Süleyman Hurma'nın anlaştığı 17 milyon euroluk İngiliz... Bruno Fernandes Karagümrük'e oyuncu baktı! Emre Mor, Mehmet Topuz, Emre Demir...

VavaCars Fatih Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma, Spor Arena'nın konuğu oldu. Deneyimli yönetici, kulübünün performansı, merak edilen transferleri, Francesco Farioli tercihi, geçmişten günümüze uzanan yaşanmışlıkları ile sahibi olduğu Fatih Karagümrük ve kendisi hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı.

Haberin Devamı

VavaCars Fatih Karagümrük Başkanı Süleyman Hurma, Spor Arena'da Uğur Yapıcı’nın sorularını yanıtladı. Deneyimli yönetici, kulübünün performansı, merak edilen transferleri, Francesco Farioli tercihi, geçmişten günümüze uzanan yaşanmışlıkları ile sahibi olduğu Fatih Karagümrük ve kendisi hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı.

Süleyman Hurma, Paris Saint-Germain Sahibi Nasser Al Khelaifi'den Bruno Fernandes'e uzanan Fatih Karagümrük ilişkisini, en büyük hedefi olan Chelsea'li Ross Barkley'i ve Karagümrük'ün stat ile tesis probleminin çözülmemesi halinde kulübü bırakacağını duyurdu.


SPOR ARENA YOUTUBE KANALINA ABONE OLUN, ÖZEL İÇERİKLERİMİZİ KAÇIRMAYIN

RÖPORTAJDAN BÖLÜMLER;

00:00
Açılış
00:35 Menajerlikten Kulüp Sahipliğine
01:21 Hedeflerimizin Gerisindeyiz
02:33 Neden Farioli'yi Tercih Etti?
05:00 Teknik direktörlerin Satışına İnanıyorum
06:43 İtalyan Futboluna İlgimiz Tesadüf
09:25 Benatia bize transfer olunca PSG Başkanı Aradı
10:52 Bruno Fernandes Karagümrük'e Oyuncu Baktı
14:05 Rose Barkley ile Anlaştık Ama...
14:59 Emre Mor'u Denenemek Aptalık Olurdu
17:12 Emre Demir'i 8 Yaşında Aldım
19.17 Mehmet Topuz'u Satmak İstemedim Çünkü...
23:02 Oyuncularım Bana Düşman Oldu
24:20 Tesis ve Stadyum Problemini Aşamazsam Çekilirim

Haberin Devamı

Hurma’nın öne çıkan açıklamaları şu şekilde;

Farioli'yi takımın başına getirmeyi cesur bir karar olarak görüyor musunuz?

Cesaret her iş geçerli olan bir şey, cesareti olmayan birisinin bir şey başarması mümkün değil. Cesaret hiçbir şeyden korkmamak değil, korkunun varlığına rağmen doğru olanı yapmaktır. Herkesin kabul edeceği bir şeyi yapıp bunu topluma sunmak idare eden bir karar olur. Hayatım boyunca cesur kararlar aldım, bir işin başına mümkün olan en iyisini bulup getireceksiniz. Pep Guardiola’yı getirme imkanım yoktu fakat bizim şartlarımıza göre en iyisi olan Farioli’yi getirebildim. Kariyerim boyunca en iyisi olma ihtimali olan hocalara fırsat verdim. Başı ve sonu belli olan hikayeleri sevmiyorum. Ülkemizdeki iyi hocalar ile en iyi ihmalle küme düşmezsiniz, bunun dışında bir şey yapma durumunuz yok. Bir işte başarılı olmak istiyorsanız rakiplerinizin önünde, standartların dışına çıkmanız lazım. Bu farkı; bilgi, insan ve çalışma ile denedik.

Haberin Devamı

Teknik direktörlerin satışına inanıyor musunuz?

Tabii ki inanıyorum, dünyada çok ciddi örnekleri oldu. Çok oyuncu sattım ama teknik direktör satışını henüz denemedim. Birçok teknik direktörümüz bizimle beraber çalışırken büyük kulüplere transfer oldu ama o kardeşlerimizin önünü açıp ekonomik kazanç sağlamadım. Gelecek günlerde transfer getirisi olur mu görmemiz lazım.

İtalya’dan birçok oyuncu transfer transfer ettiniz, çizmeye özel bir ilginiz var mı?

Tamamen tesadüf, dünyanın en iyi ligi Premier Lig ve orayı çok seviyorum ama Bundesliga, La Liga, Seria A ve Fransa Lig 1 de güçlü. İngiltere liginden bir oyuncuyu getirmek çok zor çünkü çok yüksek rakamlar alıyorlar, en sıradan oyuncuları 2-3 milyon Pound alıyor. İtalya’da ise çok yüksek seviye kalitede olmalarına rağmen bizim gücümüzün yetebileceği maaş durumu vardı. İtalya pazarını iyi biliyorum ve bu sebeplerden dolayı buraya yöneldim.

Haberin Devamı

“BENATİA’YI TRANSFER EDİNCE PSG BAŞKANI AL-KHELAİFİ ARADI”

Çok önemli oyuncular transfer ettim ama medyamız büyük takımların transferlerine yer verdiği için çok alıcısı gözükmedi. Örneğin Medhi Benatia bize transfer olunca Paris Saint-Germain Başkanı Nasser Al-Khelaifi yanımızda Benatia'yı aradı. Ahmed Musa için şu ana kadar 41 milyon Euro bonservis ödenmiş. Bizim içimizdeki oyuncular sportif direktör gibi çalışıyor. Benatia'nın gelmesinde en büyük rolü Biglia ve Viviano oynadı, onların ilişkisi Medhi’yi getirdi. Hatta Manchester United'daki Bruno Fernandes bizim için oyuncu baktı, o derece iyi bir aile ortamı yakaladık. Hedeflerimiz kulübü Avrupa’nın en etkin markaları arasına sokmak, bunu yapabilmek için marka değerimizi artırmamız lazım. Bu yüzden Biglia, Ahmed Musa, Benatia, Borini, Karamoh gibi oyuncuları buraya kazandırıyoruz. Bizim maçımız oynanırken merak edilen bir takım olmayı arzu ettik. Bu oyuncuların arkadaşları dünyanın en iyi takımlarında oynuyorlar ve çeşitli şekilde bize destek oluyorlar. İtalya’dan Venezuela’ya kadar haber olabiliyoruz. Bunların yanında potansiyeli yüksek genç oyuncular ekliyoruz. Adnan Uğur, dünyadaki birçok takımın scout listesinde yer alıyor. Schalke’den transferimiz Levent Mercan ve Bayer Leverkusen’den aldığımız Samet Uğur artık bizim yıldızlarımız oluyor.

Haberin Devamı

Transferini gerçekleştirmeyi çok istediğiniz ama olmayan bir isim var mı?

Bu sene Ross Barkley ile anlaştık. Chelsea’dan yıllık 10 milyon Euro maaş alıyor, biz bunun komik sayılabilecek bir kısmını karşılayacaktık. Sözleşme detaylarında Chelsea ile anlaşamadığım için almadım. Barkley’i almayı çok isterdim, takımımıza lazım bir oyuncuydu. Stadyum ve tesis sorununu çözdüğümüz zaman Karagümrük istediği oyuncuyu alabilecek ekonomiyi üretir.

“EMRE MOR’U DENEMEMEK APTALLIK OLURDU”

Emre Mor’dan beklentiniz nedir?

Bana göre Emre Mor yeteneğiyle Messi’den farksız bir oyuncu hatta güç olarak biraz daha güçlü. Birçok sebepten dolayı Emre Mor arzu edilen noktaya gelemedi, böyle bir yıldız için her şey yolunda gitse Karagümrük zaten alamaz. Emre samimiyse onu dünya futboluna tekrardan sunabiliriz. Bizim için hayal sayılabilecek kalitede bir oyuncu, yeteneklerini takım menfaatlerine yönelik kullanabilirse bir dünya yıldızı kazanacağız. Emre Mor beklenen çıkışını yapsaydı 150 milyon euro verilirdi. Böyle bir oyuncuyu o da istiyorsa denememek aptallık olurdu. Ekonomik bir şey kaybedeceksem de hiç sorun değil, böyle bir deneme yapmalıydık.

Haberin Devamı

Barcelona’ya giden Emre Demir’i nasıl keşfettiniz?

Kayserispor’a Mersin’den getirmiştik, rahmetli başkanımız Recep Mamur’a 8 yaşındaki Emre Demir’i söyleyip “Messi gibi bir oyuncu olabilir.” demiştim. Transfer gerçekleştiğinde birçok insan söylediğim gibi olmayacağını düşündü, o günün başlangıcı Barcelona’ya transfer olarak başladı. Emre yeterince gelişemedi, biz ona destek veremedik ama inşallah Barcelona transferi gecikmiş gelişimini tamamlamasına fırsat verir.

“KENDİ ÜRETTİĞİM OYUNLAR BANA DÜŞMAN OLDU, KULÜPTEN GİTMEK İÇİN DELİYE DÖNDÜLER”

Geçmiş yıllarda 35-40 milyon euroluk oyuncu satışı yaptınız, nasıl yorumluyorsunuz?

Herkes benim oyuncu satmamı seviyor sanıyor ama Mehmet Topuz’dan Amrabat’a kadar hiçbir oyuncuyu satmak istememiştim. En büyük hayalim Anadolu’dan bir kulüple şampiyon olmaktı, orada şampiyonluk için yavaş yavaş bir takım yapacaktık. Kayserispor’da ne zaman iyi bir takım yaratsak oyunculara Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray talip oldu ve inanılmaz paralar teklif edildi. Ben o rekor satışları başarı olarak görmüyorum hatta başarısızlık olarak görüyorum. Eğer benim hayallerim gerçek olsaydı o oyuncuların hepsi 40-50 milyon Euroya Avrupa’ya gidecekti. Bu oyuncular Kayseri’den fidan gibi koparıldı ve ne tadı ne de tuzu oldu. Karşı çıktığım için kendi ürettiğim oyuncular bana düşman oldu. “ağabey bırak gideyim orada 3 milyon Euro alacağım, şampiyon olacağım…” diyorlardı. Üç büyükleri bir fırsat olarak görüyorlardı ve bazı oyuncular kulüpten gitmek için deliye döndüler.

“TESİS VE STADYUM PROBLEMİNİ ÇÖZEMEZSEM BU İŞTEN ÇEKİLECEĞİM”

Karagümrük’ün şampiyonluk hedefi var mı?

Net olarak söylüyorum, tesis ve stadyum problemini çözebilirsem Karagümrük Avrupa’nın en önemli markalarından birisi olur. Ama dramatik şekilde tesis ve stadyum problemim var. İstanbul gibi talihsiz bir şehirdeyim, yer yok ve olan yerler ise çok değerli. Bulduğumuz alanlar merkeze çok uzak yerler. Şunu çok net söylüyorum, bu zorluğu aşamazsam bu işten çekileceğim. Çünkü hedeflerime tesis ve stat olmadan gidemem. Ortalıkta Don Kişot gibi dolaşmanın bir anlamı yok.

Beğenilerinizi ve yorumlarınızı bekliyoruz. Keyifli seyirler