GeriSpor Kaybetse bile yüzde 60 Beşiktaş
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kaybetse bile yüzde 60 Beşiktaş

Kaybetse bile yüzde 60 Beşiktaş

Otoriteler, derbide Beşiktaş’ın baskı altında olacağını, ama yine de favori olduğunu söylüyor. Mehmet Özdilek ise, bir adım daha ileri gidiyor ve “Beşiktaş kaybetse de yüzde 60 şampiyon olur” diyor.

Beşiktaş ile Fenerbahçe, yarın sezonun en önemli maçına imza atacaklar. Bu tarihi derbinin nabzını 11 kişiye, 11 ayrı soru sorarak tuttuk. Derbinin favorisi kazanmaya daha çok ihtiyacı olan Beşiktaş.

Siyah beyazlıların ‘Şifo’ lakaplı efsanesi Mehmet Özdilek, daha da öteye geçip, “Beşiktaş kaybetse de yüzde 60 şamyipon” diyor.

Basketbolun efsanelerinden İbrahim Kutluay’a göreyse, Fenerbahçe, kazanırsa şampiyonluk hayali bile kurabilir...

1- Şampiyonluk yolundaki tarihi derbiyi hangi takım kazanır? Beşiktaş mı, Fenerbahçe mi?

Bugüne kadar oynadığı oyun, geçen hafta yediği tokat, kendine gelmiş olması, kendi sahasında oynayacak olması açısından bakınca, Beşiktaş derbiye ağırlığını koyacaktır. Siyah beyazlılar, F.Bahçe’yi de dahil etmeden, işi bitirmek isteyeceklerdir.

F.Bahçe de morallendi, takım üst üste kazanıp kendine geldi. Önceki maçta Beşiktaş’ı Vodafone Arena’da yenmelerinin bir rahatlığı var. Sanırım F.Bahçe, G.Saray maçında ve Başakşehir’le oynadıkları maçtaki gibi daha savunma ağırlıklı ve rakibin zaafını bekleyen pozisyonda oynayacaktır. Tuttururlarsa başarılı olma şansları var. Ama ben yine de yüzde 51 Beşiktaş diyebilirim. (Hakan Ünsal)

2- Derbide Beşiktaş kazanırsa ne olur, berabere kalırsa ne olur veya kaybederse ne olur?

Derbiyi Beşiktaş kazanırsa yüzde 90 şampiyon olur. Berabere kalırsa yüzde 80, kaybederse de yüzde 60 şampiyon olur. Yani her yol Beşiktaş’a çıkar. Çünkü sezon başından bu yana en iyi  performansı sergiliyor, beklentileri daha yüksek ve iki de iki yapmak istiyor... (Mehmet Özdilek)

3- Yarın akşam oynanacak olan kritik derbiye her yönüyle kim ve neden damgasını vurabilir?

F.BAhçe temkinli ve savunma ağırlıklı oynayıp, hızlı hücumlarla gol arayacaktır. Bu açıdan gole ulaşmasında 2. bölge oyuncuları; örneğin Josef öne çıkacaktır. Beşiktaş, kendi felsefesini koruyacak ve Fenerbahçe kalesinde daha sık görünecektir. Sürpriz koşuları, şutları ve duran topları iyi kullanmasıyla Talisca, skoru değiştirecek oyuncu olarak görünüyor. (Oğuz Çetin)

4- Fenerbahçe kazanırsa şampiyon olabilir mi? Kaybederse ikincilik şansı kalır mı?

Fenerbahçe kazanırsa, benim gönlümden şampiyon olacağı geçiyor. Ama bunun zor olduğunu söylemeliyim. Diğer yandan Beşiktaş’ı yenerse ikincilik garanti olur. Ama kaybederse 2.’lik de çok zora girer. (İbrahim Kutluay)

5- Derbinin kaderini Güneş mi, Advocaat mı çizer?

Beşiktaş’ta son haftalarda kaos sistemi var. Lyon ve Başakşehir maçlarına bakın. Kaosta da Güneş’in yapacağı bir şey yok. Advocaat ise, emekli bir teknik direktör. Derbide öne çıkma gibi bir hamlesi olamaz. Başakşehir’i kontratakla yendi diye övünüyorlar. Maça hocalar damga vuramaz. Biri çıkacak kale içinde kafayı vuracak; tamamen tesadüf o da! (Sergen Yalçın)

6- Derbi mücadelesinin en iyi yedek oyuncusu kim olur?

Kimin ilk 11’de oynayacağına bağlı tabii ki. Bugünden hocaların kafasındakileri bilemeyiz. Ama Fenerbahçe’de eğer Sow kulübeden gelirse maçın gidişatını değiştirebilir. Beşiktaş’taysa bence Şenol Güneş, Aboubakar’ı oynatacak. Cenk, kulübeden gelip oyuna etki edebilir. (Semih Şentürk)

7- Ba mı, Tosun mu, Aboubakar mı oynamalı?

Derbide Beşiktaş’ın daha baskılı oynamasını bekliyoruz. F.Bahçe ise, pozisyonsuz oynayabiliyor! Beşiktaş ceza sahasına çok top indirecekse, Cenk oynar. Aboubakar atletik bir oyuncu. Formdaysa Demba Ba daha iyi olur. Cenk ve Aboubakar’ın ortak özelliklerine sahip çünkü. (Ali Gültiken)

8- Derbide Fabricio mu yoksa Volkan mı öne çıkar?

Fabri, morali bozuk olsa da, kaliteli bir kaleci. Volkan ise bir tecrübe abidesi. Fabri, sezon başından beri en stresli maçını oynayacak. Kıyasladığımızda, Volkan’ın bu anlamda büyük bir avantajı var. Fabri de bu baskıyı kaldırabilirse performans olarak iyi bir maç çıkarabilir. (Rüştü Reçber)

9- Sizce hangi takım daha büyük baskı altında olacak?

Beşiktaş... Çünkü şampiyonluk yolunda mutlaka puan alması gereken taraf. Fenerbahçe biraz daha rahat olacaktır. Çünkü Beşiktaş için maçın sonunda şampiyonluğa bir adım daha yaklaşma hedefi var. Bana göre maçı yüzde 100 Beşiktaş kazanacaktır. Ben Beşiktaş’ın 2 farklı galip geleceğini düşünüyorum. (Ergin Ataman)

10- Hakem Fırat Aydınus derbiye nasıl etki eder?

Listende 7 FIFA orta, 10 da FIFA yardımcı hakemin var, ama Beşiktaş-Fenerbahçe derbisine bu listeden kimseyi atayamıyorsun! Ve çaresiz “Fırat Aydınus” diyorsun. Plansız, sistemsiz, kalitesiz yönetim anlayışının ülke hakemliğini getirdiği son nokta. Fırat Aydınus’un başarılı olmaktan başka çaresi yok. Ya maçı adam gibi yönetecek ya da hakemliği bitecek! (Mustafa Çulcu)

False