Koreli hayranlar T1’e katılmaması için LS’ye cephe aldı

Koreli hayranlar T1’e katılmaması için LS’ye cephe aldı

Koreli e-spor organizasyonu T1'in hayranlarının, yetersiz gördükleri üst yönetimi protesto etmek için organizasyonun genel merkezinin dışına bir kamyon park ederek eylemde bulunmuştu. Fnatic’in orta koridor oyuncusu Tim "Nemesis" Lipovšek, Nick "LS" De Cesare’nin büyükannesinin söz konusu taraftarlar tarafından taciz edildiğini ve koçun kendisine "çok kötü bir durumda" olduğunu söylediğini açıkladı.

Haberin Devamı

Kısa süre önce LS, eski kullanıcı adıyla “LastShadow”un, T1’e LCK’nin İngilizce yayınlarında yayıncı ve yorumcu olarak katılacağı söylentileri dolaşmaya başladı. Geçmişte StarCraft’ta hile yapması ve Sebastian “Malice” Edholm’un ırkçı söylemlerini desteklemesi sebebiyle League of Legends topluluğundan bazı insanlar tarafından pek sevilmiyor. Her ne kadar bazı hatalar yaptığı bir geçmişi olsa da bir takım toksik ‘hayran kitlesinin’ kendisine karşı takındığı tutum ve aldığı tavırlar geçtiğimiz gün oldukça sırları aştı. Söylenenlere göre büyükannesinin takıntılı T1 hayranları tarafından tacize uğramasının ardından Twitter hesabını kapatan LS, bir süre sosyal medyada aktif olmayacak.

Koreli hayranlar T1’e katılmaması için LS’ye cephe aldı

Haberin Devamı

Bu olayın gün yüzüne çıkmasının ardından LS’ye destek verenler de açıklamalarda bulundu. Fnatic’ten Gabriël “Bwipo” Rau, Twitlonger’dan yayımladığı açıklamada kendisinin League of Legends’ta analizde olduğu kadar koçlukta da yetenekli olduğunu söyledi. Koreli hayranlarını T1 hayranı mı yoksa LCK hayranı mı olduklarını yeniden gözden geçirmeye davet etti ve T1’in "Faker'ın 4. Worlds kupasını kazanmasına yardımcı olmak için kararlarını verdiğine" inandığını belirtti.

100 Thieves’in eski LCK sunucusu ve şimdiki menajeri Christopher “PapaSmithy” Smith de hayranların LS’ye karşı tutumunu doğru bulmadığını belirtti: “Hayranlar herhangi bir şeyden elbette memnun olmayabilir ancak sevmediklerini birini bir cadı avı hedefi haline getirmeleri bence onları bu senaryoda sadece toksik birer hayran durumuna düşürüyor.”

Tüm Koreli espor hayranlarının böyle olduğunu söylemek elbette genelleme olacaktır. Ancak doğası gereği esporun kitlesi zaten toksik insan içeriyor. League of Legends da spesifik olarak bu konuda bir nama sahipken özellikle pop sektöründe şarkıcı grupları yanında profesyonel toksikleriyle de ünlü Koreliler, espor konusunda da bu haberde olduğu gibi çizgiyi aşabiliyor.

Haberin Devamı

Koreli T1 hayranlarının LS’nin organizasyona alınmasına engel olmaya çalıştıkları aşikar ancak 2021'de League of Legends'ın en prestijli takımı ile Dünya Şampiyonasını kazanma fikri, yönetimin LS’nin geçmişine bir perde çektirebilecek bir güç.

Haberle ilgili daha fazlası: