GeriSpor Uluslar Ligi nedir? UEFA Uluslar Ligi formatı hakkında detaylı bilgiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Uluslar Ligi nedir? UEFA Uluslar Ligi formatı hakkında detaylı bilgiler

Uluslar Ligi nedir? UEFA Uluslar Ligi formatı hakkında detaylı bilgiler
Abone Olgoogle-news

Uluslar Ligi 2018 yılında temelleri atılan milli takımlar düzeyinde futbol turnuvasıdır. Tam adı UEFA Uluslar Ligi olarak bilinen turnuvada 55 takım mücadele ederken lig grupları takımların sezon performanslarına göre belirleniyor. Almanya, Fransa, İspanya gibi güçlü ekipler A grubunda yer alırken yıllık performanslara göre grup oluşumları yeniden düzenlenecek. Yani başarısız olunması durumunda Almanya ve Fransa da C Ligi veya D Ligi'nde mücadele edebilecek. İşte, Uluslar Ligi turnuvası hakkında detaylı bilgiler ve UEFA Uluslar Ligi formatı hakkında bazı detaylar

UEFA Uluslar Ligi, milli takımların hazırlık maçı ihtiyaçlarını da karşılamak üzere düzenlenen bir turnuvadır. 2018 yılında ilk şampiyonu Portekiz olan turnuvanın formatı, 2020-2021 sezonunda değişikliğe uğramıştır. UEFA Uluslar Ligi turnuvası İlk olarak 55 takım ilk turnuva için 2017 UEFA millî takımlar sıralamasına göre A Liginde 12 takım, B Liginde 12 takım, C Liginde 15 takım ve D Liginde 16 takım olmak üzere dört lige ayrıldı. Her lig kendi içinde üçerli veya dörderli takımdan oluşan 4 gruba ayrıldı.

En üst lig olan A Liginin grup birincileri Haziran ayında UEFA Uluslar Ligi şampiyonu olmak için final aşamasında karşılaştı. Final aşaması tek maçlı eliminasyon sistemi kura ile belirlenecek 2 yarı final maçı, üçüncülük maçı ve final maçından oluştu. Ev sahibi ülke 4 yarı finalist takım arasından belirlendi.

Liglerde düşme ve yükselme sistemi de uygulandı. Alt liglerin tüm grup birincileri bir üst lige yükselirken grup sonuncuları (D Ligi hariç) bir alt lige düştü. Gruplardaki takım sayısı farklılığı nedeniyle C Liginin en kötü grup üçüncüsü de D Ligine düştü.

2020-2021 SEZONUNDA UEFA ULUSLAR LİGİ FORMAT DEĞİŞİKLİĞİ DUYURULDU

İlk sezonunun tamamlanmasının ardından UEFA, 2020-21 sezonundan başlamak üzere değişiklik yapılmasına karar verdi. Buna göre A, B ve C Ligleri on altışar D Ligi ise 7 takımdan oluşacaktır. A, B ve C Ligleri dörderli 4 gruptan D Ligi ise 1 tane dörtlü ve 1 tane üçlü olmak üzere 2 gruptan oluşturulacaktır. Liglerin oluşumunda 2018-19 UEFA Uluslar Ligi#Genel sıralaması kullanılacaktır.

Uluslar Ligi şampiyonu olmak için yine A Ligi grup birincileri arasında finaller düzenlenecektir. Finaller 4 grup birincisi arasından birinin ev sahipliğinde yapılacaktır.

Liglerde düşme ve yükselme sistemi uygulanacaktır. Alt liglerin tüm grup birincileri bir üst lige yükselirken grup sonuncuları (C ve D Ligi hariç) bir alt lige düşecektir. D Liginden sadece 2 takım C ligine yükseleceği için D Liginden düşecek 2 takım grup sonuncuları arasındaki düşme play-offları ile belirlenecektir.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle