GeriTenis Son dakika: Can Üner hayatını kaybetti!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Son dakika: Can Üner hayatını kaybetti!

Son dakika: Can Üner hayatını kaybetti!

Milli tenisçi Çağla Büyükakçay ve Marsel İlhan'ın antrenörlüğünü yapan, Türk tenisine büyük emekler vermiş eski oyuncu ve antrenör Can Üner hayatını kaybetti.

47 yaşındaki tenis antrenörü Can Üner, bugün hayatını kaybetti. Milli tenisçi Çağla Büyükakçay ve Marsel İlhan'ın antrenörlüğünü yapan ve Çağla ile büyük başarılara imza atan Can Üner, 3 yıldır mücadele verdiği hastalığa yenilerek bugün vefat etti. Can Üner 2 haftadır yoğun bakımdaydı. Can Üner'in cenazesi, yarın Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilecek.

Can Üner, kadın ve erkek tenisinde dünya ilk 100 sıralamasına oyuncu sokan ilk Türk tenis antrenörü olmuştu.

"TÜRK TENİSİNİN HER MİHENK TAŞINDA ONUN İMZASI VAR"

Yazarımız Banu Yelkovan, Can Üner'i Spor Arena'ya anlattı.

Can Üner'in arkasından konuşmak kolay değil. Sadece Türk tenis tarihi için değil, sadece Çağla Büyükakçay için değil, sadece Marsel İlhan için değil, onu tanıyan herkes için çok önemli bir insanı kaybetti. Can çok iyi bir sporcuydu. 16-18 yaş döneminde milli takımın vazgeçilmeziydi. O kadar iyi bir sporcuydu ki Amerika'dan tam burslu eğitim imkanı kazandı. O dönemde çok rastlanan bir şey değildi. Amerika'da okudu ve döndükten sonra her sporcudan antrenör çıkmaz ama Can Üner'den çok iyi bir antrenör çıktı. Türk tenis tarihinin her mihenk taşında belki de onun imzası var. Sadece Çağla Büyükakçay'ın değil Marsel İlhan'ın da antrenörüydü. Sadece antrenörleri değildi, mentorlarıydı, abileriydi, arkadaşlarıydı. Türk tenisinde onun emeği olmayan çok az insan buluruz. Onu sevmeyen çok az insan bulursunuz. Herkesle ilgiliydi. Çocuklarla da profesyonel oyuncularla da çok ilgiliydi. Birkaç yıl önce bir hastalığa yakalanmıştı bu onu biraz zorlamıştı ama onda bile pes etmemişti. Ameliyatı başarılı geçmişti. 'Bir daha yürüyemez' demişlerdi onun için ama öyle azimliydi ki bırakın yürümeyi tekrar tenis oynamaya başlamıştı. Her geçen gün biraz daha iyiye gidiyordu tekrar hastalık nüksedene kadar. Yoğun bakımdaydı bir süredir. Yine aynı hastalıktan kaybettik. Çok üzgünüm. Gerçekten çok sevdiğim bir insandı. Türk sporu, Türk tenisi için çok önemli bir figürdü. Allah sabır versin sevenlerine, ailesine ve Tenis dünyasına.

TÜRKİYE TENİS FEDERASYONU'NDAN AÇIKLAMA

Türkiye Tenis Federasyonu, Can Üner'in vefatıyla ilgili bir başsağlığı mesajı paylaştı:

Ülkemiz tenisinin gururları Çağla Büyükakçay ve Marsel İlhan’ın antrenörlüğünü de yapmış olan, tenis camiamızın önemli değerlerinden hocamız Can Üner’i kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Türk tenisine gönül veren, hayatına dokunduğu her kişide derin izler bırakan merhuma Allah’tan rahmet, başta kıymetli ailesi olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı dileriz. Tenis ailemizin başı sağ olsun.

YAKIN ZAMANDA ANNEANNESİNİ KAYBETMİŞTİ

Can Üner, Şubat ayının sonlarında anneannesini kaybetmişti.

Son dakika: Can Üner hayatını kaybetti

ULUSLARARASI TENİS FEDERASYONU'NDAN ÖDÜL ALMIŞTI

Can Üner, 2019 yılında Uluslararası Tenis Federasyonu tarafından 'Oyuna Olan Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görülmüştü.

Son dakika: Can Üner hayatını kaybetti

Son dakika: Can Üner hayatını kaybetti

False