GeriFutbol Orman açıkladı! Beşiktaş seçime gidiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Orman açıkladı! Beşiktaş seçime gidiyor

Abone Olgoogle-news

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman Divan Kurulu Toplantısı'nda flaş bir açıklama yaptı. Siyah-beyazlı kulüp seçime gidiyor...

"Borcumuz 1 milyar 846 milyon TL"

Genel olarak borçlardan bahsedildiğini belirterek sözlerine giriş yapan Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, “Ne yapacaklarımızdan bahsedelim. Biz olağanüstü bir süreçte görevi devraldık. O zaman Beşiktaş’ın şartları olağanüstüydü. Şu anda da Türkiye’nin durumu olağanüstü oldu. Geçen sene mayıs ayında sözleşme yaptığımızda Euro kuru 3.90’dı. Bugün ise 7.30’lara gelmiş durumda. Bu nedenle bu kriz bizim değil, Türkiye’nin krizi. Biz göreve geldiğimizde Beşiktaş’ın borcu da çevrilebilir bir borç değildi. Mülk satışı ya da para kaynadığı gerekiyordu, bizim yaptığımız şey ise Beşiktaş’ı büyütmek oldu. Biz geldiğimizde 330 milyon Dolar bir borç vardı, geliri de 70-80 milyon Dolar’dı. Bu borç mahkeme masrafları da dahil olmak üzere 35-40 milyon Dolar faiz götürüyordu. Bu 78 milyon Dolar gelirin 40 milyon Dolar’ı faize gidiyordu, gelirin kalanı da temlik olarak verilmişti. Biz göreve geldikten sonra borcu ödemekten ziyade, gemiyi yüzdürmek için hareket ettik ve atılım yaptık. Beşiktaş tarihinde yapılan yatırımlardan daha fazla yatırım yaptık. Bütün tesislere, futbol takımına, her şeye yatırım yaptık. Bunu yaparken de en çok marka değerini yükseltme ve Beşiktaş’ın saygınlığını yükseltme gayretinde olduk. Yönetime geldiğimizde Fenerbahçe ve Galatasaray’ın borçları bizden çok daha az, gelirleri de daha yüksek vaziyetteydi. Şu anda yapılan açıklamalarda görüyorsunuz, herkesin borcu bizden daha fazla hale geldi. Alacaklarımızı düştüğünüz zaman 1 milyar 846 milyon TL borç var” diye konuştu.

"Talisca Ben Beşiktaş’ta kalmak istemiyorum' dedi"

Camia olarak konuları çok abarttıklarını sözlerine ekleyen Orman, “Pozitif ve negatif manada söylüyorum. Başarılı bir yönetim kurulu olduğumuzu düşünüyorum ama bunu Beşiktaş olduğumuz için söylüyorum. Bunu Anadolu’da bir kulüpte yapamazdık. Beşiktaş’ın potansiyeli olduğu için yapabildik. Burada yapılan bir başarı varsa, hepsi Beşiktaş’ın başarısıdır. Bireylerin yaptığı başarılar, bu camiada olduğu için yaşanmıştır. Talisca örneğinde de gördük. Sonuçlarını gördünüz. Oyuncuya devre arasında 'Seni satın alacağız' dedim ama oyuncu bize 'Ben Beşiktaş’ta kalmak istemiyorum' dedi. Kişiler kendilerini Beşiktaş’tan daha yukarıda görmeye başlıyor. Türkiye’nin en büyük kulübü olan Beşiktaş’ın üstünde daha büyük bir şey yoktur. Büyük olan bu camiadır. Bizler amatör insanlarız. Cebimizden para harcayan, emek sarf eden, zaman harcayan insanlarız. Ben ve arkadaşlarım memur değiliz. Ben ve arkadaşlarım, burada Beşiktaş’a bireysel olarak hizmet eden insanlarız. Günde 15-17 saat Beşiktaş için çalışıyoruz. Bunlar amatör ruhla yapılan şeylerdir. Profesyonellik, para alınarak yapılan şeylerdir. Profesyonellikle başkanlık ve yöneticiliği birbirine karıştırmamak lazım. Kimseyi, büyük olan Beşiktaş’ın üstüne çıkarmamak lazım. Sporcular sporculuğunu, yönetimimiz yöneticiliğini, taraftarımız da taraftarlığını yapmalı. Herkesin elinde hesap makinesi, Vida’yı yollama hesabı yapıyor” açıklamasını yaptı.

"Seçime gitme kararı aldım"

Herkesin işini yapması gerektiğini söyleyen Fikret Orman, “Türkiye olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Bizim de kulüp olarak bunu yönetme durumumuz var. Bir tüzük tadiline ihtiyacımız var. Beşiktaş’ta zor süreci yönetebilmemiz için heyecanımızı artırmamız lazım. 6,5 sene içinde hepimiz yorulduk. Silkelenmemiz lazım. Eylül ayında belirleyeceğimiz bir kongre yapacaktık. Bunu birleştirip yönetim kuruluyla alakalı seçime gitme kararı alacağız. Yönetim Kurulu toplantısında bu kararı alacağız. İsteyen herkes aday olabilir. Burası Beşiktaş, herkesin aday olması gerekiyor. Hodri meydan. Herkes gelsin, ne söyleyeceği varsa, genel kurul önüne çıksın ve konuşsun. Kararı da genel kurul verir” diyerek seçime gideceğini açıkladı. 

"110 yıllık tarihimizden daha fazla futbolcu satışı yaptık"

Çocukluğundan bu yana Beşiktaş’ın içinde olduğunu ifade eden Fikret Orman, “Beşiktaş’ın hemen hemen her şeyini bilirim. Kimin Beşiktaş’a ne yaptığını, camiadaki insanların Beşiktaş’a neler verdiğini bire bir yaşadım. Beşiktaş’la alakalı konuşanların neler yaptıklarını da biliyorum. 34 senedir kongre, 14 senedir Divan Kurulu üyesiyim. Kimlerin neler yaptıklarını gayet iyi bilirim. Hiç seçim zamanı ortaya çıkıp konuşma yapmam. İktidarda olduğumuz dönemde de olmadığımız dönemde de her şeyi açıkladım. Beşiktaş’ın saygınlığı, Beşiktaş’ın marka değeri, Beşiktaş’ın onuru ve gururuna dikkat ettim her zaman. Benim kimseyle problemim olamaz. Beşiktaş’ın saygınlığı için kararlar aldık her zaman. Şimdi trol hesaplar varmış, ben yönetiyormuşum gibi şeyler duyuyorum. Trol’ün ne olduğunu bile bilmiyordum ben. 1 kişi benim böyle bir şey yaptığımı göstersin, bugün başkanlığı bırakırım. Tek yaptığım şey Beşiktaş’ın saygınlığı ve itibarı için çalışmaktı. Beşiktaş’ın saygınlığını kimseye ezdirmedim. Geldiğimizde 2 büyük var denilirken, o gün de söyledim, bugün de söylüyorum, Türkiye’nin en büyük kulübü Beşiktaş’tır. Evet şu anda kriz var. Bu krizi ben oluşturmadım. Bu ülkenin içindeki bir kulübüz biz. Bu krizi yöneteceğiz. Radikal kararlar alarak bu durumu yöneteceğiz. Ancak bu durum irade gerektirmekte. Taraftarlar yazıyor, şunu al başkan, bunu al başkan diye. Herkeste akıl var, bizde yok sanki. Şu andaki ekonomik şartlar dahilinde bile ben ve arkadaşlarım, 2 gün içinde Türkiye’yi ayağa kaldıracak transferler yapabiliriz. Ama hayatın gerçekleri başka. Orada transfer yapmıyorum diye eleştiriliyorum, buraya geliyorum borç arttığı için eleştiriliyorum. Parayı eve götürüyoruz. Ben devraldığımda Beşiktaş’ın borcu ödenebilir gibi değildi. Beşiktaş’ın 110 yıllık tarihinde satılandan daha fazla transfer satışı yaptık. Vitrin yapıp Avrupa’ya satıyoruz. Suudi Arabistan’a satmıyoruz, Avrupa’ya satıyoruz. Bu tamamen Beşiktaş’ın iyi temsil edilmesiyle alakalıdır” açıklamasını yaptı.

"Herkes gelsin aday olsun"

Kısa süre içinde seçime gideceklerini yineleyen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, “2019 yılının Mayıs ayında seçimimiz var ama o süreye kadar beklemeyelim istiyoruz. Daha diri, daha heyecanlı bir yönetim kurulu oluşturmamız gerekiyor. Süreç insanları yormuş olabilir, kırgınlıklar olabilir ama biz burada şahsımız için değil, Beşiktaş için varız. Tüzük için genel kurulu toplayacağız, o dönemde seçimi de yapmış oluruz. Bu süreçte kapı arkasında dedikodu yapmaya çalışanlar, gelsinler burada konuşsunlar. Öyle 15 gün içinde de seçim yapmayacağım, herkesin çalışacak zamanı da olacak. Canımız ve sağlığımız müsaade ettiği sürece, Beşiktaş için çalışmaya devam edeceğiz. Biz ne kara kışlar gördük” diyerek sözlerini tamamladı. 

Orman 2. kez kürsüye çıktı

Beşiktaş’ta Vodafone Park’ta gerçekleşen Olağan Divan Kurulu Toplantısı’nda Beşiktaş Başkanı Fikret Orman ikinci kez kürsüye geldi. İlk konuşmasında olağanüstü seçimli genel kurul kararı aldığını açıklayarak yönetim kurulunda değişikliğe gitmek istediğini ifade eden Orman, ikinci konuşmasında ise, kendisinden önce kürsüye gelen 11 divan kurulu üyesinin konuşmalarına cevap verdi. Divan Kurulu Toplantısı’nın hesap sorma yeri olmadığını söyleyen Fikret Orman, “Burası istişare makamıdır. Yönetim Kurulu buraya gelip, akil insanlarla görüşür. Bunun için kurulmuş bir yerdir burası. Biz her şekilde Divan Kurulu’nu bilgilendirmeye çalışıyoruz. Süleyman Abi, Serdar Başkan ve Yıldırım Başkan, 28 senelik süreçte, benim kadar Divan Kurulu Toplantısı’na gelmemiştir” dedi.

"Sizin kalbiniz kırılıyor da benim ki kırılmıyor mu?"

Dönem dönem kendisinin de fevri hareketlerde bulunduğunu söyleyen Fikret Orman, “Ben de insanım. Stadı bitirip şampiyonluk maçına çıktığımız dönemde genel kurulda, öyle hakarete varan konuşmalar olmuştu ki, başka genel kurula geldim diye düşündüm. Birebir cevap verdiğim zaman, “Kalbimizi kırıyorsun” diyorlar. Benim kalbim yok mu? Benim ve arkadaşlarım hakkında iftira atıp hakaret edecekler, ben üzülmeyecek miyim? Sizin kalbinizin kırıldığı kadar benim de kalbim kırılıyor. 1984’ten bu yana kongrelere gelirim ve kimlerin ne yaptığını bilirim. Benimle alakalı birisi, geçmişle ilgili birisi konuştuğu zaman, ben geçmişi bildiğim için bildiklerimi konuşuyorum. Beşiktaş Kulübü 2012’de kurulmuş bir kulüp değil ki. Bunun öncesi var. Benim kimseyle şahsi ne problemim olabilir” diye konuştu.

"Her gelen gitmesini bilecek"

Olağanüstü seçime gidilmesi durumunda dahi tüzükte olduğun gibi mayıs ayında seçim yapılacağını sözlerine ekleyen Fikret Orman, “Süleyman Abi gibi de 15 sene başkanlık yapma gibi bir niyetim de yok. Allah Rahmet Eylesin, Süleyman Abi bugün başkan olsa, neler çekerdi. Sosyal medya, telefon... Bugün dışarı çıkıp yemek yiyemiyorsun. Çocuklarımla kendi tekneme gidiyorum, başkan tatile gitti diyorlar. Büyük Beşiktaşlı Rahmi Bey’in oğlu, Fenerbahçe’nin Başkanı oldu. Türk futboluna yeni bir üslup geldiği için, bir masanın etrafında oturduğumuz için çok mutluyum. Bizim Fenerbahçe ile hiçbir problemimiz yok. Geldiğimiz günden bu yana Fenerbahçe’yle kavga ediyoruz. Geçen sene Galatasaray şampiyon oldu. Biz bu kavgayı yapacak olsak Galatasaray’la yaparız. Ama çıkıp da bir kulübün başkanı, Beşiktaş ile ilgili konuşursa, biz de susacak değiliz. Tarih, bizim yaptıklarımız ve insanların üzerinde bıraktıklarımızla anılacaktır” açıklamasında bulundu. 

"Sosyal medyada küfür ettiren şerefsizdir"

Eski futbolcu ve yöneticilere sosyal medyada küfür edilmesiyle ilgili konuşan Beşiktaş Başkanı, “Sosyal medyada eski yönetici ve futbolculara küfür ediyorlar, ne yapacağız bilmiyorum. Benim 2 avukatım var bu konuyla ilgilenen. Bu büyük bir nezaketsizlik ve bunu yaptıran da şerefsizdir. 2019’da seçim var. Beni beğenmeyenler varsa aday olsunlar” dedi.

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, yönetimlerde yer alacak yeni insanlar yetiştirmeleri gerektiğini söyledi.  Siyah-beyazlı kulübün Vodafone Park Moda Merkezi'nde gerçekleştirilen olağan divan kurulu toplantısında yaptığı açıklamada, olağanüstü seçimli genel kurula gitme kararlarına değinen Orman, "Olağanüstü genel kurula gidilse dahi 2019'da seçim olacak." dedi. 

Divan kurulu üyelerinin, uzun süre başkan olarak kalması yönündeki tavsiyesine yanıt veren Orman, "Süleyman Seba gibi 15 sene görev yapılması isteniyor. Benim öyle niyetim yok. Başkanlık eskiye göre daha zor. Süleyman ağabey şimdi başkan olsaydı ne çekerdi? Dışarı çıkıp yemek yiyemiyorum. Ben kimsenin memuru değilim. Ben de insanım. Süleyman Seba hariç benim kadar fazla mesai yapan başkan oldu mu? Bu, uzun dönem yapılacak bir şey değil. Her gelen gitmesini bilecek. Birinin başkan olması için ölmemi mi bekliyorlar? Alttan da insanlar yetiştireceğiz. Hizmet için geldik. Yaptık, bitecek ve gideceğiz." diye konuştu.  Orman, yarın bir yönetim kurulu toplantısı yapacaklarını ve yakın zamanda gerçekleştirilecekleri olağanüstü seçimli genel kurulun tarihini belirleyeceklerini dile getirdi. 

Seçime gitmelerine rağmen yönetimdeki isimlerle ilgili divan kurulu üyelerinin kafasında bir soru işareti olmaması gerektiğini kaydeden Orman, "Çoğuyla 7 senelik bir yolculuk yaptık. Zaman zaman kişisel konular oluyor. Yedi sene içinde enerji de düşüyor, normal şeyler. Türkiye bir süreçten geçiyor. Şu süreçte aktif çalışmalıyız. Yönetim kurulu arkadaşlarımdan çok memnunum ama enerjimiz düştü. Bunu harekete geçirmemiz lazım." ifadelerini kullandı. 

- "Beşiktaş'ı yönetim kurulu yönetiyor" 

Siyah-beyazlı takımın teknik direktörü Şenol Güneş'in, transfer konusunda yetkinin yönetim kurulunda olduğu yönündeki açıklamasına değinen Orman, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Doğru söylüyor. Sorumluluğu olan kişi biziz. Oyuncuların kontratları kulüple ama hocaya sormadan transfer olabilir mi? Hocayla konuşmadan bir transfer asla olmaz. Beşiktaş'ı yönetim kurulu yönetiyor. Şenol Güneş, yönetim kurulunun üstünde bir isim değil. Bize karşı sorumlulukları olan bir isim. Bazı şeyleri fazla abartıyoruz, bazılarını da fazla yeriyoruz. Beşiktaş ilk defa Şenol Güneş ile şampiyon olmadı. Çok iyi bir hoca ama mali konular Güneş'in işi değil." 

Kulüpte hizmet etmiş eski isimlere sosyal medya üzerinden kötü sözler sarf edildiği şeklindeki eleştirilere yanıt veren Orman, "Bir kişiye laf eden veya ettiren şerefsizdir. Ben nasıl engel olabilirim. Sosyal medyada eski futbolcuya küfür edeni bilmiyorum. Ben Twitter'da yazılanları görmüyorum. Ben ve arkadaşlarım hiçbir şekilde taraftarlarla sosyal medya işine girmedik. O eski Beşiktaş'ta var. En büyük sorun, Beşiktaş'ta futbolculuğu bırakmış kişiler ve medyanın daralması. Futbolu bırakan, altyapıda iş istiyor. İşe alınmadıkları zaman gidiyorlar sosyal medya üzerinden sallıyorlar. Burası Darülaceze kulübü değil." şeklinde konuştu. 

Fenerbahçe Kulübünde Ali Koç'un başkan seçilmesiyle, Türk futboluna yeni bir üslup geldiğini vurgulayan Orman, "Türk futboluna yeni bir üslup geldiği için, bir masanın etrafında oturduğumuz için çok mutluyum. Bizim Fenerbahçe ile hiçbir problemimiz yok. Geldiğimiz günden bu yana Fenerbahçe'yle kavga ediyoruz. Geçen sene Galatasaray şampiyon oldu. Biz bu kavgayı yapacak olsak, Galatasaray'la yaparız. Ama çıkıp da bir kulübün başkanı, Beşiktaş ile ilgili konuşursa, biz de susacak değiliz. Gidenin arkasından konuşmayalım, neyse. Tarihte, yaptıklarımızla ve insanların üzerinde bıraktığımız izlenimlerle anılacağız." ifadelerini kullandı. 

- "3-5 tane radikal düşüncem var" 

Tüzük tadili konusunda görüşlerini aktaran Orman, "Tüzükte değiştirmek istediğim dört madde var. İlki raporların geç gelmesi, ikincisi divan aidatı, üçüncüsü genel af getirelim istiyorum. Sicil affı olsun. Dördüncüsü de yönetim kurulu sayısının aşağı çekilmesi." değerlendirmesinde bulundu. 

Futbolun artık profesyonelleştiğine dikkati çeken Orman, şunları söyledi: 
"Kulüpler artık öyle büyüdü ki... Büyümeyle beraber profesyonelleşmemiz lazım. Futbolculara görev veriyorsunuz, futbol harici görev alanlar mutlu olmuyor. Yönetim kurulu içinde kavgalar, çatışmalar oluyor. Bunlar beni yoruyor. Profesyonelleştirdiğimiz bütün departmanlarda başarı elde ediyoruz. Bir yöneticiyle üç gün bir yere gideyim, herkes ona düşman oluyor. Yönetim kurulu üye sayısını aşağı çekmek istiyorum. Takdir genel kurulundur." 

Şu anki tüzüğün çalışmalarına engel olmadığını anlatan Orman, "2019'da da aday olup son dönemimde çok radikal eylemlere gideceğim. Bana kalırsa artık Beşiktaş Kulübünde başkanın da maaş alması lazım. Benden sonraki rahat etsin. 3-5 tane radikal düşüncem var." diyerek sözlerini tamamladı.

Günün en popüler iddaa tercihlerini incelemek için buraya tıklayın!

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle