GeriFutbol Fenerbahçe neden 19 maça çıkmış Altay Bayındır'ı transfer etti? Joe Hart itirafı, Uğurcan Çakır, Muslera...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Fenerbahçe neden 19 maça çıkmış Altay Bayındır'ı transfer etti? Joe Hart itirafı, Uğurcan Çakır, Muslera...

Uzun süre A Milli Takım'da görev alan, daha sonra ise Fenerbahçe'de kaleci antrenörü olan Alper Boğuşlu, Spor Arena'ya özel açıklamalar yaptı.

Alper Boğuşlu ile yaptığımız söyleşiden öne çıkanlar;

- Muslera olağanüstü bir kaleci.
- Uğurcan kendisinin bile hayalini kurmadığı işlere imza atabilir.
- Fenerbahçe Altay Bayındır'a inandı. Ersun hoca ile konuştuk, hata yapmadık.
- Altay Bayındır olmasaydı Joe Hart listemizdeydi ama ona gerek kalmadı.
- Türk kaleciliğinin miladı 2014'te Fatih Terim'in yönlendirmesiyle kurulan kaleci departmanıdır.
- Ayağı iyi olan kalecileri izlemek çok keyifli.

 

Kaleci antrenörlüğünün önemini nasıl anlatırsınız?

İyi oynayan bir kaleci her zaman takımının yüzde 51’idir derdim ancak kaleci antrenörünün bu etkiyi öğrencisine yaptırması lazım. Ben 20 sene profesyonel kaleciydim, Şenol Güneş’in arkasında yedi sene bekledim. Bizim dönemimizde kaleci antrenörlüğü çoğunlukla yoktu dolayısıyla arzu ettiğimiz çalışmaları yapamamıştık. Bu yüzden kaleci antrenörünün kalecilere çok büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Ben bir kaleci antrenörüyüm ve öğrencilerime yüzde 51’lik etkiyi sağladığımı düşünüyorum.

“Fernando Muslera’nın antrenörü uyuyakalsa odasına gider uyandırır”

Muslera üç tane Dünya Kupası görmüş olağanüstü bir kaleci ve müthiş deneyimli. Başka bir kalecinin onun yaptıklarını yapmasına çok az ihtimal veriyorum. Muslera sakatlandığı zaman Galatasaray şampiyonluğu verdi. Muslera’nın örnek profesyonelliğini insanlar bazen kaçırıyor, ben maç öncesi sahaya erken çıkan bir antrenörüm ama Muslera rakip olarak bizden de önce geliyordu. Bazı kalecileri sahaya çıkması için ittirmek zorun kalırsınız ama Muslera’nın antrenörü uyuyakalsa odasına gider uyandırır.(Gülerek)

Fenerbahçe neden 19 maça çıkmış Altay Bayındırı transfer etti Joe Hart itirafı, Uğurcan Çakır, Muslera...


Uğurcan ve Altay Bayındır öğrencilerinizdi, performanslarını nasıl yorumluyorsunuz?

Uğurcan Çakır ile milli takımların alt yaş gruplarında çalıştım. Milli takımda olduğum dönemde Uğurcan’ın kendi yaşının en iyisi olduğunu fark ettim ve onun oynaması gerektiğini anladım. Uğurcan özellikle Ümit Milli Takımda çok ekstra maçlar oynadı, bu seviyeye geleceği çok belliydi. İlk maçına çıkacağı zaman beni arayarak “hocam ne yapacağım?” diye sordu, “keyfine bak, kesinlikle iyi geçecek.” dedim. Yanlış anlaşılmasın Uğurcan gelişimini tamamladı diyemiyorum ama yaşına göre çok katkılı bir kaleci oldu, ilerde belki kendisinin bile hayalini kurmadığı etkili işlere imza atabilir. Hem Uğurcan hem de Altay’ın yurt dışında oynamasını isterim, aralarındaki tek fark yaşlarının farklı olması.

“Altay Bayındır öncesi Joe Hart listemdeydi”

Altay Bayındır ise sene sonuna doğru sakatlandı, büyük talihsizlik oldu. Ankaragücü’nden Fenerbahçe’ye transfer olurken de parmağı kırıktı ve kasıklarında çift taraflı fıtık vardı ama Fenerbahçe ona inandığı için Süper Lig’de 12 maç oynamasına rağmen transfer etti.  Benim listemde Altay Bayındır dışında kaliteli yabancı kaleciler de vardı ve yönetime sunduğum isimler oldu. Uğurcan Çakır’ı Fenerbahçe’ye vermeyecekleri için en iyi isim Altay Bayındır’dı. Ersun Yanal fikrimi sordu, kaleci antrenörü olarak ona bu konuda hata yaptırmama görevindeydim ve başarılı olduğumu düşünüyorum. İngiltere Milli Takım kalecisi Joe Hart’ı canlı izledim, karakterinin iyi olduğu biliyordum ve üst seviye bir kaleci olarak listemdeydi ama gerek kalmadı.

“Türk kaleciliğinin miladı 2014'te Fatih Terim'in yönlendirmesiyle kurulan kaleci departmanıdır”

 Fatih Terim’den Milli Takımlar Direktörü olduğu 2014 yılında teklif almıştım. Fatih hoca, “kaleci departmanı kuruyorum ve başına seni getiriyorum, programını yap.” demişti. Fatih Terim’e sunduğum ilk slaytta ligdeki kalecilerin tamamının yerli olmasını ve yurt dışında etkili katkı yapan Türk kaleci ekolü oluşturmak vardı. 2014 yılında Süper Lig’de Volkan Demirel, Tolga Zengin ve Onur Kıvrak dışında Türk kaleci yoktu ama ben milli takımdan ayrılırken 18 Türk takımından 14’ü Türk kaleci ile sahadaydı. Türk kaleciliğinin miladı 2014'te sayın Fatih Terim'in yönlendirmesiyle kurulan kaleci departmanıdır.

 Oyun kuran, ayağı iyi kaleci mi kurtarışlarıyla devleşen kaleci mi daha iyi?

Ayağı iyi olan kaleciyi tercih etmek zorundayım, futbol artık o noktaya evrildi. Türkiye’de Başakşehir’in kalecileri Mert Günok ve Volkan Babacan ile bu durum başladı diyebiliriz. Milli takımda Lucescu döneminde ayağı iyi diye Sinan Bolat’ı çağırıyorduk. Türkiye’de bu anlayış çok iyi oturmadığı için o dönemki kalecilerimiz bu anlamda maalesef başarısız göründü.

 Son dönemdeki genç kalecilerden en çok beğendiğiniz isimler hangisi?

İrfan Can Eğribayat’ın performansından çok mutluyum ve hiç şaşırmadım. Trabzonspor’da Kaan Moradaoğlu ve Beşiktaş’ın kalecileri Utku ile Ersin çok başarılılar.


- Ve çok daha fazlası...

Spor Arena Youtube kanalına abone olmayı, videomuzu beğenmeyi ve yorum yapmayı unutmayın...

PROGRAMIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Fenerbahçe neden 19 maça çıkmış Altay Bayındırı transfer etti Joe Hart itirafı, Uğurcan Çakır, Muslera...

10.000 TL'ye varan "Hoş geldin bonusu" sadece Misli.com'da! Hemen üye ol...

False