GeriMustafa Çulcu 'Seçimle MHK' UEFA'dan döner
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Seçimle MHK' UEFA'dan döner

HAKEM hataları tavan yapınca ligin 7. haftasında MHK Başkanı, “Siyah beyaz hataların yüzde 86’sını 35 yaş üstü hakemler yaptı” diyerek durumu kurtarmaya çalıştı.

Oysa kendi ayağına kurşun sıktığının farkında bile değildi. Bu açıklamadan sonra, “Kaşar hakemler” yakıştırması gündeme bomba gibi düştü ve hakemler hiç düzelmedi. İlginç olan ise ertelenen 1 maç hariç ikinci yarının 7 haftasında oynanan 62 maçın 50’sini yine bu 35 yaş üstü hakemler yönetti! Eeee... Ne oldu şimdi, Kuddusi kardeşim?

Tolga Özkalfa ve Barış Şimşek, FIFA listesinden çıkarıldı. Yerlerine Alper Ulusoy ile Deniz Ateş Bitnel alındı. Olaylara hep birlikte tanık olduk. Deniz Ateş Bitnel bitme noktasında, Alper Ulusoy ise tutunmak için dal arıyor. Liste açıklanana kadar ligde Tolga 2, Barış 3 maç yönetti. Liste açıklandıktan sonra ise MHK arka arkaya Tolga’ya 6, Barış’a 9 maç vererek gönül almaya çalıştı. Bizde gönül işleri ağır basarken, UEFA’da mantık ve başarı öne çıktı. UEFA, Cüneyt Çakır’ın ekibini 4. hakem Emre Eyisoy dahil hiç bozmadı. Biz 6 ay sabır gösteremedik, listeden çıkardık, UEFA ise Barış Şimşek’i FIFA kokartsız ilave yardımcı hakem olarak EURO 2016’ya çağırdı. ‘Bu işi bilmiyor, beceremiyor, arabesk kalıyorsunuz’ gerçeğini MHK’nın suratına şamar gibi patlattı...

ÖDÜL VE CEZA
En tepe hakemlerimizden Fırat Aydınus, ligin 20. haftasında Çaykur Rizespor-Eskişehirspor maçında çok kötü performans sergiledi. Belli ki gözlemcisi Murat Ilgaz düşük not vermiş. Çünkü 2 hafta maç alamadı. Şimdi ceza aldığı maçtaki Fırat’a bir bakın, bir de cezadan çıktıktan sonra arka arkaya yönettiği 2 maçtaki Fırat’a bakın! Ne demek istediğimi anlayacaksınız. Sanki ikinci baharını yaşıyor. Demek ki bu işler gönül, bölgecilik, adamcılık, ahbap-çavuş ilişkileri ile değil, başarıya ödül başarısızlığa ceza ile oluyormuş.

Hani, “İçeride gençleştirme operasyonu yapıyoruz” diye oluşturulmaya çalışılan bir algı var ya, biraz dikkat edildiğinde onun ego tatmininden başka bir şey olmadığını göreceksiniz. Yıpranan isimleri ayıklamak, yeni isimler bulmak MHK’ların zaten asli görevidir.

ESKİYE DÖNÜŞ...
Trabzonspor’lu Özer’in gördüğü ilk sarı ve 2. sarıdan kırmızı ile Cavanda’nın kırmızı kartı esnasında Deniz Ateş Bitnel’in, Umut’un penaltısına sözel itiraz eden Başakşehirli Yalçın’a hakem Özgür Yankaya’nın yaklaşımı ve vücut dili hakemlerimizin nasıl bir ruh hali içinde bulunduklarını açıkça gösteriyor! “UEFA standartlarında eğitim alıyoruz” diye övünüyoruz, ancak bir kaç aut-korner kararında hatalarını düzeltince Galatasaraylı Semih, Olcan ve Fenerbahçeli Gökhan’ın elini sıkmakla bu işler hemen olmuyormuş demek ki...

MHK’nın seçimle işbaşına gelme fikri 10 yıl önce Levent Bıçakçı federasyonu döneminde denendi ama olmadı. UEFA tavsiyesiyle tekrar atamaya dönüldü.

Hatta o dönem kuvvetler ayrılığı prensibiyle gözlemciler de MHK’dan alınıp Gözlemci ve Temsilciler Kurulu’na verilmişti. Onda da eskiye dönüldü. Hani, “Yanlış hesap Bağdat’tan döner” diyoruz ya bu MHK’nın seçim işi de, “UEFA’dan geri döner” bence...

False