Türkiye'nin 2019 yılı oyun verileri açıklandı

Türkiyenin 2019 yılı oyun verileri açıklandı

“Oyunun vazgeçilmez adresi” sloganıyla milyonlarca oyuncuya hizmet veren dijital platform Oyunfor.com, 2019 yılında Türkiye’deki oyun severlerin beğenilerini, ilgi alanlarını ve harcama bilgilerini içeren verileri değerlendirdi.

Haberin Devamı

Hızlı, güvenilir, pratik, ulaşılabilir ve anlık geri bildirim vermesiyle fark yaratan Oyunfor’un verilerine göre, Türkiye’deki oyun severler en çok mobil oyunlara para harcıyorlar. 2019 satış rakamlarını esas alan Oyunfor, harcamaların yüzde 50’sinin mobil, %30’unun konsol, %20’sinin ise PC oyunlarından oluştuğunu açıkladı.

Oyun harcamaları yüzde 50 artışla kişi başı 150 TL oldu
Veriler hakkında konuşan Oyunfor Genel Müdürü Mehmet Dumanoğlu, “Bölgedeki diğer ülkelere verdiğimiz dijital oyun hizmetlerine de kıyasla, Türkiye, 30 milyondan fazla oyuncusuyla bölgedeki en hareketli ülke. Oyunfor olarak bu kitlenin çok büyük bir bölümüne ulaşıyoruz ve platformumuzdaki verilerin oyun sektörünün durumunu göz önüne sermesi için değerli olduğunu düşünüyoruz. 2019 yılında Türkiye’deki oyun severler ortalama 150 TL sepet tutarı ile alışveriş yaptılar. Bu miktar, 2018’deki yaklaşık 100 TL sepet ortalamasına göre %50 artış gösterdi. Bu artışta ise en önemli etkenin kur farkından dolayı oyunların Türkiye fiyatlarının artması olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Türkiye Battle Royale oyunlarını çok sevdi
Dumanoğlu, “En çok harcama yapılan oyunlar listesi ise şu şekilde: Son dönemde Battle Royale oyunlarının çok sevildiğini görüyoruz. En çok oynanan oyunlarda ilk iki sırayı PUBG Mobile ve Fortnite alıyor. En çok harcama yapılan oyun da bu ikisi. Sıralamada üst sıralarda FIFA ve Football Manager oyunları da futbola olan ilginin bir yansıması. Tüm dünyada e-spor fırtınasını başlatan League of Legends ile geniş kitlelere internetten oyun oynamayı sevdiren World of Warcraft da üst sıralardaki yerini koruyor” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Oyunfor verilerine göre 2019’da Türkiye’de en çok oynanan oyunlar aşağıdaki şekilde sıralanıyor:

01. PUBG Mobile
02. Fortnite
03. FIFA serisi
04. Tom Clancy's Rainbow Six Siege
05. League of Legends (LOL)
06. Football Manager serisi
07. World of Warcraft
08. Overwatch
09. Battlefield serisi
10. Call of Duty: Black Ops 4
11. Apex Legends
12. Counter Strike: Global Offensive (CS:GO)
13. PES serisi
14. Grand Theft Auto V (GTA V)
15. Metin2
16. Knight Online
17. Zula
18. Blade and Soul

Kadınlar mobili ve savaş oyunlarını tercih ediyor
Oyunfor verilerine göre kadınlar mobili erkeklerden daha çok seviyor. Dumanoğlu, “Platformumuzda kadınların yüzde 70 oranda mobil oyunları tercih ettiğini görüyoruz. Bu oran, erkeklerde yüzde 40 düzeyinde. PC bazında bakıldığında kadınlar yüzde 20, erkekler yüzde 25 seviyesinde; konsol ise erkeklerde %35 ile daha popüler. Kadınlar ise %10 oranında konsol tercih ediyorlar. Genel kanının aksine, kadınlar FPS olarak bilinen birinci şahıs nişancı, yani savaş ağırlıklı oyunları seviyorlar. Bunu yüzde 15 ile MMORPG’ler, yani online rol yapma oyunları ve %10 ile aksiyon oyunları takip ediyor” dedi. Paylaşılan istatistikler arasında kadın oyuncuların yoğunlaştığı şehirler de dikkat çekti. Buna göre en çok kadın oyuncu bulunan şehirler sırasıyla İzmir, İstanbul, Eskişehir, Ankara ve Konya.

Haberin Devamı

Kadınların en çok oynadığı oyunlar ise şöyle sıralandı:

01. 01. PUBG Mobile
02. League of Legends (LOL)
03. Lords Mobile
04. Counter-Strike: Global Offensive (CSGO)
05. Arena of Valor

Erkekler Battle Royale ve futbol meraklısı
Erkeklerin en çok harcama yaptığı oyunlar sıralaması, genel sıralamaya benzerlik gösteriyor. Birinci sırayı PUBG, ikinci sırayı Fortnite alırken, bunu sırasıyla Football Manager 2020, FIFA 2020 ve PES 2020 izliyor.

50 yaş üstü erkekler için rol yapma ve strateji önemli
İstatistikler 50 yaş üstü erkek oyuncuların da erkeklerin genelde tercih ettiği Battle Royale yerine rol yapma ve strateji ağırlıklı oyunlardan hoşlandıklarını gösterdi. Oyunfor verilerine göre Türkiye’de 50 yaş üstü erkekler en çok World of Warcraft, Game of Thrones, Age of Empires 2, Travian ve Lords Mobile oyunlarını oynuyor.

Haberin Devamı

Çocuklar sadece ‘vurdulu kırdılı’ değil, zekâ geliştiren oyun da oynuyorlar
En büyük oyuncu kitlesini oluşturan 16 yaş altı ise daha çok FPS ve rol yapma oyunlarına odaklanıyorlar. Dumanoğlu, “Genç erkeklerde en çok harcama yapılan oyun, League of Legends (LOL). Bunu Fortnite, Minecraft, Zula, PUBG; Metin2, Knight Online, Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) ve Roblox izliyor. Hem zekâ geliştiren hem de yaratıcılığı ön plana çıkartan Minecraft ve Roblox’un gençler ve çocuklar arasında yaygın olmasını önemli buluyoruz” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

“FIFA mı PES mi” sorusu yanıt buldu
İstatistiklerde Türkiye’deki en popüler spor olan futbol konusunda da bir ayrım olduğunu belirten Dumanoğlu, “Uzun yıllardır sorulan ‘FIFA mı PES mi’ sorusu da veriler doğrultusunda yanıt buluyor. Bilgisayarda FIFA 20 açık ara önde gözüküyor. PES ise konsolda az bir farkla popülerliğini koruyor. Bu durumda, artık FIFA’nın PES’i rahatlıkla geride bıraktığını söyleyebiliriz” dedi.

Ülkemizde Kasım sonunda düzenlenen indirimler de oyun tercihleriyle ilgili son durumu gün ışığına çıkardı. Oyunfor Efsane Cuma kampanyasında, yüzde 30 ile 80 arasında yapılan indirimlerde tercih edilen oyunların sıralaması aşağıdaki gibi oldu:

Haberin Devamı

01. Battlefield 5 (% 80 indirim)
02. FIFA 20 (%50 indirim)
03. Assassins Creed Odyssey (%60 indirim)
04. Battlefield 1 (%60 indirim)
05. eFootball PES 2020 (%60 indirim)
06. Football Manager 2020 (%30 indirim)
07. Need For Speed Heat (%40 indirim)
08. PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) (%60 indirim)
09. Watch Dogs 2 (%60 indirim)
10. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (%50 indirim)
11. Tom Clancy’s Ghost Recon Wildlands (%80 indirim)
12. Titanfall 2 (%80 indirim)
13. The Sims 4 (%80 indirim)
14. The Elder Scrolls 5 (%60 indirim)
15. The Crew 2 (%40 indirim)
16. Star Wars Battlefront 2 (%50 indirim)
17. Risk Of Rain 2 (%50 indirim)
18. PUBG Survivor Pass Badlands (%30 indirim)

 

Haberle ilgili daha fazlası: