GeriErdem Cürgen S Sport ne yapacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

S Sport ne yapacak?

S Sport ne yapacak?

Uluslararası bir çok organizasyonun yayın ve pazarlama hakkını elinde bulunduran Saran Medya, bu hakları daha verimli kullanabilmek adına 18 Mart’ta S Sport isminde bir spor kanalı açmıştı.

S Sport 1,5 ayı geride bırakmaya hazırlandığı bugünlerde D-Smart, Digitürk ve Turkcell Tv üzerinden yayınlarına devam ediyor. NBA, İngiltere Premier Ligi gibi organizasyonların yayın haklarını almış olan D-Smart, Digitürk ve Turkcell Tv için bu yayınların kendi platformlarında da yer alan S Sport tarafından yapılması pek sorun olarak gözükmese de, kullanıcı açısından durum pek böyle değil.


S Sport yayın hayatına başlamadan önce, özellikle Cumartesi 17 seansında 2 maç birden izleme şansına sahip olan D-Smart ve Digitürk kullanıcıları artık tek maçla yetinmek zorunda kalıyor. Avrupa’daki Formula 1 hafta sonlarında ise S Sport bu yayınları D-Smart ve Digitürk’ün kendi kanallarında yayınlatıp, İngiltere Premier Lig maçlarına öncelik veriyor, en son geçtiğimiz hafta bunu Rusya GP’sinde yaşamıştık. Pazar günü Rusya GP’sini Digitürk ve D-Smart kendi spor kanallarında yayınlarken S Sport’da İngiltere Premier Ligi maçları vardı, aynı saatte başlayan Everton – Chelsea maçı canlı izlenebilirken, Middlesbrough – Manchester City maçı canlı yayınlanamadı. Aynı saatlerde S Sport’un çıkışıyla beraber Smart Spor 2 kanalının yayınını sonlandıran D-Smart’ın Smart Spor kanalında ise Voleybol Şampiyonlar Liginin 3.lük maçı yayınlanıyordu.


Bu sezon çok heyecanlı bir şampiyonluk yarışının geçmediği İngiltere Premier Liginde, gelecek sezon bu sorun daha da gün yüzüne çıkacak. Bu yayınları izlemek için Türkiye şartlarında belli bir fedakarlık yaparak bu kutuları almış olan kullanıcılar ise S Sport’un ve S Sport’u listesinde bulunduran platformların bir araya gelerek, bu soruna kalıcı bir çözüm bulmalarını bekliyor.FENERBAHÇE SÜPÜRDÜ
Büyük heyecanla beklediğimiz Voleybol Kadınlar Ligi Final ve Basketbol Kadınlar Ligi Yarı Final serilerinde Fenerbahçe – Galatasaray rekabeti beklenen çekişmeye sahne olmadı. Bu sezon futbol, basketbol, voleybol branşlarında ezeli rakibine karşı 12 maçta 11 galibiyeti bulunan Fenerbahçe, bu seriye 5 galibiyet daha ekledi. Kadın basketbolunda sahasındaki 2 maçı da büyük farkla kazanan Fenerbahçe final serisiyle arasında sadece bir maç bıraktı. Türk voleybolu için büyük bir şans olarak gördüğümüz Fenerbahçe – Galatasaray final serisinin 3 maçında da Galatasaray’a set vermeyen Fenerbahçe şampiyon olurken, heyecan seviyesinin aşağıda kalmasına rağmen şampiyonluk maçından sonraki fotoğraf çok güzeldi.

S Sport ne yapacakYENİ ŞAMPİYONLAR LİGİ FORMATI  
Avrupa’nın 4 büyük futbol ülkesinin, UEFA’yı adeta farklı bir lig kurmakla tehdit etmesi üzerine, UEFA 2018-19 sezonundan itibaren İspanya, Almanya, İngiltere ve İtalya Liginin ilk 4 takımını eleme oynatmadan doğrudan gruplara başlatan sisteme geçmeyi kabul etmişti.


Böylece 55 üyesi bulunan UEFA’nın, 32 takımlı en üst düzey kulüp organizasyonunun 16 takımını ilk 4 ülke paylaşırken, kademeli olarak aşağıya inildikçe, diğer ülkelerin Şampiyonlar Ligine takım sokma şansı son derece azaldı. Artık hem daha zorlu rakiplere karşı mücadele edecekler, hem de 1 ya da 2 tur fazla oynamaları gerekecek.


Ülke olarak bizim şu anda bulunduğumuz 10.sıra da çok değerli, 10.sıra yeni formatta Şampiyonlar Ligine direkt takım yollayan son sıra, mevcut formatta ilk 12 sıranın şampiyonu lige doğrudan katılıyordu. 10.sırayı korursak şampiyonumuz için değişen bir şey olmayacak, fakat 2.sırada yer alan takımımız 2 yerine 3 eleme turu oynayacak. 1 tur fazla oynayacak olmasına rağmen, son turda İngiliz, İspanyol, Alman, İtalyan temsilcilerinden kurtulmuş olacağız. Devam eden formatta, bugüne kadar ön elemeden gelip Şampiyonlar Ligine katılan bir takımımız olmamıştı. Yeni format ilk 10’da kalabilirsek bize yarayabilir ama genel olarak Şampiyonlar Ligi’nin artık Avrupa’nın değil 4 oligark ülkenin ligine evrilmesinin en büyük adımıdır.


Belki de önümüzdeki sezon son defa Şampiyonlar Liginde; Ludogorets, Astana, Legia, Copenhagen gibi UEFA sıralamasında 20’nin altındaki ülkelerden takımlar göreceğiz. Yeni format ile 11-55 arası 45 ülkeden sadece 4 tanesi şampiyonunu Şampiyonlar Ligine gönderebilecek. (Daha önce 13-55 arasında 43 ülkeden 5 şampiyon gruplara gidiyordu) Bu sıralar arasında Ajax, PSV, Olympiacos gibi Şampiyonlar Liginin gediklisi olmuş takımların da ülkelerinin olduğunu unutmamak gerek.HENTBOL ŞAMPİYONLAR LİGİ STATÜSÜ
Erkekler Hentbol Şampiyonlar Liginde geçtiğimiz hafta Final Four’a kalan 4 takım da belli oldu. Barcelona, Paris SG, Vardar ve Telekom Veszprem takımları Haziran başında D-Smart Smart Spor’un da canlı yayınlayacağı organizasyonda Avrupa’nın en büyüğü olmak için mücadele edecekler. Kadınlar da ise Final Four müsabakaları bu hafta sonu; Buducnost, CSM Bükreş, Györ ve Vardar takımları arasında yapılacak. Hem kadınlar hem erkeklerde Final Four yapma başarısı gösteren Makedon temsilcisi Vardar gerek geldiği nokta, gerek yetiştirdiği oyuncularla gerçekten büyük bir alkışı hakediyor.


Bu hatırlatmanın ardından size Erkekler Şampiyonlar Ligi statüsü hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. EHF ilgiyi çekmek, ratingleri yükseltmek, iyi takımların arasındaki maç sayısını yukarılara çekmek için kendine göre bir yöntem bulmuş.


28 takımın katıldığı Şampiyonlar Liginde en iyi 16 takım A ve B grubunda birbirleriyle eşleşiyor, diğer 12 takım ise C ve D grubunda 6şarlı olarak yer alıyor. A ve B grubunun birincileri direkt olarak çeyrek finalist olurken C ve D gruplarında ilk 2 sıradaki takımlar çapraz olarak eşleşiyorlar ve burada turu geçen takımlar, A ve B grubunda 2-6 arası sıraları alan 10 takımla beraber son 16 turunda mücadele ediyor. Buradan gelecek 6 takım da çeyrek finale kalıyor ve turnuva bu şekilde devam ediyor. Burada hem birbirlerine yakın takımların fazla maç yapması, rekabeti ve heyecanı arttırıyor, hem de kısmen zayıf takımların güçlü bir gruba düşüp çok ağır sonuçlar almasının önüne geçilmiş oluyor, kolay takımlarla oynayanlar için zor, zorlu takımlarla oynayanlar için kolay bir yol var.


UEFA da Şampiyonlar Ligi için takım sayısını 40’a ya da 48’e çıkarıp yeni bir format oluşturabilir mi ne dersiniz ?

False