sıfatıyla haddim olarak tavsiye ederim.

Haberin Devamı

GERÇEK SOKAKTA

Belki iki kere Avrupa Şampiyonu olmuş koskoca koça akıl vermeye kalktığım için “Allah sana akıl versin” diyeceksiniz ama herkesin ekstra bilgiye ihtiyacı vardır. Toplu veya topsuz hücum eden 5 oyuncunun sürekli ve tahmin edilemeyen bir hareket içinde olmaları ana prensibindeki yöntemde kabaca; saha yatayda alt üst diye, dikeyde top tarafı topsuz taraf olarak 4’e bölünür. Top hangi bölgeye taşınırsa oyuncular ona göre hareketlenir. Tüm ‘perdele devril’ler, rakibe çaktırmadan organize edilir... Tarkanian başta olmak üzere pek çok ünlü koç çaktırmadan uygulamış ve çok başarılı olmuştur bu yöntemle.

Yaka silkerek, forma çekerek, çeşitli işaretlerle, oyun çağırmaktan kurtuldun Ataman, konuyu biraz daha ileri götür lütfen. Milli Takım seviyesindeki sınırlı zamanda taktik oturtmak yerine prensipleri anlatmak daha kolaydır. Tekerlek kırılmadan yol göstermişimdir çoğu zaman, bu kez bir aldıran olur bakarsınız.

Ağabeyce söyledim...

 

Yazarın Tüm Yazıları