Oyuna giren-çıkan ondan sorulur!

Avrupa kulüpleri başarılı olma yolunda en küçük detaylara dahi dikkat ediyor. Wimbledon'ın yeni antrenörü, 'Futbol nereye gidiyor?' sorusunu akıllara getirdi. Türkiye’de 1980’lere dek kaleci antrenörü yoktu; şimdi her kulübün en az 2 kaleci antrenörü var. Bazı kulüplerde forvetleri ayrı, savunmacıları ayrı hocalar çalıştırıyor. Wimbledon Kulübü ise oyuncu değişikliklerinin oyuna etkileri konusunda uzun süredir araştırmalar yapan Sammy Lander’ı işe aldı. İngiliz ekibinde hangi oyuncuların girip çıkacağına Lander karar veriyor.

Haberin Devamı

Futbolda bilimsellik ve teknoloji ilerledikçe veriler de artıyor. Artık oyun sadece gollerden, asistlerden ya da topa sahip olmaktan ibaret değil. Sahadakiler kadar kenarda bekleyenler için de artık ‘oyunun hangi anında neleri değiştirecek’ sorusunun cevabı da aranmaya başladı. Kaleci antrenörü ile başlayıp taç antrenörüne kadar uzanan bu serüven şimdilerde İngiltere 1. Lig ekiplerinden Wimbledon'da 'oyuncu değişikliği antrenörü' olarak çalışan Sammy Lander ile farklı bir boyuta ulaştı.

HER ŞEY BİR MERAK SONUCU YAPILAN ARAŞTIRMAYLA BAŞLADI

Geçen sezon 1. ve 2. liglerde oyuncu değişikliklerinin etkinliğini merak edip, bu konuda araştırma yapan Lander, projesini bu tip fikirlere açık olan Wimbledon yönetimine sundu. Bu pozisyonun işe yarayıp yaramayacağını merak eden kulüp, Lander’i hiç bekletmeden davet etti. Antrenmanlarda yarı zamanlı olarak çalışmaya başlayan Lander, Charlton, Doncaster ve Bolton’a karşı oynanan maçlarda yedek kulübesindeydi.

Haberin Devamı

ÖZEL BİR PUANLAMA SİSTEMİ İCAT ETTİ

Sammy Lander son 3 yılda İngiltere Ulusal Lig ekiplerinden Weymouth’ta rakip analisti ve yardımcı antrenör olarak çalışıyordu. Bu görevlerinin yanı sıra Bournemouth Akademisi için de scoutluk yapıyordu. Weymouth’ta yedeklerin kullanımı ve etkisini incelemeye başladı. Bu araştırma 1. ve 2. liglerdeki takımlara kadar uzandı. Konuyla ilgili yapılması gereken çok fazla araştırma olduğu kanaatine varan Lander, ortaya çıkardığı bir puanlama sistemiyle kendisine önemli bir yol açtı.

Oyuna giren-çıkan ondan sorulur

'YENİDEN BAŞLATMA ANTRENÖRÜ' PARSLOW

Aslında Lander’in Wimbledon’ı seçmesinin nedenlerinden biri kulübün bu tip farklı fikirlere açık olmasından kaynaklıydı. Mart ayında ‘yeniden başlatma antrenörü’ olarak işe aldıkları Andy Parslow ona cesaret verdi. Parslow’un işi de topun öldüğü anlar olan kornerler, taçlar, frikikler ve kaleci vuruşları sırasında başlıyor. Bu tip toplardan nasıl gol kaydedebilecekleri üzerine çalışmalar yapıyor.

Haberin Devamı

LIVERPOOL'UN TAÇ HOCASINDAN İLHAM ALDI

“Bugüne kadar yedek oyuncuların kullanımı ve etkinliği hakkında hiçbir veri veya araştırma görmedim” diyen Lander, Liverpool’da teknik direktör Jürgen Klopp’un taç atışlarının nasıl kullanılması gerektiği konusunda destek aldığı antrenör Thomas Gronnemark ile konuştu. Ondan yardım aldı ve deneyimlerinden faydalanarak Wimbledon Kulübü’ndeki yeni görevine başladı.

Oyuna giren-çıkan ondan sorulur

WIMBLEDON, FUTBOLUN GELİŞİMİ KONUSUNDA MARJİNAL FİKİRLERE ŞANS VERİYOR

Andy Parslow da tıpkı Sammy Lander gibi Wimbledon Kulübü’nün futboldaki marjinal fikirlerinden biri. Parslow geçen sezon kornerlerle ilgili yaptığı araştırmada çarpıcı sonuçlara ulaştı. Kornerlerin gole dönüşüm oranı yüzde 2,5’un altındaydı. Ligde kornerlerden 12 gol atan Rotherham vardı ve bu da yüzde 5’lik bir artış anlamına geliyordu. Kornerlerden yüzde 2 veya 3 fark 4-5 gol daha fazla atmak demek. Bu da beraberliği galibiyete, mağlubiyeti beraberliğe dönüştürüyor. Küçük ayrıntılarla takımına ekstra katkılar sağlıyor.

Haberin Devamı

MANCHESTER CITY KİRALIK OYUNCULARI GARY CALDWELL'E EMANET ETTİ

Antrenörlük üzerine farklı fikirleri hayata geçiren kulüplerden biri de Manchester City. Eski futbolculardan Joleon Lescott, 4 yıldır kulübün kiralık olarak transfer edebileceği oyuncuları belirliyor ve kiralanmalarının ardından özel antrenörlüklerini yapıyordu. Lescott’un İngiltere Ümit Milli Takımı’na transfer olmasının ardından bu görevi, İskoçya Milli Takımı’nın eski kaptanı Gary Caldwell devraldı. Kiralanmaya aday veya kiralanan oyuncuların saha içi ve dışındaki profilleri Caldwell tarafından teknik direktör Pep Guardiola’ya raporlanıyor.

NAGELSMANN: FUTBOLCULARA SAHADA KULAKLIK TAKILSIN

Haberin Devamı

Bayern Münih’in çalıştırıcısı Julian Nagelsmann teknik direktörlerin maçlarda sahadaki oyuncularla iletişim kurabilecekleri bir sisteme ihtiyacı olduklarını söyledi. “Amerikan futbolu teknoloji anlamında futbolun çok önünde. Amerikan futbolunda oyun kurucu, taktığı kulaklıktan koçunu duyabiliyor, buna kesinlikle ihtiyacımız var” diyen Nagelsmann, futbolun geleneklerin arkasına saklanmayı bırakıp köklü değişiklikler yapması gerektiğine inanıyor.

Oyuna giren-çıkan ondan sorulur

UĞUR MELEKE: FUTBOL DOĞAÇLAMA GÖRÜNÜYOR AMA KURGUYA DA MÜSAİT

Futbol, sanılandan daha komplike bir oyun. Doğaçlama görünüyor ama aslında kurguya da çok müsait. 90 dakika içinde yüzlerce ufak detay müsabakanın neticesine direkt tesir ediyor ve ön çalışmayı en derinlikli yapanlar pekalâ iyi sonuç alabiliyorlar. Klopp, Guardiola, Nagelsmann gibi inovatör hocaların mühendisler, matematikçiler ve fizikçiler de içeren kalabalık ekipler kurmalarının altındaki neden de bu. Nagelsmann’ın Amerikan futbolundaki kulaklık düzeneğinin futbola adaptasyonu fikrine katılamıyorum. Ben biraz gelenekçiyim her şeye rağmen. Ancak dördüncü sanayi devriminin futbolu değiştireceğini zaten hep söylüyordum. Bu da bu devrimin tezahürüdür net bir biçimde.

Yazarın Tüm Yazıları