GeriFutbol Turkcell’den ilk 5G televizyon yayını
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Turkcell’den ilk 5G televizyon yayını

Turkcell’den ilk 5G televizyon yayını
Abone Olgoogle-news

Turkcell teknolojisi kullanılarak Türkiye yayıncılık tarihinde bir dönüm noktasına imza atıldı. Trabzonspor-Fenerbahçe karşılaşması öncesinde Turkcell’in altyapısı üzerinden Türkiye’de ilk kez 5G üzerinden canlı televizyon yayını gerçekleşti.

Türkiye’deki spor kulüplerinin dijital dönüşümüne katkı sağlayan Turkcell, spor yayıncılığında yeni bir ilke imza atarak Türkiye’nin ilk 5G canlı yayınını gerçekleştirdi.

Süper Lig’de oynanan Trabzonspor-Fenerbahçe maçı öncesi Şenol Güneş Spor Kompleksi’nde, Turkcell’in 5G test altyapısı üzerinden yapılan yayın sayesinde ekran başındaki futbolseverler ilk kez 5G farkıyla maç öncesi atmosferi yaşama şansına sahip oldu.

5G teknolojisinin getirdiği yüksek kapasiteli ve düşük gecikmeli veri iletim imkanı bir yandan canlı yayınların anlık olarak çok daha hafif ekipmanlarla kolayca yapılmasını sağlarken, 5G hızı sayesinde izleyiciler 4K/8K gibi yüksek çözünürlüklü kamera çekimleriyle evlerinden stadyumdaymış gibi maç keyfi yaşayacak.

Gediz Sezgin: “Spor yayıncılığında yepyeni bir dönem başlattık”

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, “5G hayatımızın hemen her alanına birçok yenilik getirecek. Bunun en önemli örneğini de Trabzonspor – Fenerbahçe maçı öncesi yaşadık. Bu maç öncesi gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk 5G canlı yayınıyla televizyon yayıncılığı açısından yepyeni bir dönem başladı. 5G’nin getirdiği yüksek teknolojiyi spor alanında da kullanarak futbolseverlerle buluşturmanın mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle