Bu F.Bahçe’nin bir Deivid’i yok

Bu sezon Valencia dışında bir büyük maç golcüsü çıkmadı

Haberin Devamı

2008’de Sevilla ile Fenerbahçe, Şampiyonlar Ligi’nde eşleştiklerinde o müsabakaları yerinde takip etmiştim. Sevilla o sezona Real Madrid’e 5 atıp İspanya Süper Kupası’nı kazanarak girmiş, Şampiyonlar Ligi grubunda da Arsenal’i alt etmişti. Kurada Fenerbahçe’yi çektiklerinde mutlak favorilerdi; kadrolarında Luis Fabiano, Kanoute, Capel gibi yıldızların yanı sıra sonradan Barcelona’ya transfer olacak Dani Alves, Adriano ve Keita da bulunuyordu. İşte o Sevilla’yı elemişti Fenerbahçe...

15 YIL ÖNCEKi SEViLLA DEĞiL

Sarı lacivertlilerin 15 yıl sonra karşılaştığı bu Sevilla, o günkü seviyesinde değil elbette. Monchi’nin sportif direktörlüğünde hep birkaç genç süper yıldız seyrederiz, bu takımın en iyileri deneyimli yıldızları. Monchi büyük bir ihtimalle sezon sonu En Nesyri’yi Premier Lig’e satıp, yeni gençler arayacaktır markette Sevilla için.

Haberin Devamı

Ancak 21’inci yüzyılda Avrupa kupalarının iki büyük hikayesi var sanırım: Biri, Şampiyonlar Ligi’nin Real Madrid’in oyun alanı haline dönüşmesi. Diğeri de Avrupa Ligi’nin adeta “UEFA Sevilla Ligi” olması. Kadroları ne kadar sıkıntılı olursa olsun, işleri ne kadar kötü giderse gitsin, Avrupa Ligi’nde Sevilla sahaya çıktığında formalarının altına adeta kupalarını saklıyorlar. Özgüvenleri farklı oluyor. Dün maça kötü başladılar ama ikinci devrede her şartta bu kupanın favorileri arasına neden girebildiklerini kanıtladılar.

FERNANDO STOPERE GEÇiNCE...

Bence dün sahaya çıkan Fenerbahçe 2023’ünse, Fenerbahçe 2008’den en önemli eksiği Deivid’di. 2008’de Fenerbahçe Sevilla ile eşleştiğinde as santrforu Kezman, takımın yıldızı Alex’ti. Ancak Deivid işler her sıkıştığında sahneye çıkar ve hemen her büyük maçta kritik golleri atmayı başarırdı. Bu Fenerbahçe’de Valencia’nın dışında bir büyük maç golcüsü çıkmadı bu sezon sahneye.

Dün çok kötü bir ilk devre oynayan Sevilla’da ikinci devredeki değişimin nedeniyse Fernando’nun stopere geçip, orta sahaya Jordan takviyesi yapmalarıydı. Fernando ilk devredeki sarsaklık sorununu çözdü. Geriden daha rahat çıkmaya başladılar ve ikinci devrede rüzgarı lehlerine çevirdiler.

 

Yazarın Tüm Yazıları